HRVATSKA je opet dobila šamar od Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), ovaj put u presudi u slučaju Jurčić protiv Hrvatske, u kojem je sud iz Strasbourga utvrdio da je RH diskriminirala po spolnoj osnovi trudnicu koja je začela medicinski potpomognutom oplodnjom. Presuda je objavljena danas na službenim stranicama ESLJP-a.
Slučaj je do ESLJP-a došao 28. listopada 2015., a RH je tužila Kristina Jurčić, koja je dobila ugovor o zaposlenju na određeno vrijeme deset dana nakon što je obavila medicinski potpomognutu oplodnju 17. studenog 2009. godine. Nakon toga je doživjela zdravstvene komplikacije u trudnoći, te joj je liječnik propisao mirovanje, ali joj je HZZO samoinicijativno ukinuo zdravstveno osiguranje na temelju zaposlenosti, ustvrdivši kako je njeno zaposlenje bilo “fiktivno” i s ciljem da na nepropisan način ostvari zdravstveno i pripadajuću zaštitu.
HZZO i Visoki upravni sud su diskriminirali trudnicu zbog medicinski potpomognute oplodnje
Jurčić se žalila HZZO-u na takvu odluku, koji je njezinu žalbu odbio, a onda je uslijedila njena tužba Visokom upravnom sudu, u kojoj je tvrdila da je diskriminirana kao žena koja je išla na medicinski potpomognutu oplodnju. Visoki upravni sud je 2012. odbio njezinu tužbu i stao na stranu HZZO-a, nakon čega je uslijedila tužba Kristine Juričić Ustavnom sudu RH.
Vrijedi napomenuti i da je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u prosincu 2010. informirala HZZO da je njihova odluka prekršila zabranu nepovoljnog postupanja zbog nečije trudnoće te da to predstavlja spolnu diskriminaciju. Pravobraniteljica je nadležne upozorila da se njihova interpretacija događaja temelji na stavu da je svaka žena koja je prošla postupak medicinski potpomognute oplodnje nesposobna za zaposlenje, kao i da je njihovo tumačenje da ženu koja prolazi proces medicinski potpomognute oplodnje nitko ne bi zaposlio. Pravobraniteljica je savjetovala HZZO-u da odustane od takvog tumačenja u ovom i sličnim slučajevima.
Ustavni sud podržao odluku Visokog upravnog suda
Ustavni sud RH je 22. travnja 2015. odbacio tužbu Kristine Jurčić te potvrdio presudu Visokog upravnog suda, nakon čega cijeli slučaj odlazi u Strasbourg.
ESLJP je jednoglasno presudio da je Ustavni sud bio u krivu po više osnova kršenja Europske povelje o ljudskim pravima te je Juričić dodijelio odštetu od 7.5 tisuća eura, kao i da RH mora pokriti troškove svih procesa s 1150 eura.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je bila u pravu
Vrijedi napomenuti da Ustavni sud u svojoj odluci iz 2015. nije uvažio stav pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, koji je sada potvrdio Europski sud za ljudska prava. Predsjednica Ustavnog suda je tada bila Jasna Omejec, a neki suci iz te ekipe nalaze se i u aktualnom postavu Ustavnog suda.
Presuda ESLJP-a nedvojbeno predstavlja blamažu za Ustavni sud RH, čiji se sastav iz 2015. pokazao nedoraslim suditi u skladu s važećim europskim pravom i to nakon što su imali na raspolaganju mišljenje pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, koja je zapravo još 2010. ispravno prepoznala o čemu se radi u postupanju HZZO-a prema Kristini Juričić - o spolnoj diskriminaciji, i to trudnice koja je išla na medicinski potpomognutu oplodnju.
Cijelu odluku ESLJP-a možete pročitati ispod na engleskom jeziku.
Case of Jurcic v. Croatia by Index.hr on Scribd