Hawking najavio početak osvajanja susjedne zvijezde: Naša letjelica je tamo za 20 godina

Screenshot: YouTube

STEPHEN Hawking i ruski milijarder Yuri Milner pokreću sto milijuna dolara vrijednu potragu za izvanzemaljskim životo, a svojem projektu javnost obavještavaju na konferenciji za medije.

Osnivač Facebooka Mark Zuckenberg također će se pridružiti na predstavljanju projekta "Brakthrough Starshot", a koji za cilj ima pretraživanje svemira u potrazi za vanzemaljcima, piše ABC News.

Astronomi vjeruju da planet sličan Zemlji može postojati unutar "nastanjive zone" oko zvijezde Alfa Centauri, nama najbliže zvijezde nakon Sunca, udaljene "samo" 4,37 svjetlosne godine.

"Zemlja je prekrasno mjesto, ali možda neće trajati vječno. Prije ili kasnije, moramo se sagledati u zvijezde. Breakthrough Starshot je uzbudljiv prvi korak u tom smjeru", rekao je Hawking u priopćenju.

Ipak, cijeli je projekt još uvijek obavijen velom tajne, a neki portali nagađaju da će Hawking i Milner predstaviti minijaturne letjelice koje će krenuti u potragu za izvanzemaljskim životom.



U nastavku pratite tijek konferencije:

18:22 "Danas smo napravili novi veliki skok u Svemir. To je jer smo ljudi i u prirodi nam je da letimo", rekao je Hawking.

18:22 Milner je otkrio kako je nova tehnologija koju predstavljaju 1000 puta brže od najbržih današnjih letjelica, a milijun puta brža od automobila na autocesti. Do Alphe Centari mini letjelicama trebat će tek 20 godina, a poruka od tamo će putovati 4 godine nazad do zemlje, objasnio je Milner.

18:20 "Samo u posljednjih petnaest godina, tri tehnološka pronalaska omogućila su nam da postignemo puno veće brzine. Mobilna tehnologija omogućila je da smanjimo tehnološke komponente. Ovo je "Star chip" koji sadrži kamere i svu tehnologiju, a velik je poput poštanske marke i vrlo je jeftin", predstavio je Milner prvi dio mini svemirskog broda.

"Drugi dio je "Lightsail", a oni zajedno tvore "Nanocraft" koji bi trebao učiniti revoluciju u istraživanju Svemira", kazao je Milner.

18:15 "Tehnologija koju razvijamo može nas približiti brzinu koja nam treba, a koja podrazumijeva napuštanje goriva", rekao je Yuri dodavši da gorivo koje danas koristimo nije pogodno za putovanje po Svemiru jer je ograničeno.

18:10 "Kako ćemo putovati brže", postavio je pitanje Yuri, pokazavši najbližu zvijezdu nakon Sunca, Alphu Centauri, za koju je rekao da i nije tako bliska.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.