Srbi zgroženi snimkom svojih sunarodnjaka koji kleče pred šefovima iz Koreje

Screenshot: YouTube

SRPSKA javnost zgrožena je video snimkama na kojima se jasno vidi kako njihovi sunarodnjaci, radnici tvrtke Jura kleče pred svojim južnokorejskim poslodavcima. Snimke su zapalile Internet, a sudeći prema napisima u tamošnjim medijima, ubrzo je uslijedio je inspekcijski nadzor od strane Ministarstva rada. Iako se detaljno izvješće tek očekuje, prema prvim informacijama navodno je riječ o pogonima tvrtke u Nišu, dok je sam čin rastumačen je kao – novogodišnja čestitka.

Inače, dio javnosti bio je uvjeren kako je riječ o pogonima iste tvrtke u Leskovcu, a koji je već otprije ozloglašen zbog navodnog terora koji radnici tamo proživljavaju. Srpske medije tako je bila preplavila priča da radnici koji rade za istog južnokorejskog investitora moraju nositi pelene kako ne bi gubili dragocjeno vrijeme na odlaske na toalet, kako ne mogu dobiti ni jedan dan u tjednu slobodan, itd. Upravo iz tog razloga leskovački radnici lani su upriličili štrajk, no lokalne vlasti smirivale su tenzije tumačenjem kako je Jura u Leskovcu još prije šest godina pokrenula proizvodnju elektrokablova i zaposlila 1700 ljudi, a navodno planira još 3000. Prosječna bruto plaća, navode mediji, je 362 eura.  Inače, Danas navodi da je država toj kompaniji za svako radno mjesto dodijelila i do 10 tisuća eura, odnosno, da je samo 2014. pogon u Leskovcu dobio državnu subvenciju od skoro milijun eura. Investitor je navodno odlučio širiti proizvodne kapacitete baš u tom gradu jer su njihove analize, prenose mediji, pokazale da leskovački radnici postižu najbolje radne rezultate. 

Danas je izvijestio i kako postoje prijave radnika ta mobing i zlostavljanje te da je vlast u Srbiji upoznata s 'poslovnim običajima' Južnokoreanaca, dok se sindikalci žale kako upravo ta kompanija ima uvjerljivo najgori odnos prema radnicima u Srbiji. Sličan tretman imaju radnici te tvrtke i u ostalim gradovima u kojima posluju, odnosno u Nišu, Leskovcu, Kragujevcu, Rači…
U samoj tvrtki sindikalno organiziranje je zabranjeno, a ni mediji nisu osobito dobrodošli.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.