Screenshot: Europa Press
Španjolska ministarstva trebala bi preuzeti nadležnost nad funkcijama koje sada obavlja katalonska vlada, što uključuje ostavke aktualnih članova regionalne vlade, a katalonski parlament neće smjeti donijeti ni jednu odluku suprotnu španjolskom Ustavu.
Javni katalonski mediji bit će pod upravom Madrida, odlučeno je u subotu na sastanku ministara u Madridu koji je trajao tri sata.
Izbori u Kataloniji bit će sazvani u roku od šest mjeseci nakon što ove mjere odobri Gornji dom španjolskog parlamenta, u kojem vladajuća Narodna stranka desnog centra ima većinu, i gdje se glasanje očekuje u petak 27. listopada.
"Nismo ni htjeli, ni namjeravali uvesti članak 155"
"Morali smo uvesti članak 155. To nikada nije bila naša želja niti namjera. On se uvodi samo u izvanrednim situacijama. Aktivirali smo ga jer niti jedna vlada ne bi mogla dopustiti kršenje zakona", rekao je Rajoy.
Četiri su cilja primjene članka, prvi put aktiviranog od uvođenja demokracije u Španjolsku prije 39 godina.
"Vratiti vladavinu zakona, vratiti situaciju u normalu i suživot, nastaviti s gospodarskim oporavkom te organizirati izbore u Kataloniji", rekao je Rajoy novinarima.
On je pritom naglasio da "nije suspendirana autonomija Katalonije i njene vlade, nego se preuzima nadležnost kako bi se proveo zakon".
"Ovo je bio jednostrani proces katalonske vlade koji je tražio sukob, koji nas je pritiskao da prihvatimo nešto što nismo htjeli niti mogli prihvatiti", rekao je, referirajući se na referendum proveden 1. listopada.
Članak 155 nikad dosad nije aktiviran
Članak 155 španjolskog Ustava predviđa mogućnost suspenzije regionalne autonomije u slučaju da regionalna vlast “ne ispunjava obveze koje ima prema Ustavu ili drugim zakonima, ili djeluje na način koji se ozbiljno protivi općim interesima Španjolske”.
Ipak, članak 155 nije nijednom aktiviran od uvođenja demokratskog ustava iz 1978., napisanog nakon kraja diktature Francisca Franca, sve do danas.
S druge strane, Puigdemontova vlada mogla bi na ovo odgovoriti jednostranim proglašenjem neovisnosti. Katalonski parlament već razmatra održavanje izvanredne sjednice idućeg tjedna, a na kojoj bi mogla biti proglašena neovisnost.
Usto, za očekivati je da će ovaj drakonski potez Madrida izazvati novi val masovnih prosvjeda u Barceloni i diljem Katalonije, što bi moglo dodatno produbiti već kritične tenzije između Španjolske i njene pokrajine koja se želi odcijepiti.
Razvoj događaja pratite na Indexu