Stručnjak o sankcijama Rusiji: Tražili su pomoć Kine, to vam govori o učinku

Screenshot: N1

MAKROEKONOMIST Goran Šaravanja za N1 rekao je kako su "brzina i složnost Zapada u donošenju sankcija sve iznenadili". Napominje da je odluka puno čvršća kada se dogovori 27 članica, nego kada jedna osoba donese odluku. "Siguran sam da su Rusi iznenađeni. Vidimo da je SAD objavio kako su Rusi tražili pomoć Kine, a to vam govori da je učinak sankcija vrlo snažan", smatra Šaravanja.

"Imamo također najavu da Rusi planiraju prodati zlato, ali po diskontu od 20 posto, što opet govori o učinku sankcije. Isto tako naftu prodaju po diskontu", dodao je, rekavši kako će ruska proizvodnja nafte svakako pasti zbog odlaska tehničkog znanja koje inače dolazi iz zapadnih zemalja.

Mišljenja je kako sve kompanije koju su se svrstale uz Zapad mogu otpisati svoja ulaganja u Rusiji. Vjeruje, također, da u Hrvatskoj nitko ne razmišlja o zaplijeni tvrtke Đuro Đaković TEP, koja se zbog ruskog vlasništva našla pod ozbiljnim teretom sankcija. Najvećim problemom smatra kako platiti vlasniku koji je pod sankcijama.

Smatra da situacija nije ista kao 2008. godine

"Govorimo o ruskoj reakciji u kojoj se govori o nacionalizaciji, to se sigurno neće dogoditi u EU. Ne želite donijeti odluku koja će vam toliko narušiti investicijsku klimu", izjavio je Šaravanja, koji misli da će se tvrtke zbog sankcija prodavati po diskontnim cijenama.

Primijetio je kako je ministar Zdravko Marić posljednjih dana konkretniji, što, smatra, ukazuje na to da se u razgovorima u Bruxellesu dolazi do nekih rješenja. Nadalje, iako je inflacija na razinama kao 2008. godine, smatra da situacija nije ista. 

Sadašnji poremećaj opskrbe, kaže, izazvali su pandemija i rat u Ukrajini. Ističe da inflacija trenutno pokazuje rast cijena energetike. Kasnije se očekuje inflacija hrane, misli. "Ukoliko dođe do smanjenja potražnje, i inflacija će pasti", rekao je.

"Ne očekujem da ćemo u idućim godinama imati stope inflacije blizu šest posto"

"Prije nego što je rat počeo ja sam imao procjenu 4.5 posto za prosječnu inflaciju u Hrvatskoj. To će sada svakako biti više zbog rata u Ukrajini, odnosno porasta cijena energenata i hrane. Mislim da će biti niža što se dalje mičemo od 2022. godine. Ne očekujem da ćemo u idućim godinama imati stope inflacije blizu šest posto", zaključio je Šaravanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.