Snijeg, koji je obilno pao u ponedjeljak, primorao je elektroenergetski sustav Srbije na djelomični uvoz struje, objavio je sindikat Nezavisnost u Termoelektrani Nikola Tesla (TENT), pozivajući se na podatke s mrežne aplikacije Energyflux Elektromreža Srbije.
Podaci o proizvodnji i trgovini električnom energijom pokazuju da je Srbija od ponedjeljka konstantno uvozila struju, a najkritičnije je bilo u utorak navečer, piše portal Nova ekonomija.
Grafika na toj stranici prikazuje da je država uvezla 1790 megavata, a prema objavljenim podacima, struja je u 22 sata koštala 120.05 eura po megavatu.
Sustav je toliko narušen da se TENT s tim jednostavno ne može izboriti. Toliko dugo se bavim ovim poslom, bilo je i lošijih vremenskih prilika od ovih, pa nije bilo tolikih kolapsa, tvrdi glavni povjerenik sindikata Nezavisnost u TENT-u Dragoslav Ljubičić. On je rekao da su deponiji TENT-a trenutno prepuni i da više nema mjesta za odlaganje ugljena, koji je loše kvalitete.
"Pa gdje je sad Dunav?"
"Cijeli naš hidrosektor akumulirao je 250 megavata po satu. Pa gdje je sad Dunav koji je skoro poplavio Budimpeštu? Za ovakav kaos netko mora odgovarati", rekao Ljubičić.
Bivši direktor Elektroprivrede Srbije Miroslav Tomašević upozorio je da bi se mogao ponoviti scenarij od prije tri godine, kada je zbog velike havarije u TENT-u bez struje ostalo oko 130.000 kućanstava.
On objašnjava da vlažno vrijeme - snijeg ili kiša - dodatno natopi ugljen koji, prije nego što uđe u elektranu, mora biti suh jer kotlovi ne mogu osušiti njegovu vanjsku vlagu.
Kada je ugljen mokar, smanjuje se njegova kalorijska vrijednost i toplotna moć, pa se umjesto njega koristi mazut, koji može nadoknaditi energiju, rekao je Tomašević.
Srbija u svom energetskom sustavu dominantno koristi dvije termoelektrane - Kostolac i TENT - te hidropotencijale rijeke Drine na hidroelektrani Perućac, hidroelektranu Đerdap iz koje struju dijeli sa susjednom Rumunjskom. Manje količine struje dobivaju se iz plinskih elektrana, minihidroelektrana na manjim rijekama i vjetroparkova.