KORONAVIRUS

Cijepljenje bi moglo biti obavezno u Hrvatskoj. Kakva je situacija u drugim zemljama?

Foto: Željko Lukunić, Damir Krajac/PIXSELL

U DANAŠNJEM obraćanju javnosti ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović najavio je set oštrijih mjera protiv epidemije koronavirusa, ali i sugerirao da nije isključena mogućnost uvođenja obaveznog cijepljenja, jednom kad cjepivo postane masovno dostupno.

"Po Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, postoje cjepiva koja su obvezna. Da bi cjepivo zaustavilo epidemiju, trebalo bi biti procijepljeno 70 posto ljudi, vodit ćemo računa da se to dogodi", odgovorio je Božinović na pitanje hoće li cijepljenje protiv covida biti obavezno o čemu je, potvrdio je, bilo govora i na jučerašnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu sigurnost.

"Hrvatska ima obavezu cijepljenja za neke bolesti. Za ovu nema jer je nova, ali i to ne bi bio novi moment", dodao je.

>>Stožer donosi najstrože mjere ove jeseni

Podsjetimo, dvije američke farmaceutske tvrtke objavile su nedavno velike napretke u razvoju cjepiva protiv koronavirusa SARS-Cov-2. Pfizer je 9. studenog objavio da cjepivo koje razvija s njemačkom tvrtkom BioNTech ima 90-postotnu učinkovitost u sprječavanju covida-19. U srijedu je korigirao tu procjenu i ustvrdio da je efikasnost cjepiva kod onih starijih od 65, koji su visokorizična skupina od koronavirusa, viša od 94 posto.

Hrvatska naručila cjepivo britanske tvrtke AstraZeneca i Sveučilišta u Oxfordu

Hrvatska je pak naručila 2,7 milijuna drugog cjepiva, onog britanske tvrtke AstraZeneca koja ga razvija u suradnji sa Sveučilištem u Oxfordu. AstraZeneca i Oxford objavili su da njihovo cjepivo ima učinkovitost od 70%, ali da se efikasnost cjepiva diže do 90 posto ako se najprije dobije pola doze, a nakon toga puna doza u razmaku od najmanje mjesec dana. Također, naglasili su da bi cjepivo moglo pružati zaštitu i do godinu dana.

>>Objavljeni novi detalji o cjepivu koje je naručila Hrvatska

Božinovićeva sugestija da bi se moglo uvesti obavezno cijepljenje već je podigla prašinu, a gotovo je sigurno da će izazvati bunt antivaksera i korona-skeptika, koji su već u dva navrata prosvjedovali protiv svih epidemioloških mjera. 

Stoga vrijedi razmotriti kakva je situacija s obaveznim cijepljenjem u drugim zemljama diljem svijeta.

U SAD-u postoji pravni presedan obaveznog cijepljenja još iz 1905., kad je Vrhovni sud presudio da savezna država Massachusetts ima pravo uvesti obavezu primanja cjepiva protiv velikih boginja. Slučaj Jacobson vs. Massachusetts pokrenuo je građanin Cambridgea u Massachusettsu koji se pobunio protiv državnog mandata o obaveznom cijepljenju za sve odrasle osobe koji je uveden nakon što je 1902. izbila epidemija velikih boginja u tom gradu 

Kazna za necijepljenje bila je novčana i iznosila je pet dolara. Jacobson je između ostalog tvrdio da obavezno cijepljenje krši njegovu ustavom zagarantiranu slobodu izbora. No Vrhovni sud presudio je da državne vlasti imaju ovlasti uvesti razumne regulacije radi zaštite javnog zdravlja, javne sigurnosti i zajedničkog dobra, a da obavezno cijepljenje radi obrane od epidemije spada u tu domenu. 

Američki Vrhovni sud 1905. presudio da je zaštita javnog zdravlja važnija od prava pojedinca

"Prava pojedinca mogu s vremena na vrijeme, pod pritiskom velikih opasnosti, biti podvrgnuta takvim ograničenjima razumnih regulacija koja sigurnost generalne javnosti može zahtijevati", napisao je Vrhovni sud u svojoj presudi koja se i danas uzima kao presedan koji brani pravo države da uvede obavezu cijepljenja, objašnjava javnozdravstvena stručnjakinja Joanne Rosen iz Centra za pravo i javno zdravlje u intervjuu za stranicu Hub američkog sveučilišta Johns Hopkins.

Međutim, to ne znači da SAD planira uvesti obavezno cijepljenje kada cjepivo, odnosno cjepiva protiv covida-19, postane dostupno - ni na nacionalnoj razini ni na razini saveznih država. Tako je guverner Teksasa, republikanac Greg Abbott, danas u svom predstavljanju plana distribucije cjepiva dao do znanja da cijepljenje neće biti obavezno, prenosi lokalna televizija.

Republikanski guverner Floride Ron DeSantis također je ovaj tjedan priopćio kako je cilj države učiniti cjepivo dostupnim svakome tko ga želi, ali kako neće nametati cijepljenje.

"To će biti izbor svakog Floriđanina", istaknuo je DeSantis u videoobraćanju javnosti.

Britanijom se proširila glasina da će cijepljenje biti obavezno, Boris Johnson to demantirao

U Velikoj Britaniji posljednjih se dana društvenim mrežama proširila glasina o navodnom vladinom dokumentu koji najavljuje obavezno cijepljenje protiv covida-19, uz korištenje odredbi iz zakona o mentalnom zdravlju protiv onih koji budu odbili cijepljenje. 

WE PROVIDE INFORMATION NOT EASILY FOUND. YOU MAKE YOUR OWN MINDS UP A UK Government document is circulating promoting...

Objavljuje Ripped GymPonedjeljak, 9. studenoga 2020.

Međutim, Facebook je takve objave označio kao dezinformirajuće, a stranica za provjeru činjenica Full Fact utvrdila je da se ne radi o dokumentu koji je sastavila britanska vlada, nego o dokumentu koji je na zahtjev parlamentarnog odbora skupina pravnih i etičkih eksperata sastavila na temu mogućeg utjecaja cijepljenja protiv koronavirusa na ljudska prava. 

O svemu se u ponedjeljak oglasio i premijer Boris Johnson i jasno dao do znanja da cijepljenje protiv covida-19 neće biti obavezno.

"To nije način na koji radimo stvari u ovoj zemlji", poručio je Johnson.

Ipak, premijer i lider Konzervativne stranke prozvao je antivaksersku propagandu i naglasio kako bi svi trebali "biti vrlo provakseri", dodavši kako bi se svi trebali cijepiti kada cjepivo bude dostupno. 

U Francuskoj se raspravlja o obaveznom cijepljenju protiv covida-19

S druge strane, u Francuskoj se zaista vodi rasprava o mogućem uvođenju obaveznog cijepljenja za covid-19. Na to je među ostalima pozvao parlamentarni zastupnik Yannick Jadot.

"Ne možemo si priuštiti da produljujemo razdoblje lockdowna, razdoblje kulturnog, društvenog, ekonomskog slabljenja ove zemlje." 

Njegovom pozivu pridružio se i zastupnik s druge strane političkog spektra, zastupnik konzervativnih Republikanaca Gérarch Larcher, prenosi portal The Local France.

Ipak, drugi su se političari usprotivili ideji obaveznog cijepljenja. Liderica krajnje desne stranke Nacionalni skup (bivša Nacionalna fronta) Marine Le Pen rekla je da je ono protivno francuskom idealu slobode (liberté).

>>Po novoj anketi 57 posto Hrvata ne želi se cijepiti protiv korone, objavljeni razlozi

Prema anketi agencije Ipsos iz rujna, samo 59% Francuza je reklo da se spremno cijepiti protiv koronavirusa, u usporedbi s globalnim prosjekom od 79%. Ipak, to je još uvijek bolje od samo 43% Hrvata koji su prema novoj anketi agencije Valicon rekli da će se sigurno ili vjerojatno cijepiti novim cjepivom. 

Kao i Hrvatska, i Francuska već ima obavezno cijepljenje za djecu protiv niza zaraznih bolesti. Francuska biologinja čak je ustvrdila da je Francuska jedina zemlja na svijetu koja ima program obaveznog cijepljenja, iako to očito nije točno jer ga ima i Hrvatska - cjepivo protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa i još šest drugih bolesti obavezno je za sve, a još šest drugih cjepiva za određene skupine, prema zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.

>>Ako se većina Hrvata zaista odbije cijepiti, imat ćemo ozbiljnih problema

Srbija promijenila zakon kako bi mogla uvesti obavezno cijepljenje protiv covida-19

I susjedna Srbija razmišlja o uvođenju mjere obaveznog cijepljenja protiv koronavirusa izmjenom zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, piše regionalni portal Balkan Insight. I ondje je cijepljenje već obavezno za tuberkulozu, tetanus, difteriju, viralni hepatitis B i druge bolesti. 

Skupština Srbije usvojila je 12. studenog, kako javlja Blic, izmjene dotičnog zakona kojima se uvode kaznene mjere te daju veće ovlasti ministru zdravstva u nastavku borbe protiv koronavirusa, uz mogućnost propisivanja obveznog cijepljenja, i to dodavanjem samo tri riječi u tekst zakona - "ostale zarazne bolesti".

Za one koji budu odbili cijepljenje protiv covida-19 - ako bude uvedeno - predviđena je novčana kazna u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara, odnosno od oko 3 do oko 9 tisuća kuna. 

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.