Tko je uhićeni sudac Kvesić? Mamić tvrdi da mu je dao 100 tisuća eura

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

U OSIJEKU je počela akcija uhićenja sudaca povezanih sa slučajem Zdravka Mamića koji ih je teško optužio za korupciju. Kako neslužbeno doznaje Index, privedena su tri suca - Darko Krušlin, Zvonko Vekić i Ante Kvesić.

 

Ante Kvesić jedan je od trojice sudaca osječkog Županijskog suda koje je Zdravko Mamić prozivao u svojim javnim istupima za primanje mita, a u javnost je dospio i 2013., kad ga je supruga Zdenka Kvesić javno optužila da ju je prisilno zatvorio na psihijatriju, gdje je provela 24 dana.

>>Supruga osječkog suca otpuštena sa psihijatrije: Bila sam prisiljena piti silne lijekove, vezali su me za krevet

Kvesić je, za razliku od dvojice kolega s osječkog Županijskog suda, Zvonka Vekića i Darka Krušlina, do danas ostao neokrznut zbog povezivanja s osuđenim bjeguncem Zdravkom Mamićem.

Vrban: Protiv Kvesića nije podnesen zahtjev za pokretanje stegovnog postupka

Naime, Zvonko Vrban, predsjednik Županijskog suda u Osijeku, u ožujku je zatražio pokretanje stegovnog postupka protiv Zvonka Vekića i Darka Krušlina, koji su snimljeni na druženju sa Zdravkom Mamićem.

Vrban, s druge strane, nije zatražio sankcije protiv suca Kvesića, navodeći da "protiv njega nije podnesen zahtjev za pokretanje stegovnog postupka, jer nema materijalnih dokaza za ono o čemu je govorio Zdravko Mamić".

Državno sudbeno vijeće donijelo je, pak, odluku da do 1. srpnja Vekić i Krušlin ne mogu obavljati sudačku dužnost. Tako su na 52. sjednici Državnog sudbenog vijeća, održanoj 31. ožujka 2021., donesene odluke da se suci Zvonko Vekić i Darko Krušlin privremeno udaljuju od obavljanja sudačke dužnosti, i to na rok od 3 mjeseca, računajući od 1. travnja 2021. Protiv Kvesića nije pokrenut stegovni postupak, tako da je on u tom slučaju ostao netaknut.

Vrhovni sud, podsjetimo, potvrdio je presudu braći Zdravku i Zoranu Mamiću za izvlačenje 116 milijuna kuna iz Dinama. Obojica se nalaze u BiH, čije državljanstvo imaju.

Mamić tvrdi da se sastao s Kvesićem u Širokom Brijegu da dogovore odbacivanje optužnice protiv njega

Mamić je u listopadu USKOK-u dostavio USB stick s optužbama na račun sudaca, a 16. ožujka je, dan nakon što mu je Vrhovni sud potvrdio prvostupanjsku presudu te kaznu od šest i pol godina zatvora, na konferenciji za novinare u Mostaru za korupciju i primanje mita optužio predsjednika Vrhovnog suda Đuru Sessu, osječke suce Vekića, Krušlina i Kvesića, dok je suca Zvonka Vrbana nazvao "kriminalcem koji će kad-tad biti smijenjen".

Ustvrdio je da ga je sudac Vekić reketario i tražio da ga postavi za predsjednika suda u Osijeku te da mu je isplatio više od 500 tisuća eura, koje je trebao podijeliti s Krušlinom i Antom Kvesićem, za što, kako tvrdi, ima dokaze. U međuvremenu je putem društvenih mreža pozvao suce koje je u svojim javnim istupima prozvao za korupciju da podnesu ostavke, navodeći, kao i u nekoliko ranijih objava, da je došlo vrijeme za "reformu pravosuđa".

Mamić je tvrdio da je podmitio Vekića i Kvesića kako bi odbacili optužbu protiv njega te kako bi mu se vratila jamčevina od milijun eura. Mamić je tvrdio i da se jednom sastao s Kvesićem u hotelu Park u Širokom Brijegu te da su se tada dogovarali da će Vekić i Kvesić odbaciti optužnicu protiv Mamića.

Mamić tvrdio da je dao Vekiću 100.000 eura da podijeli s Kvesićem

Mamić je tvrdio da je uz pomoć Zorana Mamića i Drage Tadića za odbacivanje optužnice Vekiću dao 100 tisuća eura. Pola toga iznosa je navodno bilo namijenjeno Kvesiću.

Index je ranije pisao o imovini svih sudaca koje je Mamić optužio za primanje mita i korupciju.

>>Što sve imaju suci koje je optužio Mamić?

Imovinska kartica Kvesića

Sudac Ante Kvesić u svojoj imovinskoj kartici navodi polovicu kuće u Višnjevcu, točnije 291 kvadrat, procijenjene vrijednosti 200 tisuća kuna, koju je dobio nasljedstvom. Sa suprugom je vlasnik stanova u Osijeku. Jedan je površine 95.07 kvadrata, vrijedan 700 tisuća kuna, kupljen na kredit. Drugi pak ima 94.06 kvadrata, također vrijedi 700 tisuća kuna, a stekli su ga otkupom stanarskog prava novcem stečenim od nesamostalnog rada. Imaju i kuću za odmor u Satnici Valpovačkoj čija je površina, inače, 1328 kvadrata, a procijenjena vrijednost 100 tisuća kuna. Do nje su došli tako što su prihodom od nesamostalnog rada kupili zemljište i izgradili objekt naknadno legaliziran, "ali nije uknjižen".

U imovinskoj kartici upisana mu je i "druga nekretnina" u Sutivanu na Braču. Površina joj je 1191 kvadrat, procijenjena vrijednost 35 tisuća kuna, a kupili su je ušteđevinom. Kvesić je vlasnik 80 tisuća kuna vrijednog automobila Nissana Micre 1.5 Acenta, vrijednog 80 tisuća kuna, a kupio ga je novcem od štednje i od prodaje starog automobila. Naslijedio je i 138 dionica Hrvatskog telekoma nominalne vrijednosti 100 kuna, koje su mu lani donijele 1200 kuna dividende. Naslijedio je i štednju od 5588 australskih dolara, ima stalni bruto prihod od 44 do 45 tisuća kuna, a prošle je godine zaradio još i četiri tisuće kuna angažmanom na predsjedničkim i parlamentarnim izborima. U prosincu 2008. godine u Privrednoj je banci Zagreb podigao kredit od 457.500 kuna na 16 godina.

Podsjetimo, sudac Ante Kvesić dospio je u javnost 2013. godine nakon što je u brojnim medijima objavljena vijest o dramatičnoj, prisilnoj hospitalizaciji njegove supruge Zdenke Kvesić, koja je tad svog supruga Antu Kvesića javno optužila da je iskoristio svoje veze sa sucima i psihijatrima kako bi je zatvorio na psihijatriju i proglasio opasnom za okolinu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.