Friedrich Merz, dugogodišnji politički suparnik bivše kancelarke Angele Merkel, trenutačno je kao čelnik njemačkih demokršćana (CDU) u vodećoj poziciji za idućeg njemačkog kancelara, nakon izglasavanja nepovjerenja socijaldemokratu Olafu Scholzu.
Poznat po svojim korporativnim vezama i bogatstvu stečenom u privatnom sektoru, Merz ima imidž pragmatičnog političara, ali i osobe koju se ponekad kritizira zbog bahatosti i tankoćutnosti.
Ankete daju prednost CDU-u
Ankete pokazuju da će Merz, predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU), imati značajne šanse za pobjedu na prijevremenim izborima zakazanim za 23. veljače.
CDU, zajedno sa svojom bavarskom sestrinskom Kršćansko-socijalnom unijom (CSU), očekuje da će ostvariti snažnu poziciju i najviše mandata u Bundestagu, a Merzovo vođenje stranke označeno je pomakom prema desnici, osobito u pitanjima migracija i sigurnosti, ali i ekonomije.
Sa 69 godina Merz bi mogao postati najstariji kancelar u njemačkoj povijesti, nadmašivši Konrada Adenauera, prvog kancelara nakon rata. Mogao bi biti izabran dok se Njemačka suočava s nizom izazova: stagnacijom gospodarstva, potrebom za investicijama u infrastrukturu i industriju te rastućim geopolitičkim prijetnjama, uključujući rat u Ukrajini i prijetnje iz Rusije. Obećao je politiku koja će "gurnuti Njemačku naprijed" i obnoviti ponos građana na svoju zemlju.
Sukob s Merkel
Merz je po obrazovanju korporativni pravnik, a svoju karijeru u politici započeo je 1989. godine, kada je postao zastupnik u Europskom parlamentu. Kasnije je izabran u Bundestag, gdje je bio do 2009. godine. Međutim, njegova politička karijera bila je zakomplicirana sukobom s Angelom Merkel, koja je u međuvremenu preuzela vodstvo CDU-a, a on je morao napustiti političku scenu.
Nakon povlačenja iz politike je izgradio uspješnu karijeru u privatnom sektoru, radeći kao partner u pravnoj firmi Mayer Brown, a također je bio i predsjednik njemačkog ogranka BlackRocka, američke investicijske kompanije. Prelazak u privatni sektor, zajedno s njegovim bogatstvom, postao je osjetljiva tema tijekom njegovih pokušaja političkog povratka, a njegov luksuzni način života, uključujući posjedovanje dva privatna zrakoplova, kritizirali su neki politički protivnici.
No, Merz je ipak ponovno izabran u Bundestag 2021. godine, a ubrzo nakon toga preuzeo je čelnu funkciju u CDU-u. Njegov politički cilj bio je jasno izražen: poništiti liberalne promjene koje je Merkel napravila i vratiti stranku u desno krilo politike, osobito u pogledu migracija. Merz svoj politički svjetonazor opisuje kao socijalno konzervativan i ekonomski liberalan, a zalaže se za manji utjecaj države i snažnija ulaganja u ekonomski razvoj.
Protivi se većem priljevu migranata
Merz se oštro protivio Merkelinoj politici otvorenih vrata za izbjeglice, a za njegovu politiku migracija karakterističan je fokus na sigurnost, zakon i red. No, njegovo mišljenje o migrantima, osobito o muslimanskim imigrantima, izazvalo je kontroverze.
Merz je jednom prilikom nazvao djecu muslimanskih imigranata "malim pašama" bez poštovanja autoriteta, dok je također sugerirao da migranti imaju pristup skupim stomatološkim uslugama, dok obični njemački građani nisu mogli doći na pregled. Kritizirao je i povećani priljev ukrajinskih izbjeglica, koje je prozvao da prakticiraju "socijalni turizam" čiji je cilj isključivo iskorištavanje njemačkih usluga, ali se nakon toga ispričao.
Iako su kritičari optuživali Merza za populističku retoriku, podržavatelji ga smatraju političarem koji ne mari za političku korektnost i radije govori ono što misli, bez straha od gubitka podrške. Ovo otvoreno govorenje o ključnim pitanjima također mu je omogućilo da izgradi čvrst politički imidž među desničarskim biračima.
Zaokret oko Ukrajine
Iako je poznat po svom liberalnom stavu u ekonomiji, pozicija koju zauzima u međunarodnim odnosima pokazuje njegovu zabrinutost za stabilnost transatlantskih odnosa. Merz je dugogodišnji zagovornik njemačko-američkog partnerstva, smatrajući ga ključnim za sigurnost i gospodarski oporavak. U isto vrijeme kritizirao je trenutnu njemačku vladu zbog njezine nesigurne vanjske politike i nedostatka jasnih koraka prema jačanju europske obrane.
Također je u prvom mandatu Donalda Trumpa kritizirao njegovu carinsku politiku prema EU i Njemačkoj, tako da će biti zanimljivo vidjeti na koji način će se postaviti prema Trumpu koji se idućeg mjeseca vraća u Bijelu kuću.
Merz također snažno podržava Ukrajinu u njenom sukobu s Rusijom, a zagovarao je oštriji pristup pružanju vojne pomoći Ukrajini, uključujući odobravanje dalekometnih projektila Taurus, piše Washington Post. Vjerni je podržavatelj Izraela, zagovara slanje oružja izraelskoj vladi te je odbacio kritike prema politici premijera Benjamina Netanyahua u sukobu s Hamasom u Gazi.
S obzirom na povećane napetosti u Europi, njegovu političku poziciju bi mogla dodatno oblikovati pitanja vezana uz vojnu potrošnju i ulaganje u domaće gospodarstvo koje stagnira.
Nova velika koalicija?
Friedrich Merz ulazi u političku arenu u izazovnom vremenu za Njemačku, no njegova jasan stav, iskustvo u privatnom sektoru i ambicije za političku obnovu zemlje omogućili bi mu da oblikuje smjer koji će zadovoljiti mnoge desne glasače u zemlji.
S obzirom na trenutne ekonomske i političke nesigurnosti, njegov uspjeh na izborima mogao bi označiti novu fazu za njemačku politiku, u kojoj bi se socijalne i ekonomske politike moglo snažnije usmjeriti prema tržištu, uz manje vladine intervencije. Upitno je pak koliko bi takav smjer poboljšao njemačku ekonomiju i međunarodnu poziciju Berlina.
Merzov put do kancelarskog ureda mogao bi uz to biti obilježen otporima, kako unutar samog CDU-a tako i među ostalim političkim strankama i biračima koji se protive njegovim stavovima o migracijama i ostalim pitanjima. Osobni mu rejting nije na bajnim razinama, neki istaknuti članovi CDU-a imaju, primjerice, značajno bolju poziciju među njemačkim biračima.
Problem bi moglo predstavljati i sastavljanje nove vladajuće većine. CDU neće imati dovoljno ruku da bi vladao sam, već će morati ići u koaliciju. S obzirom na to da se očekuje teški poraz Zelenih i liberala, koji su uz socijaldemokrate (SPD) bili dio vlasti posljednje četiri godine, ne bi bilo nemoguće očekivati novu veliku koaliciju CDU-a i SPD-a. Merz je već odbacio mogućnost koalicije s radikalno desnim AfD-om koji bi mogao postati druga politička snaga u Njemačkoj.