Stoji li ova zemlja zaista iza napada Hamasa na Izrael?

Foto: Profimedia

Izraelci su se u subotu probudili u noćnoj mori, jer su se borci Hamasa infiltrirali na jug zemlje, neselektivno otvarajući vatru na prolaznike, trpajući taoce u svoje kamione, pucajući na mlade ljude na glazbenom festivalu i ispaljujući tisuće raketa na izraelske gradove, uključujući Jeruzalem.

Neki od onih koji su uspjeli pobjeći pucnjavi iznijeli su mučne priče o mecima koji su fijukali oko njih i prijateljima koji su im umirali na rukama. Do kraja dana, najmanje 700 Izraelaca je masakrirano, više od 2000 je ozlijeđeno, a "značajan broj" je držan u zarobljeništvu.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da je Izrael "u ratu" i najavio žestok odgovor. "Ono što se danas dogodilo nikada prije nije viđeno u Izraelu i osigurat ću da se više nikada ne dogodi", rekao je u obraćanju izraelskom narodu. Ovaj crni dan bit će osvećen, dodao je Netanyahu, pozivajući rezerviste za konačnu akciju protiv Gaze i pripremu za rat na više frontova.

"Ovo će rezultirati uništenjem Hamasa, unatoč tome što drži taoce", rekao je za Politico bivši izraelski zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Eran Lerman, bijesan i potresen napadom.

Izraelu i Palestini sukobi nisu strani. Ali razmjeri ovog napada su bez presedana i nije izveden kao odgovor na bilo kakav neposredni povod - iako su rasle napetosti zbog izgradnje izraelskih naselja na palestinskim teritorijima, a u nedostatku političkog dijaloga.

Zašto sada

Ali zašto sada? Zašto pokrenuti napad u razmjerima koji bi mogli dovesti do propasti Hamasa i na neki način okrenuti globalne simpatije prema Izraelu, dok Palestina gubi ulogu slabijeg sudionika u borbi protiv nadmoćnije vojske?

Globalni odgovor bio je pretežno kritičan prema napadu. Šef diplomacije Europske unije Josep Borrell osudio je izvještaje o uzimanju civila za taoce i zatražio njihovo hitno oslobađanje. I Sjedinjene Američke Države su rekle da "nedvosmisleno osuđuju neizazvane napade Hamasa", dok je predsjednik Joe Biden opisao situaciju kao "beskrupuloznu".

Vrijeme napada također je zbunilo stručnjake i dovelo do spekulacija da su Hamas i njegov podupiratelj Iran bili uznemireni napretkom postignutim u sporazumu o normalizaciji između Izraela i Saudijske Arabije.

Prije samo nekoliko dana, ajatolah Ali Hosseini Khamenei, iranski vrhovni vođa, rekao je da se muslimanske zemlje koje normaliziraju odnose s Izraelom "klade na konja koji gubi", dodajući da će Izrael "biti iskorijenjen rukama palestinskog naroda i snaga otpora u cijeloj regiji".

Kao dodatni pokazatelj motivacije za napad, Hezbollah je rekao da je to bila "poruka", posebno onima koji "traže normalizaciju odnosa s neprijateljem". U priopćenju se također navodi da je Hezbollah u "izravnom kontaktu s vodstvom palestinskog otpora".

Dogovor između Izraela i Rijada - de facto vođe sunitskog islamskog svijeta - predstavljao je loše vijesti za Hamas, jer bi okončao kolektivno protivljenje muslimanskog svijeta Izraelu, otvarajući vrata sličnim dogovorima s drugim islamskim nacijama i ostavljajući ih u još većoj izolaciji.

Saudijska Arabija službeno ne priznaje Izrael, a još 2002. godine sponzorirala je arapsku mirovnu inicijativu koja poziva na uspostavu palestinske države u Gazi, Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu - teritorijima koje je Izrael osvojio tijekom arapsko-izraelskih sukoba 1967.

Priča o Iranu i njegovim motivima 

No, zabrinutost Rijada za nacionalnu sigurnost sada je prevladala nad njegovom potporom neovisnoj palestinskoj državi - njegova najveća briga je Iran s nuklearnim oružjem. Stoga je u zamjenu za sporazum o normalizaciji s Izraelom saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman želio civilne programe nuklearne energije koje podupiru SAD, kao i najsuvremenije američke obrambene sustave.

A u tjednima koji su prethodili napadu Hamasa, Bijela kuća je rekla da je temeljni okvir za takav dogovor već uspostavljen, dok su prvi posjeti izraelskih ministara Rijadu i izaslanika Saudijske Arabije na palestinskoj Zapadnoj obali dodatno uvjerili skeptike da je sporazum između ovih povijesnih protivnika možda zaista neizbježan.

Sam saudijski prijestolonasljednik pobudio je nade u dogovor, rekavši za Fox News da su razgovori o normalizaciji prvi put stvarni. Također je srušio palestinske snove, rekavši da želi "olakšati život Palestincima", ali nije govorio o budućoj palestinskoj državi s istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom.

"Iranci su potaknuli Hamas da izvede ovaj napad jer su nas htjeli uvući u bitku koja bi nas odvratila od onoga na što bismo se trebali usredotočiti - iranskog nuklearnog projekta. Nažalost, uspjeli su", rekao je Lerman za Politico.

I kao što bi islamski svijet očekivao, Saudijci su prekorili Izrael zbog sukoba koji su izbili ovog vikenda, u konačnici pripisujući krivnju izraelskoj okupaciji. "Kraljevstvo podsjeća na svoja opetovana upozorenja o opasnostima eskalacije situacije koja je posljedica nastavka okupacije", priopćilo je saudijsko ministarstvo vanjskih poslova.

Samo Iran ima koristi od ovoga?

Međutim, neki nisu tako sigurni da se tajming može povezati s najavljenim izraelsko-saudijskim dogovorom, tvrdeći da je planiranje takvog napada moralo trajati mjesecima, možda čak i godinama. "Razgovori o dogovoru Izraela i Saudijske Arabije tek su počeli", rekao je Mohammad Marandi, iranski politički analitičar.

No, iako nitko ne sumnja da je napad planiran unaprijed, moguće je da je bio pokrenut u vrijeme koje je Iran odabrao.

Čak se i Marandi složio da Iran pomaže palestinske naoružane skupine na svaki mogući način. Iran je pomogao Hamasu u proizvodnji oružja dugog dometa, a koordinacija prikazana u ovom napadu - pokrenutom iz zraka, mora i kopna - nosi pečat Irana te Hezbollahovu obuku i disciplinu.

"Pozivamo narode naše arapske i islamske nacije i slobodne ljude diljem svijeta da iskažu svoju potporu i podrže palestinski narod i pokrete otpora, potvrđujući svoje jedinstvo u krvi, riječi i djelovanju", stoji u Hezbollahovu priopćenju.

I dok Izrael osvećuje svoje građane napadajući Gazu, tamošnji stanovnici umiru tražeći sigurnost, sam Hamas se suočava s bitkom za preživljavanje, a Palestinci gube ono malo nade da će ikada živjeti u neovisnoj državi, čini se da je Iran jedini koji ima koristi. Teheran se nada da je uspio pokvariti saudijski dogovor i uništiti nade saudijskog kraljevstva da postane nuklearna sila.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.