Petarde su strogo zabranjene, što mnogi ne znaju ili ne žele znati. O petardama i pirotehnici u Studiju 4 HRT-a govorili su dječji kirurg Rok Kralj i glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
"Pirotehnika nije za djecu te je u slučaju njihovog korištenja, potreban nadzor roditelja. S njom treba rukovati netko tko poznaje načine kako postupati pravilno. Najčešće ozljede su opekline, no u najvećem broju slučajeva nije potrebno za hospitalizaciju. Ipak, ako se radi o maloj djeci i neopreznom rukovanju, ozljede dovode do amputacije prstiju i slično", rekao je Rok Kralj, dr. med., dječji kirurg iz Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Što napraviti ako dođe do ozljede?
Ako dođe do nesreće, prije samog odlaska u bolnicu ozlijeđenom se mora pružiti prva pomoć. Kralj poručuje da su najčešće u pitanju šaka ili lice.
Ako je u pitanju šaka, na ozlijeđeno mjesto treba staviti vlažnu gazu s većim brojem zavoja te potom nazvati hitnu.
Međutim, ako dođe do amputacije, amputirani dio trebalo bi staviti u gazu te potom u dvije vrećice s vodom i ledom na temperaturi od 4 stupnja, u slučaju da postoji mogućnost replantacije oštećenog uda.
Također, vrijeme dolaska je važno te bi se u periodu od 12 sati trebala izvesti replantacija, rekao je Kralj.
Što dovodi do požara?
"Paljenjem otvorenih plamena unutra, netestirane lampice za bor i druge dekoracije dovode do požara", upozorio je Slavko Tucaković, glavni vatrogasni zapovjednik RH.
"Neoprezno odlaganje pepela i petardi u kante isto dovodi do požara i opasnih posljedica te je potrebno pepeo odložiti u metalne kante dok se skroz ne ohladi", poručio je Tucaković. Naglašava i da vatrogasni putevi u gradovima moraju biti slobodni kako bi vatrogasci u slučaju nesreće mogli stići i pomoći.
Tucaković šalje preporuku gradonačelnicima koji organiziraju vatromete u centru grada da mjesto na kojem je to dopušteno treba označiti i ograditi. Mnogi gradovi su to i učinili.
"Ne koristite nikakvu pirotehniku"
Podsjetimo, od danas pa do 1. siječnja službeno je dopuštena uporaba pirotehnike - osim petardi i redenika, koji su potpuno zabranjeni cijelu godinu.
Prijatelji životinja mole sve da ne koriste nikakvu pirotehniku. Poručuju da će time dati pozitivan primjer djeci, koja korištenjem pirotehnike ostaju bez prstiju i očiju, a ujedno će spasiti divlje, domaće i kućne životinje od straha i pogibelji te zaštititi okoliš.
Visoke kazne
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, i to člankom 90., normirano je da će se novčanom kaznom u iznosu od 660 do 1990 € kazniti za prekršaj fizička osoba ako:
- je mlađa od 18 godina, a upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 (članak 62. stavak 4.)
- upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3, a mlađa je od 18 godina ili je starija od 18 godina i upotrebljava pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 od 2. siječnja do 26. prosinca (članak 62. stavak 4.)
- u zatvorenim prostorima ili na prostoru gdje se okuplja veći broj građana koristi dozvoljena pirotehnička sredstva, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1 (članak 62. stavak 5.)
- nabavlja, posjeduje ili upotrebljava petarde i/ili redenike kategorije F2 i F3 te pirotehnička sredstva kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe (članak 62. stavak 6.).
Člankom 92. normirano je kako će se novčanom kaznom u iznosu od 130 do 390 € kazniti zakonski zastupnik djeteta mlađeg od 14 godina koje je upotrijebilo pirotehnička sredstva.