NUKLEARNA elektrana Zaporižja u četvrtak je ostala potpuno odsječena od električne mreže, što se dogodilo prvi put otkad je puštena u pogon prije više od 35 godina, javila je ukrajinska nuklearna tvrtka Energoatom, kriveći za to "postupke (ruskih) osvajača".
Energoatom je objasnio da je elektrana isključena iz mreže nakon što je dalekovod oštećen zbog požara u jamama s pepelom obližnje istoimene termoelektrane na ugljen, koji je izazvan granatiranjem. Ostala tri dalekovoda su "ranije oštećena u terorističkim napadima" ruskih snaga, dodali su.
Zbog najnovijeg oštećenja bili su, kažu, prisiljeni isključiti iz mreže i posljednja dva reaktora koja su bila aktivna (od ukupno šest), napominjući da rade na popravku te da su sigurnosni sustavi koji opskrbljuju nuklearku strujom iz termoelektrane nastavili raditi.
Ukrajinski obavještajci ranije su optužili ruske snage da minobacačima gađaju jame s pepelom nuklearne elektrane kako bi "podigle oblake radioaktivne prašine" i za to okrivili Ukrajince.
Dalekovod popravljen, elektrana opet spojena na mrežu
Nekoliko sati kasnije Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priopćila je, pozivajući se na ukrajinske izvore, da je posljednji dalekovod vraćen u funkciju. Time je, barem privremeno, izbjegnuta opasnost od katastrofalnog kvara rashladnih sustava za reaktore i istrošene gorivne šipke, odnosno od njihovog pregrijavanja i topljenja. Energoatom je ranije upozorio da rashladni sustav, u slučaju nestanka struje u elektrani, ovisi o rezervnim generatorima na dizel.
"Da osoblje naše nuklearke nije reagiralo nakon nestanka struje, već bismo bili prisiljeni prevladati posljedice radijacijske nesreće. Rusija je dovela Ukrajinu i sve Europljane na korak do radijacijske katastrofe", poručio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u sinoćnjem obraćanju.
Vladimir Rogov, ruski okupatorski gradonačelnik Enerhodara, izjavio je pak da je požar koji je doveo do prekida na dalekovodu "rezultat provokacija boraca Zelenskog".
Ranije istog dana, britansko ministarstvo obrane objavilo je satelitsku sliku od 21. kolovoza na kojoj se vide ruski oklopni transporteri parkirani na samo 60 metara udaljenosti od petog reaktora u nuklearki.
"Sve dok Rusija drži nuklearnu elektranu pod vojnom okupacijom, glavni rizik za rad reaktora je prekid rada rashladnih sustava, oštećenje rezervnog dovoda energije ili pogreške radnika koji rade pod pritiskom", upozoravaju Britanci.
No ni tu nije bio kraj jučerašnjim dramatičnim vijestima o elektrani. Savjetnik ukrajinskog ministarstva obrane Anton Geraščenko objavio je na Twitteru snimku navodnih ukrajinskih radnika iz elektrane, stanovnika obližnjeg okupiranog grada Energodara (koje su ruski okupatori pustili da dalje vode elektranu) koji tvrde da ih Rusi "drže kao taoce" i u isto vrijeme "prijete cijelom svijetu nuklearnom katastrofom".
"Oslobodite nas, naš grad i našu nuklearnu elektranu od terorista"
"Okupatori redovito granatiraju teritorij NE Zaporižja. Bojimo se najgorih posljedica ovog granatiranja. Molimo vas da oslobodite nas, naš grad i našu nuklearnu elektranu od terorista", kažu Ukrajinci na snimci, maskirani kako im se ne bi mogao otkriti identitet. Autentičnost snimke zasad nije neovisno potvrđena.
Podsjetimo, ruske snage zauzele su NE Zaporižja, najveću u Ukrajini i Europi, još u ožujku, pri čemu su je gađali bez ikakvog obzira prema šteti koju bi mogli napraviti na reaktorima. Zaporižja je ostala usred ratne zone šest mjeseci, dulje nego ijedna nuklearka u povijesti.
Američki javni radio NPR je tada videoanalizom snimki s nadzorne kamere potvrdio da su ruski vojnici pri zauzimanju elektrane zaista ispalili pet protuoklopnih granata u glavnu administrativnu zgradu. Iako je tom prilikom izbio požar, katastrofa je izbjegnuta jer nije pogođena esencijalna oprema elektrane, kako je tada priopćila IAEA.
>> Granate padaju po najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi. Tko je kriv?
Nakon duljeg zatišja situacija u NE Zaporižja opet je eskalirala, uz niz incidenata. Ruska i ukrajinska strana već tjednima optužuju jedna drugu da napadaju elektranu. Ukrajinci tvrde da je Rusi koriste kao nuklearni štit iz kojeg slobodno granatiraju ukrajinske ciljeve, računajući da im Ukrajinci neće uzvratiti.
I za Ruse i za Ukrajince je iracionalno gađati elektranu
U isto vrijeme tvrde da Rusi sami namjerno granatiraju područje elektrane - koja jest pod ruskom kontrolom, ali koja se nalazi usred suverenog ukrajinskog teritorija i blizu istoimenog grada koji je i dalje pod ukrajinskom kontrolom.
Rusi pak tvrde da su Ukrajinci ti koji granatiraju ili raketiraju njihove snage razmještene u elektrani. I od jedne i od druge strane bilo bi iracionalno i autodestruktivno gađati elektranu, no barem jedna strana to ipak radi.
Zasad, međutim, nemamo dokaza koji bi potvrdili da jedna ili druga strana izvode ove iznimno opasne napade. Jedini napad s ukrajinske strane koji je dokumentiran dogodio se 19. srpnja, pri čemu ga je ukrajinska vojska priznala i objavila snimku.
Vojni dron "kamikaza" pogodio je šator s ruskim vojnicima koji se, prema CNN-u, nalazio tristotinjak metara od zgrade jednog od reaktora i navodno ubio njih trojicu i ozlijedio još 12. Ukrajinski portal New Voice of Ukraine objavio je da je u tom napadu pogođen i protuzračni top i raketni sustav Grad.
Ukrajinska vojno-obavještajna služba prošlog je četvrtka priopćila kako ima saznanja da Rusija za sutradan planira "provokaciju" u NE Zaporižja, na dan posjeta glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Antonia Guterresa Ukrajini - drugim riječima, da će izvesti napad na elektranu i pripisati ga Ukrajincima. Dodali su da su "okupatori najavili neočekivani 'slobodni dan'" radnicima u nuklearnoj elektrani Zaporižja.
Snimke pokazuju ruska vojna vozila, ne pokazuju oštećenje od napada
Do takvog napada, nasreću, nije došlo, što opet nije samo po sebi dokaz da nije bio planiran i da se ne bi mogao dogoditi u skoroj budućnosti. Podsjetimo, ruski dužnosnici i propagandisti su tako u veljači ismijavali upozorenja američkih obavještajnih službi, na temelju kojih su neki mediji objavili da će invazija početi 16. veljače. To se nije dogodilo - ali počela je točno osam dana kasnije.
Rusko ministarstvo obrane je, istog dana kad i Ukrajinci, izjavilo da su Ukrajinci ti koji sutradan planiraju izvesti "provokaciju", odnosno napad na nuklearku koji će pripisati ruskoj vojsci. Dodali su da će ruske snage možda morati potpuno ugasiti elektranu ako je Ukrajinci nastave granatirati, inzistirajući pritom da nemaju teško naoružanje u elektrani.
No teška vojna oprema snimljena je u i oko postrojenja u više navrata. Sateliti američke tvrtke Planet Labs snimili su tako u srpnju ruske vojne kamione i oklopna vozila tipa MT-LB i BTR kako prolaze kroz elektranu, pri čemu su oklopnjaci ušli u zgradu prvog reaktora.
Potom je prošlog petka na internet procurila snimka vojnih kamiona parkiranih unutar prostorije s turbinama nuklearnog reaktora, koju je po svemu sudeći snimio zaposlenik same elektrane. CNN, koji je potvrdio autentičnost i geolocirao snimku, ali nije mogao utvrditi kad je nastala, izračunao je da su kamioni bili udaljeni oko 130 metara od reaktora.
Petro Kotin: Rusi imaju plan za isključenje iz ukrajinske i uključenje u rusku mrežu
Osim toga, satelitske slike elektrane koje je 19. kolovoza objavila američka tvrtka Maxar Technologies ne pokazuju značajne znakove granatiranja, što je u suprotnosti s ruskim tvrdnjama o ukrajinskim napadima.
Predsjednik Energoatoma Petro Kotin izjavio je da Rusija u jednom dijelu elektrane ima "14 jedinica teške vojne opreme", a u drugom šest vozila. Iz Energoatoma su ranije također upozorili da je nakon granatiranja elektrane u proteklih nekoliko tjedana oštećeno skladište gdje se čuva potrošeno nuklearno gorivo te detektori za praćenje radijacije.
Kotin je usto u srijedu u razgovoru za Guardian ustvrdio da su ruski inženjeri izradili detaljni plan za isključivanje NE Zaporižja iz ukrajinske elektroenergetske mreže i priključenje u rusku.
"Predstavili su (plan) radnicima tvornice, a (radnici) tvornice su ga predstavili nama. Preduvjet za ovaj plan bilo je teško oštećenje svih vodova koji povezuju nuklearnu elektranu Zaporižja s ukrajinskim sustavom," rekao je Guardianu: "Upravo su to počeli raditi, započeli su sva granatiranja samo da unište ove linije."
Takav proces je izuzetno rizičan, upozorava Kotin, jer bi elektrana između isključenja i uključenja u novu mrežu ovisila o spomenutim dizelskim generatorima za hlađenje, a reaktori bi se bez hlađenja počeli pregrijavati već nakon 90 minuta.
Dan Rice: Putin želi izazvati topljenje reaktora i reći da su ga nacisti uništili
"Ako ne uspijete osigurati hlađenje... sat i pol, tada ćete već imati topljenje", naglasio je i dodao da opasnost predstavljaju i ruska vojna vozila parkirana neposredno uz dva reaktora, zbog čega je blokiran pristup vatrogascima u slučaju požara. Usto je optužio ruske okupatore da teroriziraju ukrajinske radnike, da su zatvorili njih više od 200, jednog pretukli na smrt, a drugog tako da se oporavljao tri mjeseca.
Dan Rice, bivši američki vojni časnik i specijalni savjetnik vrhovnog zapovjednika ukrajinskih oružanih snaga generala Valerija Zalužnija, iznio je u intervjuu za CNN još jedan mogući ruski motiv, još alarmantniji od prvog.
"On je sad već očiti terorist koji drži najveću nuklearku u Europi kao taoca. I puca na nju, uvjeren sam da su ukrajinski izvještaji točni", rekao je Rice za ruskog predsjednika Vladimira Putina: "Ukrajina ne puca na vlastitu nuklearku u svojoj zemlji. Rusija to radi i to je ono što zovemo napadom pod lažnom zastavom."
"Brine nas da bi (Putin) umjesto bacanja nuklearne bombe mogao naprosto uzrokovati topljenje (jezgre reaktora). Mogao bi je sabotirati i reći da su je ukrajinski nacisti uništili", smatra Rice.
"Uzrokovao bi katastrofu poput one u Fukušimi i onda to iskoristio kao izliku da povuče svoje snage iz Ukrajine, jer su izložene radijaciji. On gubi u Ukrajini, treba mu dostojanstveni uzmak, a takav napad pod lažnom zastavom bi mu mogao dati izliku", objašnjava Rice mogući motiv za takvu sabotažu.
U ovom kontekstu nije irelevantna ni procjena širenja radioaktivnih čestica u slučaju nuklearne katastrofe u elektrani Zaporižja, prema trenutnim vremenskim prilikama, koju su prošlog tjedna objavili znanstvenici s Ukrajinskog hidrometeorološkog instituta.
I Rusi i Ukrajinci se slažu da radijacija ne bi išla u Rusiju, nego na zapad
Prema njihovoj simulaciji, radioaktivni materijal mogao bi dospjeti sjeverno čak do Baltičkog mora te putem doseći Estoniju, Latviju, Litvu, Poljsku i Bjelorusiju. Na zapadu bi došao do Moldavije, Rumunjske, Srbije, Slovačke, Mađarske i Češke. Na istoku bi zahvatio Donbas, koji je većim dijelom pod ruskom okupacijom - ali ne i samu Rusiju.
>>Prijeti li nuklearna katastrofa? "Neće se dogoditi Černobil, ali mogla bi Fukušima"
S tim se praktički slaže i zapovjednik ruskih snaga za radioaktivnu, kemijsku i biološku obranu Igor Kirilov, koji je priopćio da bi u slučaju nesreće radioaktivni materijal prekrio Poljsku, Njemačku i Slovačku. O širenju radijacije u Rusiju, što neki navode kao glavni razlog zašto ruske snage ne bi nikad riskirale katastrofu u ovoj nuklearki, nije rekao ni riječi.
Ipak, stručnjaci se uglavnom slažu da bi katastrofa u Zaporižji bila u rangu one u Fukušimi 2011., a ne one u Černobilu 1986., kad je reaktor doslovno eksplodirao. Takav scenarij je teško zamisliv u ovom slučaju.
U međuvremenu, postoje naznake da bi međunarodni inspektori iz IAEA-e mogli konačno dobiti dozvolu da obiđu i pregledaju elektranu, što direktor ove agencije Rafel Grossi i šef UN-a Guterres odavno traže. I Zelenskij je jučer, u obraćanju Vijeću sigurnosti UN-a preko videoveze, pozvao IAEA-u da preuzme stalnu kontrolu nad situacijom u NE Zaporižja što prije, a ruske snage da se povuku iz nje.
Ukrajinski ministar energetike German Galuščenko rekao je za Reuters da je u planu posjet UN-ova nuklearnog nadzornika elektrani u "nadolazećim danima - definitivno najkasnije do početka rujna". No što se ukrajinskog prijedloga za demilitarizaciju nuklearke tiče, Rusi za to i dalje ne žele ni čuti.