Sve više ljudi misli da je milijarder pedofil ubijen. Ima li za to dokaza?

Foto: EPA/123rf

JEFFREY Epstein, milijarder optužen za trgovinu seksualnih robinja od kojih su najmlađe imale 14 godina, ubio se prekjučer u zatvoru na Manhattanu, jednom od najsigurnijih u SAD-u.

No sudeći po društvenim mrežama, koje su postale definitivni barometar javnog mnijenja posljednjih godina, praktički nitko ne vjeruje u ovu službenu verziju događaja. I američki demokrati i republikanci, i obožavatelji američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovi kritičari, i teoretičari zavjera i mainstream novinari, na manje ili više izravan način bacaju sumnju na vijest da se Epstein tek tako uspio objesiti u svojoj ćeliji u zatvoru Metropolitan Correction Center. 

Mnoge nevjerojatne okolnosti ovog slučaja doprinose toj skepsi. 66-godišnji Epstein se već pokušao ubiti u zatvoru, također vješanjem, prije tri tjedna. Tada su ga pronašli na vrijeme i spasili. Iako je prema prvim vijestima nakon toga stavljen na tzv. nadzor za suicidalne, Epstein je ovog puta uspio sebi oduzeti život, prije nego je suđenje uopće počelo.

>> Sve je više teorija o smrti pedofila, odvjetnik je tvrdio da će ga moćnici ubiti

Zašto je skinut s nadzora za suicidalne?

Situacija u kojoj se netko uspije ubiti iako je pod konstantnim nadzorom evidentno je apsurdna. Stoga i ne čudi da su mnogi reagirali glasnom nevjericom i sugestijom da je nešto mnogo opakije posrijedi. Aluzije, šale i memovi o tome da je Epstein ustvari ubijen preplavile su društvene mreže, prvenstveno Twitter. No kako su naknadno obavijestile zatvorske službe, Epstein je nedugo prije smrti skinut s nadzora za suicidalne.

Još jedna okolnost bila je presudna za širenje teorija zavjera o Epsteinovoj smrti: činjenica da se ovaj osramoćeni milijarder, koji se 2008. izvukao s minimalnom kaznom (13 mjeseci zatvora otvorenog tipa s kojeg je išao na posao) za iste optužbe, u prošlosti družio i s Trumpom i s bivšim predsjednikom Billom Clintonom. 

U klimi iznimne političke polarizacije koja danas vlada u Americi, to je bilo dovoljno da suparnički heštegovi postanu sveprisutni na Twitteru: #ClintonBodyCount i #TrumpBodyCount kao međusobno suprotstavljene teorije zavjera.

Prema prvoj, Epsteinovu smrt su na neki neobjašnjeni način "sredili" Bill Clinton i/ili njegova supruga Hillary, Trumpova protukandidatkinja na predsjedničkim izborima 2016, a sve kako Epstein na suđenju ne bi za sobom povukao i Clintona. To se pak nadovezuje na ranije teorije zavjera da su Clintonovi dali likvidirati svoje suradnike koji su im se zamjerili - od savjetnika Bijele kuće Vincea Fostera koji se ubio 1993. do demokratskog aktivista Setha Richa koji je ubijen u pokušaju pljačke 2016. Stranica za provjeru činjenica Snopes temeljito je opovrgnula teorije o ubojstvu i jednog i drugog. 

Prema drugoj, koja je nastala kao odgovor na prvu, to je ustvari napravio Trump, iz istog motiva - kako ga suđenje Epsteinu ne bi inkriminiralo. I jedan i drugi tabor (iako je onaj koji optužuje Clintonove vidno popularniji) tvrde da su Trump, odnosno Clinton sudjelovali u masovnom zlostavljanju, silovanju i prostituciji maloljetnih tinejdžerica.

Trump retweetao optužbu da je Epsteina ubio Clinton

Ovom bizarnom nadmetanju pridružio se, nevjerojatno, ali istinito, i sam predsjednik SAD-a. Trump je, naime, retweetao objavu afroameričkog komičara i konzervativca Terrencea Williamsa u kojoj ovaj tvrdi da je Epstein imao informacije o Clintonu i sad je mrtav i u kojoj se na prilično banalan način pokušava našaliti na račun Clintonovih. 

Trumpova regionalna administratorica iz ministarstva urbanog razvoja i stanogradnje (i njegova bivša organizatorica evenata) Lynne Patton također je vijest o Epsteinovoj iznenadnoj smrti popratila komentarom "Hillary'd", što je kovanica koja se slobodno može prevesti kao "sredila ga Hillary". 

Voditelj konzervativnog Fox Newsa Lou Dobbs izmislio je u svom tweetu drugu kovanicu - "Arkanside Watch", kao igru riječima termina "Suicide Watch" koji aludira na činjenicu da Clinton dolazi upravo iz Arkansasa.

#ClintonBodyCount i #TrumpBodyCount

Još jedna Trumpova obožavateljica, Mindy Robinson, čak je optužila Twitter da sudjeluje u ovoj golemoj zavjeri na račun Clintonovih jer je, navodno, suzbio hešteg #ClintonBodyCount, a promovirao #TrumpBodyCount. "Medijska pristranost je postala nevjerojatna", zaključila je ova konzervativna influencerica, ponavljajući često iznošenu optužbu da su američki mediji i internet gigatni poput Facebooka i Twittera pristrani protiv Trumpa i u korist demokrata. 

Oni nešto nepristraniji i manje ukopani u političke rovove ne tvrde da znaju tko je naručio Epsteinovo ubojstvo, ali svejedno su uvjereni da se zaista radi o ubojstvu. Još jedan hešteg koji je preko noći eksplodirao i postao "trending", #EpsteinMurder, to potvrđuje. 

Voditelj NBC-ja Joe Scarborough komentirao je smrt "tipa koji je imao informacije koje bi uništile živote bogatih i moćnih muškaraca", kao "predvidljivo...rusku", aludirajući na česte slučajeve sumnjivih smrti ili dokazanih ubojstava ruskih oporbenjaka, novinara i drugih disidenata koji su se zamjerili režimu Vladimira Putina. 

"Nešto smrdi do neba. Kako se netko pod nadzorom za suicidalne objesi bez intervencije? Osim ako..." tweetala je konspirativno bivša demokratska senatorica Claire McCaskill. "Previše je zgodno" da se Epstein ubio i da više ne može inkriminirati druge "milijunaše i milijardere koji su bili uključeni u njegove ilegalne aktivnosti", komentirao je i njujorški gradonačelnik Bill De Blasio. 

Glavni državni odvjetnik William Barr, koji je nedavno i sam kritiziran da svoju dužnost obnaša pristrano u korist Trumpa, također se uključio u reakcije na šokantnu Epsteinovu smrt. Postoje "ozbiljna pitanja koja zahtijevaju odgovor", izjavio je i dodao da je "zaprepašten" smrću Epsteina i naveo da je ministarstvo pravosuđa otvorilo službenu istragu.

Temeljita istraga svakako je potrebna i dobrodošla. Pitanje je kako se možda i najpoznatiji optuženik u SAD-u danas, kojega je čekalo suđenje koje bi vjerojatno postalo slučaj stoljeća, uspio ubiti u jednom od najsigurnijih zatvora u toj zemlji, i to nakon što je već jednom pokušao samoubojstvo. Zaista nije jasno zašto je Epstein u takvoj situaciji tako brzo skinut s nadzora za suicidalne zatvorenike.

Usto, američki mediji izvještavaju da se samoubojstvo dogodilo samo dan nakon što je u javnost iscurilo čak 2000 stranica sudskih dokumenata, u kojima žena koja tvrdi da je Epsteinova žrtva navodi da je u njegov pedofilski krug bio uključen cijeli niz visoko profilnih moćnika. 

Za teorije o ubojstvu nema nikakvih dokaza, ali svejedno su popularne

No dok se množe teorije da je Epstein ubijen ili da mu je namjerno omogućeno da se ubije, valja podsjetiti da za to u ovom trenutku nema apsolutno nikakvih dokaza. 

Da, i Trump i Clinton su imali prilično sumnjive odnose s Epsteinom. Trumpov ministar rada Alex Acosta, koji je nedavno dao ostavku, omogućio je 2008. Epsteinu nevjerojatno velikodušnu nagodbu kojom se ovaj izvukao od dugogodišnje zatvorske kazne i kupio sebi još desetak godina slobode. 

"Poznajem Jeffa 15 godina. Sjajan tip. Uvijek je zabavno s njim. Čak se govori da on voli prekrasne žene jednako koliko i ja, a mnoge od njih su mlade", rekao je Trump za New York Magazine 2002. - samo godinu dana ranije prije nego je Epstein, prema optužnici, počeo dovoditi maloljetne srednjoškolke u svoje vile na Floridi i u New Yorku pod izlikom da će ga masirati, nakon čega bi ih seksualno iskorištavao.

>> Procurila snimka Trumpa dok partija s pedofilom Epsteinom i hrpom cura

A još početkom devedesetih, Trump je pozvao Epsteina na svoju privatnu zabavu s desecima jedva punoljetnih "djevojaka s kalendara" i cheerleaderica.

No vjerojatno najozbiljnija poveznica Trumpa i Epsteina je tužba koju je neimenovana žena podnijela protiv Trumpa prije izbora 2016., tvrdeći da ju je današnji predsjednik SAD-a silovao kad je imala samo 13 godina - u Epsteinovoj vili na Manhattanu. "Jane Doe" je tužbu naglo povukla, a njena odvjetnica je tada tvrdila da je to napravila u strahu zbog prijetnji smrću koje je dobivala. To je, podsjetimo, samo jedna od dvadesetak žena koje su Trumpa optužile da ih je silovao ili napastovao, no nijedna od tih optužbi nije završila na sudu, bilo zbog zastare ili drugih razloga. Sam Trump, naravno, sve optužbe žestoko poriče.

>> Ovo je milijarder pedofil koji bi mogao srušiti Trumpa i Billa Clintona

Društvene mreže nagrađuju teorije zavjere i bombastične tvrdnje

S druge strane, Bill Clinton se intenzivno družio s Epsteinom, koji je imao vrlo široki krug poznanika i prijatelja među bogatima i moćnima, nakon što je otišao iz Bijele kuće 2001. Istraživačka novinarka Conchita Sarnoff, koja je napisala knjigu o trgovini ljudima i vodi Savez za spašavanje žrtava trgovine ljudima, izjavila je za Fox News da je Clinton letio Epsteinovim privatnim avionom, takozvanim "Lolita Expressom" 27 puta, prema dnevnicima leta - puno češće nego što je priznao, a i da mnogo puta nije imao pratnju Tajne službe. Štoviše, Epstein je jedan od najvećih donatora kontroverzne Zaklade Clinton. 

Jedna od žrtava koja je tužila Epsteina, Virginia Roberts Giuffre, tvrdi da je na Epsteinovom privatnom otoku na američkim Djevičanskim otocima, koji su mediji prozvali "Otok za orgije", vidjela i Clintona. Ipak, naglasila je da nije spavala s njim i da ga nije vidjela s maloljetnim djevojkama.

Sve su ovo podaci koji daju prostora za neugodna pitanja, i na Trumpov i na Clintonov račun. I za jednoga i za drugoga se može reći da lakše dišu sad kad Epstein više ne može govoriti. Samo, od toga do zaključka da je jedan ili drugi od njih dvojice - ili bilo tko povezan s njima - dao ubiti Epsteina, potrebno je napraviti golem logički skok bez ikakve činjenične osnove. Ono što se pripisuje zlobi često se može, u skladu s poznatom maksimom, adekvatno objasniti glupošću, odnosno institucionalnim nemarom ili nesposobnošću.

No upravo takve neutemeljene spekulacije postale su, nažalost, sveprisutna pojava. A nedostatak potvrđenih informacija koji doprinosi misterioznosti slučaja, gledanje stvarnosti kroz isključivu političko-ideološku prizmu, sve snažnije nepovjerenje u etablirane medije i državne institucije i model društvenih mreža koji nagrađuje "najzapaljiviji" sadržaj bez obzira na njegovu točnost idealno su plodno tlo za divljanje teorija zavjera. 

 

Kolumnist New York Timesa Charlie Warzel dao je možda i najprikladniji opis ovog fenomena: "scenarij iz noćne more u eri post-istine". Na ono što se ne može lako objasniti danas se odgovara prigodnim neistinama, a najekstremniji glasovi postaju najglasniji i oblikuju narativ. U isto vrijeme, oba ekstrema zaključuju da onaj drugi manipulira i laže, zaključuje Werzel. Istraživač Justin Hendrix nazvao je ovo "dezinformacijskim svjetskim prvenstvom". 

Novinar CNN-a Jim Sciutto također je dao znakovit komentrar: "Dok se teorije zavjera o Epsteinu šire, sjetite se da se ovdje radi o stranačkoj politici i gubitku povjerenja u vladu. Dok sam bio na Bliskom istoku, bivšoj svjetskoj prijestolnici teorija zavjera, to je bilo gorivo: ljudi nisu vjerovali vlastima pa su pretpostavljali da zavjera stoji iza svega." 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.