Što ako se obustavi cijepljenje AstraZenecom, a primili ste prvu dozu?

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

NAKON objave da sve više europskih zemalja privremeno obustavlja cijepljenje AstraZenecom, pacijenti u Hrvatskoj masovno otkazuju dolazak na cijepljenje, a prema onome što nam je rekla dr. Nataša Ban Toskić, šefica KoHOM-a, oko 50 posto pozvanih na cijepljenje je odbilo primiti cjepivo. S druge strane, oni koji su se cijepili pitaju se što će biti s drugom dozom u slučaju da i Hrvatska obustavi cijepljenje AstraZenecom iako o tome zasad nema govora.

Epidemiolog Venus: Od prve do druge doze može proći 12 tjedana

Index je razgovarao s epidemiologom Miroslavom Venusom, predsjednikom Društva epidemiologa Hrvatske, da nam objasni što će biti s onima koji su cijepljeni prvom dozom AstraZenece ako se to cjepivo obustavi.

"Mogu samo teoretizirati, no s obzirom na to da su osobe nedavno primile prvu dozu cjepiva, za 12 tjedana mogu primiti drugu. Vjerujem da će se to s AstraZenecom razriješiti do tad, nisam uvjerenja da će EMA doći do zaključka da se ukida cijepljenje tim cjepivom, barem po ovom što vidim, ne ide se za tim. Isto tako, ove zemlje koje su obustavile cijepljenje, obustavile su to privremeno", rekao nam je dr. Venus.

Objasnio nam je i da je AstraZeneca vektorsko cjepivo, za razliku od Pfizera i Moderne koji su drukčiji tipovi cjepiva, pa tako osoba koja je primila AstraZenecu ne može za drugu dozu primiti npr. Pfizer.

"AstraZeneca je vektorsko cjepivo kojemu je podloga na kojem je rađeno adenovirus čimpanze koji ne može naštetiti ljudima. Kad pričaju o Sputniku, on je isto vektorsko cjepivo, ali je rađen na dva humana adenovirusa, to su tipovi virusa koji uzrokuju prehlade i onda se određenom tehnologijom pripreme i na tom vektoru, na toj bazi se rade cjepiva. Pfizer i Moderna su pak RNK cjepiva.

No sutra zasjeda EMA i nadam se da će prema pokazateljima vidjeti da tromboembolije kod cijepljenih nisu učestalije od onih u populaciji te da se tromboembolije ne povezuju s cijepljenima. Puno je veći rizik tromboembolije ako se razbolite od korone nego da ćete dobiti tromboemboliju nakon cjepiva", objasnio je dr. Venus.

Sutra novi sastanak EMA-e

Podsjetimo, dvadesetak zemalja, većinom europskih, privremeno je obustavilo cijepljenje cjepivom AstraZenece zbog bojazni da je u nekih pacijenata izazvalo pojavu krvnih ugrušaka.

Izvršna direktorica Europske agencije za lijekove (EMA) Emer Cooke jučer je izvijestila da ne prekidaju cijepljenje u EU, ali i da će novi sastanak održati sutra.

"Države članice čekaju našu odluku prije nego što odluče o prekidu cijepljenja. Imamo opsežne podatke koji pokazuju da je cjepivo sigurno. Cjepivo AstraZenece je ispitano na više od 30 tisuća ljudi", rekla je Cooke i ponovno naglasila da je u ovom trenutku korist veća od rizika.

>>EMA održala sastanak o AstraZeneci

"Još ne mogu reći što će se dogoditi ako postoji povezanost tromboembolijskih slučajeva i cjepiva, to će odlučiti naši stručnjaci", kaže i naglašava da njihova odluka o nastavku cijepljenja ovisi samo o znanstvenim činjenicama te da politički razlozi nemaju utjecaja na krajnju odluku.

Do danas je više od 17 milijuna ljudi primilo cjepivo AstraZenece u Ujedinjenom Kraljevstvu i Europskoj uniji, a od prošlog tjedna zabilježeno je manje od 40 slučajeva krvnih ugrušaka, izjavila je tvrtka AstraZeneca.

Treba također reći da prema dosadašnjim izjavama ministra zdravstva Vilija Beroša i premijera Andreja Plenkovića Hrvatska ne namjerava obustaviti cijepljenje AstraZenecom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.