Šverceri kokaina iz Južne Amerike dogovarali se porukama: "Bolje da tonu rasporedimo"

Foto: MUP

PETAR ĆOSIĆ i njegovi suradnici su osumnjičeni za krijumčarenje tone kokaina iz Južne Amerike. USKOK-ovi istražitelji su svoje tvrdnje potkrijepili mnoštvom poruka članova Ćosićeve narkogrupe nakon što su dešifrirali komunikaciju u aplikaciji SkyECC.

Prema sumnjama USKOK-a, svaki od Ćosićevih suradnika imao je svoju lozinku dok su korisnička imena povremeno mijenjali, vjerojatno zbog dodatne sigurnosti. Operaciju je koordinirao Europol, a iz Francuske su došli ključni podaci.

Preko aplikacije dogovarali nabavku droge

Telegram doznaje da su Ćosić i njegovi ljudi komunicirali u chat grupi oznake "169CBE:4". Preko aplikacije su dogovarali nabavku kokaina iz Ekvadora preko Milana Milovca. On je čovjek koji je 2014. preuzeo narkolanac od uhićenog balkanskog narkobosa Darka Šarića.

Šarić je ponovo uhićen upravo zbog poruka pronađenih na tajnoj aplikaciji tijekom operacije protiv Ćosića i drugih pripadnika te kriminalne organizacije. U međuvremenu su Milovca ubili. USKOK tvrdi da je on ubijen jer je poremetio kontakte s dobavljačima kokaina iz Ekvadora i Kolumbije. 

Pored Ćosića, za ubojstvo je osumnjičen i Šarić. 

Osobe u chatu su Šarića zvali "šef"

Istražitelji kažu da je osoba nadimka Polar još početkom studenog 2019. najavila dopremu kokaina u Ekvador. Prema porukama, od ostalih iz grupe traži se da odluče kamo će se droga slati. Jedna od spomenutih destinacija je Antwerpen. Istražitelji su utvrdili da svi uključeni u komunikaciju Ćosića zovu "šef" pa su zaključili da je on doista bio lider grupe.

"Bolje da tonu rasporedimo i pošaljemo 500-600 kila", predlaže Ćosić preko poruka. S tim se složio Milovac, čovjek s kojim je Ćosić u to vrijeme surađivao u dopremi droge. Polar dalje piše da će "sutra Monito prebaciti 500 kg robe". 

Milovac, čovjek s kojim je na dopremi droge u to vrijeme još surađivao, s tim se slaže. Milovac mu odgovora: "U petak se radi." Njegova poruka je za istražitelje dokaz da je 29. studenog 2019., od kada datiraju poruke, 500 kilograma kokaina trebalo biti ubačeno u kontejner u luci Guayaquil u Ekvadoru.

U istoj grupi pronađene su i fotografije kokaina iz kontejnera. Na paketima stoji oznaka "Munga", koja je označavala pošiljatelja. Ćosić je nakon utovara, prema onome što su istražitelji zabilježili, svim ostalima u grupi poželio sreću. 

Organizirao otmicu kamiona s kokainom

Prema pronađenim porukama, preuzimanje droge u Belgiji je organizirala osoba nadimka Major. Nakon što je brod stigao u Antwerpen, u chat grupi su se pojavile poruke o "izvlačenju droge".

Jedan od članova je napisao: "Kanta je na zelenom." Rekonstrukcija istražitelja je pokazala da je to značilo da kontejner s drogom nije bio predviđen za skeniranje u luci. 

Kako piše u porukama, Ćosić je trebao organizirati ljude koji su kamion trebali doslovno oteti na cesti. Ostalima je poručio: "Kreće akcija... napadaju da otmu kamion."

U porukama pisalo kako će dijeliti zaradu od droge

Sudeći po podacima s aplikacije, u nastavku preprodaje je Ćosić promijenio nadimak u Pacino. Svojim suradnicima se u to vrijeme hvalio da je "najjači za vađenje", odnosno istovaranje droge u Hrvatskoj. To se dogodilo nakon što je jedna od pošiljki došla brodom do luke Ploče, piše Telegram. 

Dvojica Ćosićevih suradnika su pisali poruke u kojima su detaljno definirali cijenu kilograma kokaina na 30.000 eura. Dakle, cijena je bila 1000 do 2000 viša nego u Nizozemskoj. K tome, u porukama je pisalo i kako se novac od prodaje trebao dijeliti.

"Prvo će isplatiti ljude koji su vadili kokain u luci Ploče, zatim ljude u Ekvadoru, a onda nas. Do kraja tjedna svi bi trebali biti isplaćeni", piše u porukama.

U porukama spominju Olivera Čokaru

Istražitelji su u porukama pronašli i one koje se odnose na Olivera Čokaru. Riječ je o poduzetniku već osuđenom zbog krijumčarenja droge. On je priznao da je sudjelovao u krijumčarenju nakon zapljene droge u Pločama. 

U komunikaciji na chatu su ga nazivali "9". Ono što je zanimljivo jest da je "9" ujedno naziv hotela Čokarine žene u Zagrebu. Početkom ožujka 2021. Čokara se nije javljao na mobitel pa se Ćosić zabrinuo da nije uhićen. Poslao mu je poruku s pitanjem "Jesi živ", ali Čokara mu nije odgovorio.

"Ne javljaju se radnici", komentirali su Ćosićevi suradnici misleći na Čokaru, ali i Anđelka Oršulića, koji su bili zaduženi za istovar nešto više od 56 kilograma u luci Ploče.

Čokara i Oršulić tada su već bili uhićeni.

Sakrili su tragove od istražitelja

Ćosić očito nije bio previše zabrinut zbog uhićenja jer je i nakon toga nastavio komunikaciju sa svojim suradnicima. Istražitelji su pronašli poruke u kojima organiziraju da se stan koji je Čokara koristio hitno očisti. 

"Spržite mu tel", piše u porukama, a istražitelji smatraju da se poruka odnosi na brisanje podataka iz Čokarinog mobitela, piše Telegram.

Ćosić je slučaj pratio i preko televizije. Čak je u jednoj od poruka komentirao: "Napravili su glupost jer su pokušali vaditi kokain dok je još bio u firmi, umjesto da su pričekali da se vrati u luku Ploče."

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.