Ilustracija: AFP
Najmanje 2000 tona veoma toksičnog otpada koji izaziva leukemiju izašlo je iz Srbije i krenulo prema Kini preko Hrvatske, Grčke i Rumunjske, objavio je prije nekoliko dana Kurir, ali se ne zna gdje je točno završilo. U tijeku je istraga u koju su se uključile i pojedine službe iz regije jer se sumnja da otpad nije ni stigao na odredište, već da ga je tvrtka "Pro-plast" iz Sremske Mitrovice ilegalno odložila u ovim državama. Najmanje 300 tona ovog otpada nalazi se u Srbiji.
Akciju je od početka vodila Uprava carina Srbije, u suradnji s Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine, s ministricom Zoranom Mihajlović na čelu, a nedavno su se uključili i policija i tužiteljstvo. Isporuke iz Srbije bile su upućene u luke u Konstanci, Rijeci i Solunu, pa je ugrožena cijela regija, pisao je Kurir.
Direktor firme "Pro-plast" Predrag Racić za Kurir je kazao kako ima suglasnost Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine za izvoz cink-oksida u Kinu, i da u tome nema ništa nezakonito.
Zmajlović: Inspekcija provjerava indicije o opasnom otpadu iz Srbije
Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izvijestio je da se u suradnji sa srbijanskim kolegama istražuje je li i gdje u Hrvatskoj završio toksični otpad iz srbijanske čeličane, a čije je krajnje odredište trebala biti Kina.
"Postoje indicije da je opasni otpad bio pogrešno deklariran, da je ušao u Hrvatsku. U suradnji s carinom i inspekcijskim službama susjedne države te se indicije provjeravaju. Inspekcija je na terenu. Poduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je taj otpad eventualno završio u Hrvatskoj, no prije nego se provjere sve te tvrdnje ne mogu ništa više reći", rekao je Zmajlović, a potom na napise da je završio u Jadranu, ustvrdio da treba pričekati kraj istrage.
"Ne postoje saznanja gdje je završio taj otpad i je li uopće završio u Hrvatskoj. Tako da je na to pitanje sada teško odgovoriti. Inspekcija na terenu utvrđuje činjenice. Ako se utvrdi da je otpad završio u Hrvatskoj, tek će trebati istražiti gdje. Ukoliko vi imate nekih saznanja da je zaista završio na nekoj lokaciji, inspekcija će ovog trenutka otići tamo i to provjeriti. Danas govorimo o spekulacijama. Dakle, prvo treba utvrditi je li ušao u Hrvatsku, ako jest je li se radilo o provozu u neku drugu zemlju i ako je ovjde završio, onda ćemo tražiti gdje bi eventualno mogao završiti. To su stvari koje sada tek treba otkriti", ponovio je resorni ministar.