Biden sprema važnu odluku o čipovima za AI. Tehnološki divovi: To je jako opasno

Foto: EPA

Kabinet američkog predsjednika Joea Bidena trebao bi se pred kraj mandata suzdržati od uvođenja propisa koji predviđa kontrolu nad pristupom svijeta čipovima za umjetnu inteligenciju jer bi mogli ugroziti i vodeću ulogu SAD-a u tom sektoru, upozorila je udruga tehnoloških tvrtki.

Propis bi mogao biti objavljen za par dana

Propis bi mogao biti objavljen već u petak i postavio bi američkim tvrtkama proizvoljna ograničenja za prodaju računalnih sustava u inozemstvu, prepuštajući globalno tržište konkurenciji, smatraju u Vijeću industrije informacijske tehnologije (ITI), koje predstavlja tvrtke poput Amazona, Microsofta i Mete.

U prosincu Reuters je, pozivajući se na neimenovane izvore, izvijestio da američko ministarstvo trgovine želi kompanijama poput Googlea i Microsofta osigurati ulogu "čuvara" pristupa čipovima za AI na globalnoj razini.

Strogi uvjeti

Da bi osigurale tu poziciju, kompanije bi morale ispuniti stroge uvjete, uključujući dostavljanje ključnih informacija američkoj vladi i blokadu kineskog pristupa čipovima za umjetnu inteligenciju, doznao je Reuters u prosincu. To bi ih odriješilo obaveze pribavljanja dozvole za ponudu kapaciteta za umjetnu inteligenciju u inozemstvu preko podatkovnih centara, naveli su izvori.

Novi propisi nadovezuju se na program iz rujna koji kompanije oslobađa te obaveze ako osiguraju informacije o klijentima, poslovnoj aktivnosti, ograničenju pristupa i kibernetičkoj sigurnosti, rekla su dva izvora.

Kompanije koje ne bi osigurale ulogu "čuvara" natjecale bi se za dozvole uvoza u druge zemlje manjeg broja sofisticiranih čipova za umjetnu inteligenciju, rekao je tada za Reuters jedan od izvora. 

"Žurba bi mogla imati značajne negativne posljedice"

Novi propisi pokazuju da dužnosnici kabineta pred kraj mandata žele pojednostaviti postupak pribavljanja dozvola za izvoz čipova za AI i istodobno blokirati pristup nekih zemalja tim proizvodima, piše Reuters.

Izuzeci bi bili predviđeni za 19 savezničkih zemalja, poput Nizozemske i Japana, plus Tajvan, koje bi imale neograničeni pristup čipovima za umjetnu inteligenciju odnosno kapacitetima koje oni nude, rekla su dva izvora.

Pristup bi pak i dalje bio onemogućen skupini zemalja s "nuklearnim embargom", uključujući Rusiju, Kinu, Iran i Venezuelu, koji ni sada ne mogu kupovati američke poluvodiče za umjetnu inteligenciju. 

Ministarstvo trgovine nije željelo u prosincu komentirati sadržaj i tajming novih propisa.

U pismu ministrici trgovine Gini Raimondo izvršni direktor udruge ITI Jason Oxman kritizirao je "inzistiranje" kabineta na objavi propisa u posljednjim danima predsjedničkog mandata Joea Bidena.

"Požurivanje finalizacije važnog i složenog propisa moglo bi imati značajne negativne posljedice", upozorio je Oxman u pismu od 7. siječnja, čiju je kopiju Reuters dobio na uvid.

"Ovo će ući u povijesti kao jedan od najdestruktivnijih propisa"

Udruga razumije argument kabineta o nacionalnoj sigurnosti, ali "potencijalni su rizici za globalno vodstvo SAD-a na području umjetne inteligencije stvarni i treba ih ozbiljno shvatiti”, napisali su.

Kabinet bi trebao objaviti prijedlog propisa o takvim mehanizmima kontrole, a ne sam propis, s obzirom na značajne geopolitičke i ekonomske implikacije, smatraju.

Ni ministarstvo trgovine ni Bijela kuća nisu odmah odgovorili na upit Reutersa da komentiraju pismo.

Kompanije u posljednje vrijeme sve oštrije kritiziraju očekivani propis, napominje Reuters.

Udruga industrije poluvodiča objavila je u ponedjeljak navečer priopćenje, a izvršni potpredsjednik Oraclea Ken Glueck napisao je u nedjelju na blogu da novi propis "jednim potezom sektoru komercijalnih podatkovnih centara isporučuje 'majku svih propisa'... regulirajući prvi puta u povijesti gotovo kompletno komercijalno podatkovno računalstvo".

Novi propis "ući će u povijest kao jedan od najdestruktivnijih propisa za američki tehnološki sektor", smatra Glueck.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.