Foto: FAH
SLOVENSKI ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade Dejan Židan izjavio je da EU želi arbitražom konačno riješiti dugogodišnji spor između Slovenije i Hrvatske, pri čemu ne gleda samo spor Slovenije i Hrvatske već i slične neriješene sporove na Balkanu.
Iako sadašnja Europska komisija Jeana-Claudea Junckera, po Židanovoj ocjeni, djeluje "više politički" nego prijašnja, a što se vidjelo i u reakciji Bruxellesa na slovensko-hrvatski spor oko vina teran, Židan je kazao da ima pozitivan osjećaj vezano za granični prijepor i rezultat arbitraže.
Židan smatra da će Europska unija tražiti da se arbitražna odluka ispoštuje i primijeni jer je to po njegovim riječima "jedini mehanizam" za rješenje takvih sporova u EU.
Židan zato očekuje da će EU nastojati da se slovensko-hrvatski spor konačno riješi, odnosno da to bude "priča o uspjeh" koja će biti primjer i poticaj za rješavanje sličnih sporova u Europi, osobito zbog nestabilne regije zapadnog Balkana.
Pritom je Židan, ministar poljoprivrede i jedan od dvaju potpredsjednika u koalicijskoj vladi premijera Mire Cerara, ocijenio da je stanje u toj nestabilnoj regiji sve dramatičnije i da se zaoštrava te da se od EU-a očekuje jedinstveno i odlučno djelovanje.
Poruke od europskih lidera
Signali o pozitivnom rješenju slovensko-hrvatskog prijepora arbitražom prema Židanu mogu se iščitati iz poruka koje u zadnje vrijeme dolaze od svih lidera političkih stranaka u Njemačkoj, uključivši i od kancelarke Angele Merkel, da se EU ubuduće zbog politike američkog predsjednika Donalda Trumpa mora više pouzdati sama u sebe, ostvariti što veće jedinstvo, te što brže rješavati svoje unutarnje sporove.
Govoreći o slovensko-hrvatskim sporovima oko izvorne zaštite podrijetla nekih proizvoda kao što su vino teran i kranjska kobasica, Židan je kazao da se pokazalo kako je Hrvatska partner s kojim Slovenija teško može postizati bilateralne dogovore, te da Hrvatska dogovore kad do njih dođe "shvaća na svoj način".
Svi istaknuti slovenski dužnosnici, političari i čelnici stranaka zadnjih dana daju izjave u kojima uglavnom naglašavaju kako bi Hrvatska unatoč suprotnoj odluci Sabora od prije dvije godine i ustrajanju nekoliko vlada da je arbitraža nepovratna prošlost, te da se radi o bilateralnom sporu koji treba riješiti dijalogom, trebala promijeniti stav o arbitraži i priznati arbitražnu presudu.
Premijer Andrej Plenković zadnjih je dana u više navrata ponovio poznato stajalište Zagreba da je arbitražni proces nepovratno kontaminiran i kompromitiran postupcima slovenske strane i da odluka arbitražnog suda Hrvatsku neće obvezivati.