POBJEDA Ukrajine koju je napala Rusija egzistencijalno je pitanje za Europu i za EU nema većeg prioriteta od toga, izjavio je u petak Ulf Kristersson, premijer Švedske, koja je 1. siječnja preuzela predsjedanje EU.
"Ukrajinska pobjeda ima egzistencijalno značenje za Europu, nema prečeg prioriteta od Ukrajine. Sudbina Ukrajine ujedno je i sudbina Europe", rekao je Kristersson na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsjednicom Europske komisije (EK) Ursulom von der Leyen.
Von der Leyen: Treba pojačati pritisak na Rusiju
Švedska vlada je u četvrtak i petak ugostila članove EK u Kiruni, najsjevernijem gradu u Švedskoj. Na sastanku se razgovaralo o prioritetima za sljedećih šest mjeseci. Predsjednica EK je istaknula da EU treba pojačati pritisak na Rusiju i nastaviti pomagati Ukrajini.
"Ukrajinu podupiremo od prvog dana invazije i nastavit ćemo je nepokolebljivo podržavati. Također moramo nastaviti s pritiskom na Rusiju", rekla je Von der Leyen. Dodala je da je Europska unija bila previše ovisna o ruskim fosilnim gorivima. Rusija je smanjila isporuku plina EU za 80 posto, ali je Unija to uspjela nadoknaditi iz drugih izvora.
"Sada su cijene plina manje nego prije ruske agresije, nismo ostajali bez električne struje, skladišta plina su puna, udvostručili smo proizvodnju energije iz obnovljivih izvora", rekla je Von der Leyen.
Najavila je da će EK na proljeće objaviti prijedlog reforme tržišta električne energije i da će razraditi mehanizam za zajedničku nabavu plinu.
Američki program subvencioniranja proizvoda
Jedno od pitanja s kojima se Europska unija suočava je i masovni američki program subvencioniranja proizvoda kako bi se potaknula zelena i digitalna tranzicija. Američki Akt o smanjenju inflacije (IRA) predviđa 369 milijardi dolara subvencija i poreznih olakšica za kupovinu robe proizvedene u SAD-u, poput električnih automobila. U EU postoji strah od bijega investicija i seljenja proizvodnje u SAD-u zbog izdašnih poticaja.
Jedno od rješenje o kojima se u EU razgovara jest daljnja liberalizacija pravila o državnim potporama kako bi članice mogle subvencionirati svoja poduzeća. Premijer Kristersson upozorava da se, osim pružanja potpora tvrtkama u sektoru zelene tehnologije, mora voditi računa i o konkurentnosti.
"Moramo započeti stvarnu raspravu o tome kako poboljšati produktivnost, kako povećati konkurentnost i kako privući više tvrtki na temelju naših sposobnosti, a ne samo na temelju državnih potpora", rekao je Kristersson.
"Ciljane i privremene promjene"
Von der Leyen je rekla da će EK predložiti "ciljane i privremene" promjene okvira za državne potpore te "alat za financiranje investicija potrebnih za zelenu tranziciju". Na pitanje kako će izgledati taj "alat", hoće li to biti u obliku zajedničkog zaduživanja ili će se koristiti postojeća neiskorištena sredstva, Von der Leyen je odbila reći išta konkretno, istaknuvši da prvo treba analizirati potrebe za financiranjem.
Kristersson i Von der Leyen te švedski kralj Karl XVI. su u Kiruni sudjelovali na svečanom otvaranju prve postaje za lansiranje satelita na europskom kontinentu. Predsjednica EK je rekla će mali sateliti koji će se sa sjevera Švedske slati u svemir biti važni za praćenje posljedica klimatskih promjena, elementarnih nepogoda i otklanjanje njihovih posljedica, kao i za sigurnost, što je vidljivo, između ostalog, i po ratu u Ukrajini.