Ovo je novi srpski plan za obvezni vojni rok

Foto: EPA

Tijekom obilaska prikaza naoružanja i vojne opreme vojske Srbije u vojarni Topčider srpski predsjednik Aleksandar Vučić objavio je da je tamošnje ministarstvo obrane naručilo 80 oklopnih vozila Lazar 3 i 112 Miloša. Doduše, nije baš jasno što će srpskoj vojsci (koja ima 28 tisuća pripadnika) skoro 200 novih oklopnih vozila na kotačima. Jedino da otpišu sve tenkove i borbena vozila pješaštva koja su (kao i naša) starija od četrdeset godina. 

Ili je ova narudžba uobičajen postupak kojim se potiče izvoz jer strani kupci ne vole kupovati oružje i opremu koju ne koristi ni vojska države proizvođača. Miloš je već prodan Cipru i Senegalu, a Lazar 3 Turkmenistanu. Uostalom, Vučić se pohvalio da je zainteresiranost stranih kupaca za Lazara jako velika.

Iako je lako moguće da će srpska vojska uskoro imati i više nego dovoljno ljudi za posade svih tih oklopnjaka. Vučić je tijekom obilaska vojarne Topčider objavio da su "generalštab i ministar obrane iznijeli uvjerljivu argumentaciju da je potrebno vraćanje obaveznog vojnog roka, ali je potrebno ispuniti mnogo financijskih, logističkih i drugih pretpostavki". "Do 1. svibnja trebaju mi dostaviti sve prijedloge, poslije ću s vojnim kabinetom i generalštabom, s vladom Srbije, sjesti i vidjeti i, ukoliko bude pozitivna odluka, išlo bi se pred Skupštinu Srbije", rekao je, a daljnja pojašnjenja prepustio ministru obrane Milošu Vučeviću.

Vučićev plan

Vučević je potvrdio da je ministarstvo obrane prihvatilo inicijativu generalštaba srpske vojske o pokretanju vraćanja obveze služenja vojnog roka. I dao prikaz daljnjeg hodograma. Prvo će ministarstvo obrane i generalštab do svibnja vojnom kabinetu predsjednika Vučića dostaviti analizu s argumentima.

"Onda to čeka novu vladu i novu skupštinu, ako bude političke podrške da se o tome odlučuje. I za to ćemo zahtijevati određeno vrijeme. To ne može krenuti preko noći", izjavio je Vučević. 

Prva sjednica novog četrnaestog saziva Narodne skupštine Srbije sazvana je za 6. veljače. S obzirom na to da se u Srbiji ništa ne događa mimo Vučićeve volje, a da je na prošlim parlamentarnim izborima, od 17. prosinca, njegova izborna lista "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane" osvojila 129 od 250 zastupničkih mandata, iznenađenja zasigurno neće biti. 

Iznenađenja bi jedino moglo biti oko sastava nove vlade, tj. ako Vučić odluči malo drukčije "podijeliti karte". Srpski mediji ne vjeruju da će Ana Brnabić dobiti i četvrti mandat s obzirom na Vučićevu izjavu: "Teško da će ona (Brnabić) opet biti premijerka. To sam joj rekao prije izbora, ali ona je dala srce i borila se tijekom cijele kampanje. Iza nje ostaju rezultati."

Kako se kao najizvjesniji nasljednik Ane Brnabić spominje upravo sadašnji ministar obrane Vučević, očigledno problema s najavljenim povratkom obveze služenja vojnog roka neće biti.

Trenutni prijedlog: Obvezni rok za muškarce u trajanju od četiri mjeseca

Trenutni prijedlog je uvođenje obvezne vojne obuke u trajanju od četiri mjeseca. I to za sve muškarce. Oko pitanja civilnog služenja vojnog roka, Vučević je bio vrlo jasan: "Ili potpuno ukidanje, ili maksimalno restriktivno oko civilnog služenja vojnog roka. A oni koji ne budu željeli nositi oružje, što je ustavno pravo, oni mogu služiti u kasarni i raditi neke druge stvari, neke druge poslove." Naravno, kad se sustav jednom uhoda, vrlo je lako povećati rok trajanja na šest, dvanaest ili više mjeseci.    

Adekvatan odgovor na stvaranje vojske Kosova

Za odgovorom na pitanje zašto se Srbija ubrzano naoružava i vraća vojni rok, ne treba puno tragati. Sam je ministar Vučević dao odgovor. Glavni je razlog naoružavanje Kosova od strane Turske, SAD-a i ostalih. "Ponovo postavljam pitanje, a zbog čega ili za koga se oni naoružavaju? Zbog Albanije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore ili pak Srbije? Mislim da je svima odgovor vrlo, vrlo jasan i Srbija ima odgovorno rukovodstvo i političko odgovorno", izjavio je Vučević novinarima u vojarni Topčider.

Naravno, napad srpske vojske na Kosovo, po stavu Beograda, nikako ne bi bila agresija. Tek vraćanje pune nadležnosti nad cjelokupni teritorij Republike Srbije. Jer Kosovo, po službenom stavu Beograda, nikad nije ni prestalo biti sastavni dio Srbije.  
Vučić se, kao i mnogi drugi kojima se sadašnji politički odnosi snaga u Europi ne sviđaju, nada da će povratkom Trumpa u Bijelu kuću doći do američkog napuštanja Europe i NATO-a. Što bi onda otvorilo mogućnost nasilnog vraćanja nadzora nad Kosovom. Presudno je pitanje bi li Vučić stao samo na tome?

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.