O masakru u školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, u kojem je ubijeno osmero učenika i domar, izvještavaju i svi veliki strani mediji. Mnogima od njih vijest o masakru je jedna od glavnih vijesti danas.
O masakru pišu CNN, BBC, Associated Press, Reuters i mnogi drugi. Uz prenošenje informacija o ubojici i njegovoj obitelji, žrtvama i izjavama političara, svjetski mediji posebnu pažnju pridaju situaciji s oružjem u Srbiji.
Problem oružja
"Rijedak i vjerojatno dosad neviđen događaj, u zemlji sa strogim zakonima o vatrenom oružju, ali visokim razinama posjedovanja oružja, izazvao je šok u lokalnoj zajednici i šire.
Srbija ima visoku razinu posjedovanja oružja nakon sukoba s Kosovom 1990-ih; studija iz 2018. pokazala je da zemlja ima treću najvišu razinu posjedovanja oružja u svijetu i da je izjednačena s Crnom Gorom. Ispred su samo SAD i Jemen.
Ali zemlja ima stroge zakone o oružju, što znači da su masovne pucnjave relativno rijetke", pišu Reuters i CNN.
"Masovne pucnjave su rijetke, ali..."
BBC je također izvijestio o pucnjavi navodeći da je najmanje devet osoba ubijeno u pucnjavi u glavnom gradu Srbije. "Vidio sam djecu kako trče iz škole i vrište. Došli su roditelji, bili su u panici. Kasnije sam čuo tri pucnja", prenio je BBC izjavu jednog učenika.
BBC navodi da su masovne pucnjave relativno rijetke u Srbiji, koja ima vrlo stroge zakone o oružju, ali je posjedovanje oružja u zemlji među najvišima u Europi.
"Zapadni Balkan preplavljen je stotinama tisuća komada ilegalnog oružja nakon ratova i nemira 1990-ih. U 2019. godini procijenjeno je da u Srbiji na 100 stanovnika ima 39.1 komad vatrenog oružja", piše BBC.
"Nestabilnosti bi mogle potaknuti ovakve ispade"
Associated Press je izvijestio o pucnjavi u glavnom gradu Srbije i podsjetio da u posljednjih nekoliko godina nije bilo masovnih pucnjava u školama na Zapadnom Balkanu. U posljednjoj masovnoj pucnjavi veteran balkanskog rata 2013. ubio je 13 ljudi u selu u središnjoj Srbiji, piše Associated Press.
"Stručnjaci navode da bi desetljećima duga nestabilnost koja proizlazi iz sukoba, kao i stalne ekonomske poteškoće, mogle potaknuti ovakve ispade", navodi AP.