Stiže nam nova promjena vremena.
Nakon današnjeg sunčanog i toplog dana, sutra će u većini Hrvatske biti promjenljivo i nestabilno, mjestimice s kišom i pljuskovima s grmljavinom, lokalno i izraženijima.
U srednjoj i južnoj Dalmaciji će se ipak zadržati pretežno sunčano i uglavnom suhom, no u kontinentalnoj Hrvatskoj i na sjevernom Jadranu će, uz nestabilnosti i pljuskove, i zahladnjeti.
Vjetar će biti slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverozapadni, uz pljuskove prolazno i jak. Na Jadranu će puhati jugozapadnjak i sjeverozapadnjak, na sjevernom dijelu i bura. Jutarnja temperatura zraka od 15 do 19, na Jadranu između 20 i 24. Najviša dnevna od 23 do 29, na moru između 28 i 33°C.
Za sutra ponovno upaljen meteoalarm
Za sutra je ponovno izdan meteoalarm za većinu zemlje.
Žuti alarm izdan je za zagrebačku, osječku, karlovačku, riječku i gospićku regiju zbog mogućih grmljavinskih nevremena. Vjerojatnost za takvo nevrijeme u osječkoj regiji (obuhvaća cijeli istok Hrvatske) je iznad 70 posto, kao i u riječkoj (obuhvaća Istru i Kvarner te podvelebitski dio) te u karlovačkoj (obuhvaća i Baniju). Vjerojatnost za grmljavinu u zagrebačkoj regiji (obuhvaća sjeverozapadnu Hrvatsku) je iznad 60 posto, kao i u gospićkoj (Lika i Gorski Kotar).
No čini se da je ovo tek početak. Kako su objavili istarski meteorolozi, krajem sljedećeg tjedna čeka nas još jedna promjena koja će još jače spustiti temperature i u većinu Hrvatske donijeti kišu, pljuskove i grmljavinu.
"Slušali smo proročanstva o najgorem ljetu ikad i strašnim vrućima, ali vrijeme ima druge planove"
Istramet piše kako će, bez obzira na to što smo se proteklih tjedana naslušali proročanstava o najgorem ljetu ikad i o tome kako će nam turisti zbog vrućine bježati na Baltik, "vrijeme u idućem razdoblju ipak će pokazati da ima druge planove, a možda nam se gosti budu čak i žalili zbog neuobičajene svježine".
Ono što smo naučili u prijašnjim tjednima je da ne treba miješati vrijeme i klimu. Zaključke o određenim klimatskim promjenama možemo donijeti tek nakon analize višegodišnjih podataka, a ne na temelju nekoliko tjedana, napominju istarski meteorolozi.
Nakon toplinskog vala uslijedila su jaka nevremena u regiji, a vrijeme se zatim malo smirilo, međutim, to neće dulje potrajati. I u idućim danima pratit će nas mjestimične nestabilnosti uz mogućnost lokalnih pljuskova, dok je krajem idućeg tjedna sve izgledniji izraženiji prodor osjetno svježijeg i vlažnog zraka s Atlantika.
Već nedjelju meteorološki valja ozbiljnije popratiti. Dio modela predviđa poprilično jak razvoj oblaka koji ponovno može završiti obilnim oborinama, jakim vjetrom i tučom. Pogledajmo kako to vidi DHMZ-ov ALADIN.
Još veća promjena krajem idućeg tjedna
Glavnina promjene ipak stiže idući tjedan, naročito na njegovom samom kraju, kada valja očekivati kišu, pljuskove i grmljavinu. Prema trenutnim izračunima modela, izgledno je i značajnije osvježenje, naročito na sjevernom Jadranu te u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Temperature zraka tijekom vikenda čak bi se mogle sniziti ispod višegodišnjeg prosjeka uz značajan suficit oborina.
Naravno, u ovim ljetnim mjesecima pouzdanost prognoze iza 5 dana značajno opada, stoga prognozu oborina valja uzeti s rezervom, navode iz Istrameta. Ipak dodaju kako s popriličnom sigurnošću mogu reći kako novih toplinskih valova nema na vidiku.
Što nas očekuje danas i u idućim danima
Dvije promjene vremena, prvu sutra i drugu krajem sljedećeg tjedna, najavljuje i meteorolog N1 Bojan Lipovšek.
Kako navodi, mlazna struja koja prelazi Atlantik dolazi na europsko kopno kao zapadni vjetar koji na visini od 12 km puše brzinom od 170 km/h, struji prema Alpskoj prepreci, zaobilazi ju sa sjeverne i južne strane. Mlazna struja razdvaja polje visokog tlaka azorske anticiklone koja se kao greben visokog tlaka proteže nad sjevernom Afrikom i Sredozemnim morem i polja niskog tlaka hladnijeg nestabilnog zraka s Atlantika koji u prostranom ciklonalnom polju kruži iznad sjeverne i srednje Europe sjeverno od Alpa.
Zapadni vjetar donosi velike količine vlage i nestabilnog zraka te uzrokuje pojavu lokalnih jakih nestabilnosti koje mlazna struja brzo prenosi od zapada prema istoku. Hladni nestabilni zrak nalazi se sjevernije od Alpa, dok se južno nalazi topla i vruća zračna masa.
Danas će vrijeme biti stabilno sunčano i vruće uz slab razvoj dnevne konvektivne naoblake u planinskim krajevima unutrašnjosti. Navečer će manja količina nestabilnog zraka zaobići Alpe i donijeti naoblaku i kratkotrajne pljuskove u sjeverozapadne krajeve unutrašnjosti te najaviti promjenu i prolaz hladne fronte koju prognoziramo u nedjelju. Na Jadranu sunčano, toplo i vruće s jakim poslijepodnevnim maestralom. Najviše dnevne temperature od 30 do 33°C.
Sutra, u nedjelju, naoblačenje, grmljavina i pljuskovi, najprije u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu. Veće količine oborine prognoziramo u Međimurju, Zagorju i Podravini. Na sjevernom Jadranu zapuhat će kratkotrajno jaka bura. Naoblačenje će se tijekom dana premještati od zapada prema istoku i proširiti se do srednjeg Jadrana. Na južnom Jadranu i otocima prevladavat će sunčano i toplo vrijeme sa slabim do umjerenim maestralom. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 14, na Jadranu topla noć s temperaturom oko 21. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti oko 27, a na Jadranu od 30 do 34°C.
Krajem tjedna zahlađenje do 7 stupnjeva
Idući tjedan vrijeme će biti promjenljivo oblačno s duljim sunčanim razdobljima. U gorskim krajevima unutrašnjosti umjeren razvoj dnevne naoblake uz poslijepodnevne pljuskove. Promjenu vremena očekujemo krajem tjedna uz kratkotrajno zahlađenje i obilne oborine, pljuskove, grmljavinu, jak mahovit vjetar. Zahladjet će za 5 do 7 stupnjeva.
Na Jadranu će idući tjedan vrijeme biti sunčano i toplo uz slab do umjeren maestral. Prognozirani prolaz hladne fronte krajem tjedna osjetit će se i na Jadranu. Zahladjet će i zapuhat će bura koja će se proširiti na cijeli Jadran. Najviše dnevne temperature krajem tjedna bit će niže za 5 do 6 stupnjeva, a noćne će pasti ispod 20°C. Temperatura mora je visoka te mjerimo od 26 do 28°C, a prognoziramo visok i vrlo visok UV indeks, stoga oprez pri boravku na suncu sredinom dana.