Foto: Index/123rf
JUŽNOKOREJSKI predsjednik Moon Jae-in i sjevernokorejski vođa Kim Jong-un danas su obećali da će raditi na denuklearizaciji Korejskog poluotoka i službenom proglašenju kraja Korejskog rata do kraja godine, piše CBS News.
Američki predsjednik Donald Trump na Twitteru je pozdravio dogovor dviju Koreja objavom: "KOREJSKI RAT ĆE ZAVRŠITI! SAD i cijeli njegov VELIKI narod treba biti vrlo ponosan na ono što se upravo događa u Koreji!"
"Nijedan predsjednik nije stavio toliki pritisak na Sjevernu Koreju kao Trump"
Stručnjaci za nacionalnu sigurnost, pa čak i južnokorejsko ministarstvo vanjskih poslova, odaju priznanje Trumpu zbog održavanja povijesnog sastanka, piše CBS News. Ranije je južnokorejska ministrica vanjskih poslova Kang Kyung-wha za CNN izjavila da je "Trump velikim dijelom zaslužan za dovođenje Kima do pregovora".
"Smatram da predsjednik zaslužuje priznanje za to što smo stigli ovako daleko. Nijedan predsjednik nije stavio toliki pritisak na Sjevernu Koreju kao Donald Trump i to je dobra stvar", izjavio je Michael Morell, CBS-ov viši suradnik za pitanja nacionalne sigurnosti. Morell je radio za CIA-ju više od 3 desetljeća. Također je izjavio da rezultat sastanka dviju Koreja nije iznenađujuć.
"I Sjeverna i Južna Koreja očajnički žele održavanje susreta Kima i Trumpa, zar ne? Zato su željeli da njihov sastanak bude izvanredno pozitivan", rekao je Morell.
"I SAD i Sjeverna Koreja osjećaju se nadmoćnima"
CBS-ov analitičar za vojsku i domovinsku sigurnost, Sandy Winnefeld, umirovljeni admiral američke mornarice, rekao je da Trump zaslužuje "dio priznanja" za održavanje sastanka.
"Stavio je neviđeni pritisak na Sjevernu Koreju, vojno i ekonomski. Isto tako Sjeverna Koreja smatra da je stavila neviđen pritisak na SAD razvojem nuklearnog oružja", izjavio je Winnefeld.
Oba stručnjaka složila su se da je pred vođama "još dugi put, a pravi posao tek treba započeti", rekao je Morell. U očekivanju sastanka Kima i Trumpa, Winnefeld je rekao da se i SAD i Sjeverna Koreja osjećaju nadmoćnima. "Međutim, dvije države imaju različita očekivanja i pogrešno procjenjuju jedna drugu", kaže Morell.
"Sjevernoj Koreji se ne može vjerovati"
"Sjeverna Koreja razmišlja ovako - 'Mi smo sada država s nuklearnim oružjem. Tretirajte nas tako. Spremni smo pregovarati o ograničenjima našeg programa kako bismo se riješili sankcija.' SAD razmišlja - 'Zadavili smo vas sankcijama, sada odustanite od programa, a mi ćemo ukinuti sankcije'", izjavio je Morell.
Morell je također rekao da se Kimu ne može vjerovati: "Tri režima Kim do sada opetovano su pokazivala volju za postizanjem dogovora, a zatim ili prekidali dogovore ili ih kršili. Stoga, što god se dogovorili, morat će postojati vrlo strogi postupak provjere."
Winnefeld je rekao da će i u slučaju službenog proglašenja mira američka vojska ostati na Korejskom poluotoku "još duže vrijeme": "Vjerojatno ćemo ostati u regiji kao potpora Južnoj Koreji, kao što imamo vojsku i u Europi."