METEOROLOZI za veliku arktičku oluju koja je zahvatila SAD i Kanadu krive formiranje ciklonske bombe. Nakon što su američki meteorolozi jučer upozorili na "potencijalno paralizirajuće vremenske uvjete u središnjim i istočnim" dijelovima zemlje, koji bi mogli stvoriti široke poremećaje u prometu tijekom blagdanskog razdoblja, otkazano je na tisuće letova.
"Ovo nije kao snježni dan kad ste bili dijete. Ovo je ozbiljna stvar", poručio je američki predsjednik Joe Biden.
Zbog snažne arktičke zimske oluje upozorenja su izdana za više od 135 milijuna ljudi. Područje koje će osjetiti posljedice zimske oluje proteže se sve do Floride i američko-meksičke granice. Nacionalna meteorološka služba (NWS) objavila je da su do kraja ovog tjedna u nekim dijelovima zemlje moguće temperature od -45 Celzijevih stupnjeva.
Ciklonska bomba
Ciklonalna (ciklonska) bomba ili ciklon-bomba je izraz koji se koristi za oluju koja se brzo pojačava, pri čemu dolazi do naglog pada tlaka zraka - najmanje 24 milibara u 24 sata. Osim vrlo niskih, ponegdje i ekstremnih temperatura, ciklonske bombe donose snažne vjetrove i oluje.
"Ove intenzivne oluje donose sa sobom obilne oborine i vrlo jake vjetrove. Trenutno u SAD stiže vrlo hladan arktički zrak, a hladno vrijeme uzrokuje daljnje komplikacije. Nagla promjena tlaka nastala je zbog interakcije sa snažnom mlaznom strujom", rekla je za Sky News meteorologinja i voditeljica Kirsty McCabe.
Zašto taj naziv?
"Radi se o brzoj struji zraka visoko u atmosferi koja upravlja površinskim sustavima niskog tlaka. Kontrast između hladnog arktičkog zraka na sjeveru i toplog tropskog zraka na jugu pojačao je mlaznu struju, koja zauzvrat povećava područje niskog tlaka", dodala je meteorologinja.
Meteorolozi su nagli pad tlaka usporedili s eksplozijom bombe, koristeći termine poput "bombogeneze" kako bi opisali proces formiranja oluje. Izraz se prvenstveno odnosi na brzinu kojom se oluja formira, a ne na snagu samog olujnog sustava.