Bitka za prevlast na Crnom moru bjesnila je ovog tjedna između Ukrajine i Rusije, dok se istodobno na drugim dijelovima fronta vodi teška borba za kontrolu istočne Ukrajine prije dolaska zime. Ukrajina tvrdi da je bespilotnim letjelicama pogodila manje ruske brodove, pokazujući odlučnost da nastavi s napadima na ruske položaje na okupiranom Krimu, piše CNN.
U međuvremenu je eksplozija na području pod ruskom okupacijom u Luhansku u istočnoj Ukrajini usmrtila promoskovskog dužnosnika, a odgovornost za ubojstvo preuzela je ukrajinska obavještajna služba. Ovo su bili najvažniji događaji ovog tjedna u Ukrajini:
Ukrajinska obrambena obavještajna služba (GUR) tvrdi da je u petak pogodila dva manja ruska broda u Crnom moru, što je samo posljednji iskaz sposobnosti Ukrajine da pogodi ruske ciljeve na okupiranom Krimu. "Dva ruska desantna broda pogođena su ukrajinskim morskim dronovima u blizini Černomorska na Krimu", rekao je predstavnik GUR-a Andrij Jusov za CNN.
Napad na Odesu
Ukrajina je agresivno napadala ciljeve na okupiranom Krimu nastojeći pogoditi rusku logistiku, skladišta goriva te servisne i zapovjedne centre kako bi se poremetila sposobnost opskrbe prve linije bojišnice. Kijev se također usredotočio na slamanje ruske dominacije u ukrajinskim teritorijalnim vodama Crnog mora.
Moskva je prošlog tjedna ispalila više projektila i bespilotnih letjelica na Odesu u nastojanju da spriječi sposobnost Ukrajine da zadrži plovni put iz svojih crnomorskih luka, priopćila je ukrajinska vojska. U srijedu je teretni brod pod zastavom Liberije pogođen baš kad se približavao luci u blizini Odese, pri čemu je poginuo pilot broda, a još četiri osobe su ranjene, prema ukrajinskom Operativnom zapovjedništvu Jug.
Smatra se da je to prvi put da je civilno plovilo pogođeno otkako je Ukrajina uspostavila brodsku rutu - ono što naziva humanitarnim koridorom - od svojih luka do Crnog mora, nakon propasti sporazuma koji je omogućio siguran prolaz uz posredovanje UN-a. Ukrajinske vlasti rekle su da koridor ostaje otvoren unatoč ovotjednim napadima.
Rusi okružili Avdijivku
Istočni grad Avdijivka okružen je s tri strane ruskim snagama. Rusija je pokrenula valove napada tijekom listopada kako bi zauzela grad, ali prema ukrajinskim izvorima, ukrajinski vojnici nastavljaju "držati svoje položaje i nanositi velike gubitke okupatorima". Vrijeme je bilo nepovoljno za ruske napade gusjeničarima. To je natjeralo Ruse da promijene taktiku i sada koriste više bespilotnih letjelica za napade na dobro branjene ukrajinske položaje i izvode više pješačkih napada.
Ukrajinska obrana dobro je ukopana u gradu. Ukrajina učvršćuje obrambene položaje od 2014. godine, kada su promoskovski separatisti zauzeli veliki dio regije Donbas, uključujući obližnji grad Donjeck. Avdijivka je na udaru otkako je Rusija pokrenula invaziju punog opsega u veljači 2022.
Ti obrambeni položaji za sada omogućuju ukrajinskoj vojsci da se odupre valovima ruskih napada. Gubitak teritorija u ovom trenutku bio bi udarac moralu u Ukrajini, jer je protuofenziva donijela malo uspjeha.
Oleksandr Tarnavski, zapovjednik operacije združenih snaga Tavrija, napisao je u objavi na Telegramu: "Još uvijek se držimo. Tako će ostati i dalje. Jer Avdijivka nije samo teritorij na karti nego dio Ukrajine, dio duše Ukrajinaca i ukrajinskog Donbasa. Neka neprijatelj zapamti da ćemo se nastaviti boriti za svaku zgradu."
Unatoč tome što je ranije ove godine Ukrajina pokrenula protuofenzivu, bilo je malo promjena na bojišnici.
Ubijen proruski dužnosnik u Luhansku
U okupiranom Luhansku eksplozija automobila u srijedu je usmrtila promoskovskog bivšeg šefa policije. Ukrajinska obrambena obavještajna služba preuzela je odgovornost za eksploziju, rekavši da je to bila operacija provedena zajedno s proukrajinskim partizanima.
Ruske vlasti pokrenule su istragu o eksploziji u kojoj je poginuo bivši čelnik takozvane Narodne milicije Luganske Narodne Republike (LPR) Mihail Filiponenko. Separatisti koje podržava Moskva proglasili su republiku u Luhansku 2014. godine. Obrambena obavještajna služba izdala je upozorenje drugim proruskim dužnosnicima na okupiranim područjima: "Poznate su sve adrese izdajnika i mjesta njihove službe terorističkoj Rusiji na privremeno okupiranim područjima Ukrajine! Obrambena obavještajna služba Ukrajine navodi da će svi ratni zločinci i kolaboracionisti iskusiti pravednu odmazdu!"
Dosad je bilo nekoliko pokušaja atentata na dužnosnike koje podupire Rusija u okupiranoj Ukrajini. U svibnju je u eksploziji teško ranjen vršitelj dužnosti ministra unutarnjih poslova LNR-a Igor Kornet.
Ukrajina kreće u pregovore u pristupanju EU
U prekretnici tijekom dugotrajnog i izazovnog nastojanja Ukrajine da se pridruži Europskoj uniji, izvršno tijelo ovog bloka signaliziralo je da postoji politička spremnost za formalni početak pregovora o pristupanju. Gotovo 18 mjeseci otkako je Ukrajina dobila uvjetni status kandidata, izvršno tijelo Europske unije reklo je da je zemlja spremna za detaljne pregovore o pristupanju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji je podnio zahtjev za članstvo u EU u veljači 2022. godine, nedugo nakon što je Rusija napala Ukrajinu, pozdravio je najavu: "Danas je povijest Ukrajine i cijele Europe napravila pravi korak." Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen nazvala je to "povijesnim danom". U govoru u ukrajinskom parlamentu prošlog vikenda rekla je da je Ukrajina "već ispunila više od 90% zahtjeva".
Ali postoje i problemi. Rat ostaje velika prepreka. Za članstvo u EU obično je potrebno gotovo desetljeće. Ukrajina mora nastaviti napredovati u rješavanju problema korupcije, ograničavanju utjecaja oligarha i većoj transparentnosti. Ukrajina ima ambicije pridružiti se EU više od desetljeća. Cilj pridruživanja bloku - kao i NATO-u - formalno je dio ukrajinskog ustava od 2019. godine.