Foto: FAH
SMRT kubanskog revolucionara Fidela Castra u 91. godini života glavna je tema dana, a reakcije ne prestaju pristizati.
Za komentar uloge koju je Castro odigrao u 20. stoljeću, ali i posljednjih godina, Index se obratio bivšem predsjedniku Hrvatske Stjepanu Mesiću, koji je imao prilike i osobno upoznati Castra.
"Ja sam i osobno upoznao Fidela Castra, ali sam za njega čuo onda kada je on vodio revoluciju na Kubi, kada se suprotstavio tada jednoj diktaturi koja je imala podršku izvana, podršku SAD-a. On je imao jako dobro organiziranu vojsku, koja je imala podršku naroda, zato je on mogao pobijediti s ne tako puno gubitaka, imao je dobru organizaciju i pomoć cijelog stanovništva.
"Sada moji kritičari šute"
Bio sam tamo na poziv, da bih otvorio to tržište hrvatskim gospodarstvenicima, ali i naše tržište za kubansko gospodarstvo. Međutim, u Hrvatskoj sam tada bio žestoko kritiziran, prozivalo me se da kako to da idem u takvu zemlju. Sada, kad je Amerika skinula blokadu, sad kad novi predsjednik SAD-a najavljuje da Amerika više neće nametati sustave nikome, a da se s Rusijom treba dogovarati, a ne otvarati ratove i gurati nas u novi Hladni rat, sad moji kritičari šute. A ja sam na vrijeme rekao da trebamo iskoristiti priliku, jer nas tamo žele na tržištu. Nažalost, nije bilo puno pomaka", kazao nam je Mesić te dodao par novih detalja o svojem susretu s Castrom.
"Kad sam ga ja upoznao, pokazivao je znakove umora. Bar sam u to vrijeme tako mislio, ali tada je vjerojatno bio i bolestan. Bio je vrlo tih u razgovoru, kad s njim razgovarate on je tih, tih, morate se napregnuti da ga razumijete. Ali, kad je za govornicom, onda je vrlo žestok. Bio je dug u govorima, kao nekad indonezijski predsjednik Sukarno, to su bili govori od 4-5 sati.
Castro će na jednom dijelu svijeta uvijek biti uvažavan, a vjerojatno i na Kubi. Prije svega, cijenit će ga se na afričkom kontinentu, sve zemlje koje su se oslobađale kolonijalizma, a onda imale pokušaje državnih udara i rušenja sistema, on je tu pomagao. Kuba im je pomagala materijalno, a pomagala je i školovanjem kadrova. Posebno je medicina tu značajna, jer su mnogi iz afričkih zemalja studirali na Kubi medicinu, koja je tamo na visokom nivou", rekao je Mesić za Index.