Tko je Kamala Harris?

Foto: EPA

AMERIČKI predsjednik Joe Biden povlači se iz utrke za reizbor. Biden (81) u objavi na X-u rekao je da će ostati u ulozi predsjednika i vrhovnog zapovjednika do kraja svojeg mandata u siječnju 2025. i da će se ovaj tjedan obratiti naciji.

Biden je podržao Kamalu Harris kao kandidatkinju za predsjednicu koja bi se trebala suprotstaviti Donaldu Trumpu.

"Moji dragi demokrati, odlučio sam ne prihvatiti nominaciju i usmjeriti svu svoju energiju na svoje dužnosti kao predsjednik do kraja svojeg mandata. Moja prva odluka kao kandidata stranke 2020. godine bila je odabrati Kamalu Harris za svoju potpredsjednicu. I to je bila najbolja odluka koju sam donio. Danas želim pružiti svoju punu podršku Kamali da bude kandidatkinja naše stranke ove godine. Demokrati - vrijeme je da se ujedinimo i pobijedimo Trumpa. Učinimo to", napisao je Biden na društvenim mrežama.

Tko je Kamala Harris?

Kamala Harris imala je nevjerojatnu karijeru na putu do Bijele kuće. 2020. je postala prva Afroamerikanka, prva žena i prva osoba azijskog podrijetla na poziciji američke potpredsjednice. I njezinu karijeru pratile su kontroverze, uključujući optužbe lijevog krila Demokratske stranke da ima povijest provođenja oštre kaznene politike koja je većinom pogađala crnce.

Biden i Harris, bivša senatorica iz Kalifornije, imaju jedan teret iz prošlosti. Harris je kao kandidatkinja na prošlim demokratskim predizborima iznijela neke od najoštrijih kritika Bidena u debatama na nacionalnoj televiziji.

Harris je optužila Bidena da se protivio politici razvoženja crne djece školskim autobusima u većinom bijele škole 1970-ih. Rekla je da je 77-godišnji Biden dio starog, gardijskog političkog establišmenta, koji nije predstavljao Demokratsku stranku.

"U Kaliforniji je postojala djevojčica koja je bila dio drugog razreda koji su integrirali u javne škole i nju su vozili u školu svaki dan, ta djevojčica bila sam ja", rekla je 55-godišnja Harris Bidenu. Biden ju je, međutim, iako razočaran tim nastupom, izabrao za potpredsjednicu rekavši da nije zlopamtilo.

Ova kalifornijska senatorica, rođena 20. listopada 1964. u Oaklandu u Kaliforniji, istaknuta je afroamerička političarka, ali ona također rado ističe svoje indijske korijene.

"Moje se ime izgovara 'comma-la', poput interpunkcijskog znaka", napisala je Kamala Harris 2018. godine u svojoj autobiografiji The Truths We Hold (Istine kojih se držimo), za BBC piše dopisnik iz Indije Soutik Biswas.

Kći Indijke i Jamajčanina objasnila je značenje svojeg indijskog imena: "To znači 'cvijet lotosa', što je simbol značaja u indijskoj kulturi. Lotos raste ispod vode, njegovi se cvjetovi izdižu iznad površine, a korijenje je čvrsto usađeno u dno rijeke."

Odrastanje uz jazz i gospel

Kamala i njena sestra Maya odrastale su u kući ispunjenoj glazbom američkih crnačkih umjetnika. Njena je majka voljela pjevati uz gospel Arethe Franklin, dok je njezin otac, ljubitelj jazza koji je predavao ekonomiju na sveučilištu Stanford, rado puštao Theloniousa Monka i Johna Coltranea na gramofonu.

Shyamala Gopalan i Donald Harris rastali su se kad je Kamali bilo pet godina. Odrastala je ponajviše uz svoju hinduističku samohranu majku, istraživačicu raka i aktivisticu za građanska prava. Kamala, Maya i Shyamala bile su poznate kao "Shyamala i djevojke". Njena se majka pobrinula da dvije kćeri budu svjesne svojega podrijetla.

"Moja je majka vrlo dobro shvatila da odgaja dvije crne kćeri. Znala je da će njezina druga domovina Mayu i mene smatrati crnkinjama i bila je odlučna pobrinuti se da odrastamo kao samouvjerene crne žene", napisala je Kamala.

"Harris je odrastala prihvaćajući svoju indijsku kulturu, ali živeći ponosnim afroameričkim životom", pisao je Washington Post.

Kad se 2015. kandidirala za Senat, časopis The Economist opisao je Kamalu kao "kći indijske istraživačice raka i jamajčanskog profesora ekonomije" te "prvu ženu, prvu Afroamerikanku i prvu Azijatkinju na dužnosti javne tužiteljice u Kaliforniji".

Ova 55-godišnja senatorica kaže kako nema problema sa svojim identitetom i sebe jednostavno opisuje kao Amerikanku. Ljudi koji je poznaju kažu da se Kamala Harris bez problema snalazi u obje zajednice.

U videu s indijsko-američkom komičarkom i glumicom Mindy Kaling, objavljenom na YouTube kanalu Kamale Harris tijekom predsjedničke kampanje, njih dvije zajedno pripremaju indijsku hranu i razgovaraju o zajedničkom južnoindijskom podrijetlu.

Iako mnogi ne znaju za taj dio nasljeđa Kamale Harris, Kaling kaže da drugi Indoamerikanci s kojima se susreće uvijek rado ističu tu činjenicu: "Kao da je to samo naša stvar i da smo uzbuđeni zato što se Kamala kandidirala za predsjednicu."

Kaling je u videu potom pitala Kamalu je li odrastala uz hranu s juga Indije. Harris je onda navela imena indijskih jela koje je pripremala kod kuće: "Mnogo riže i jogurta, kari krumpira, juhe od mahunarki i slanih kolača s rižom."

Dodala je kako bi prilikom posjeta majčinoj obitelji u Indiji njezin djed tražio da mu pripremi francuski tost s jajima svaki put kad bi baka vegetarijanka bila izvan kuće. U Indiji se jaja ne smatraju vegetarijanskom hranom.

U svojoj knjizi piše o tome kako kod kuće pripremiti indijski biryani (jelo od riže s dodacima i začinima, čiji su glavni sastojci riža, meso, riba, jaja ili povrće) i špageti bolonjez.

Udana je za odvjetnika židovskog podrijetla

Kad se Kamala Harris 2014. godine udavala za odvjetnika Douglasa Emhoffa, kako bi slijedila svoje indijsko i njegovo židovsko podrijetlo stavila je cvjetni vijenac svome suprugu oko vrata, a potom nagazila na čašu.

Javni imidž Kamale Harris više je vezan za njezin identitet afroameričke političarke, posebice nedavno tijekom rasprava o rasi i pokretu Black Lives Matter. Ali i Indoamerikanci je također smatraju svojom, a njezina kandidatura sugerira šire prihvaćanje indijskih i južnoazijskih zajednica u SAD-u, piše BBC.

Nadahnuće joj je bila majka

Jasno je da je njezina pokojna majka bila veliko nadahnuće za Kamalu.

Shyamala Gopalan rođena je u Chennaiju, gradu na jugu Indije, kao najstarije od četvero djece. Sa samo 19 godina diplomirala je na Sveučilištu u Delhiju i prijavila se na postdiplomski studij na Berkeleyju, "sveučilištu koje nikad nije vidjela u zemlji u kojoj nikad nije bila". Napustila je Indiju 1958. godine kako bi stekla doktorat iz nutricionizma i endokrinologije, a kasnije je postala istraživačica raka dojke.

"Teško mi je zamisliti koliko je njezinim roditeljima bilo teško pustiti moju majku. Komercijalni letovi tek su se počeli širiti svijetom. Nije bilo jednostavno ostati u kontaktu. Ipak, moja je majka zatražila dopuštenje da se preseli u Kaliforniju, a moji djed i baka nisu je u tome sprječavali", objasnila je Kamala Harris.

Dodala je kako se od njezine majke očekivalo da se nakon završetka školovanja vrati u Indiju i pristane na dogovoreni brak, ali sudbina je imala druge planove. Upoznala je Kamalinog oca i zaljubila se u njega dok su sudjelovali u pokretu za građanska prava na Berkeleyju.

"Njezin brak i njezina odluka da ostane u SAD-u bili su ultimativni činovi samoodređenja i ljubavi", napisala je Kamala u svojoj knjizi.

Gopalan je doktorat stekla 1964. u dobi od 25 godina, a iste godine rodila se i Kamala. U autobiografiji Kamala nadalje piše da je njezina majka nastavila raditi sve do trenutka porođaja obje kćeri: "U prvom slučaju vodenjak je puknuo dok je bila u laboratoriju, a u drugom dok je pripremala pitu od jabuka."

U Indiji je Gopalan odrastala u kućanstvu "političkog aktivizma i građanske svijesti". Njezina baka nije pohađala gimnaziju, ali je svoju zajednicu organizirala protiv obiteljskog nasilja i educirala žene o kontracepciji.

Njezin djed P. V. Gopalan bio je viši diplomat indijske vlade koji je živio u Zambiji nakon što je ta zemlja izborila neovisnost i pomagao je izbjeglicama.

U svojoj knjizi Kamala ne otkriva previše o putovanjima u Indiju, ali piše kako je bliska s majčinim bratom i sestrama. Ostali su u kontaktu kroz telefonske razgovore, pisma i povremena putovanja. Shyamala Gopalan umrla je 2009. u dobi od 70 godina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.