NA AZIJSKIM se burzama trguje oprezno zbog zabrinutosti ulagača u vezi s gospodarskim izgledima Kine, ali i mogućeg zatezanja trgovinskih odnosa SAD-a i Kine zbog novih optužbi protiv Huaweija za špijunažu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u plusu 0,2 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 0,3 posto.
Azijske ulagače nije osobito ohrabrio jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu su burzovni indeksi dosegnuli najviše razine u mjesec dana, jer je jutros terminski S&P 500 indeks u minusu oko 0,2 posto, što najavljuje oprezno trgovanje na najvećoj svjetskoj burzi u četvrtak.
Usporavanje rasta kineskog BDP-a
Ulagače nisu znatnije potaknule ni najave kineskih vlasti o novim poticajnim mjerama jer čekaju podatak o rastu drugog po veličini svjetskog gospodarstva u posljednjem lanjskom tromjesečju, koji će biti objavljen početkom idućega tjedna.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je kineski bruto domaći proizvod u proteklom kvartalu porastao 6,4 posto na godišnjoj razini, sporije u odnosu na 6,5 posto u prethodnom kvartalu i najsporije od 2009. godine.
Usporavanje rasta kineskog gospodarstva posljedica je, kažu analitičari, slabljenja i domaće i inozemne potražnje, kao i trgovinskog sukoba sa SAD-om.
Novi pritisak na Huawei
A ulagači se plaše da bi između Washingtona i Pekinga tenzije ponovno mogle porasti zbog novog pritiska SAD-a na kineski Huawei.
Jučer je dvostranačka skupina zastupnika u Kongresu predstavila prijedlog zakona kojim bi se zabranila prodaja američkih čipova Huaweiju, najvećem svjetskom proizvođaču elektroničke opreme, i drugim kineskim telekomunikacijskim kompanijama koje krše američke sankcije ili zakone o kontroli izvoza.
Uz to, Wall Street Journal objavio je da američke savezne vlasti istražuju optužbe da je Huawei ukrao poslovne tajne američkim kompanijama.
To bi, kažu analitičari, moglo izazvati jačanje tenzija SAD-a i Kine, što bi otežalo put prema trgovinskom dogovoru.
Ulagači su oprezni i zbog toga što blokada rada dijela američkih državnih službi traje već gotovo mjesec dana, što je najduža takva blokada u povijesti SAD-a.
Kevin Hassett, ekonomski savjetnik Bijele kuće, kazao je jučer da će svaki tjedan blokade srezati kvartalni rast SAD-a za 0,13 posto.
Naznake dogovora između predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i zastupnika u Kongresu o financiranju državnih službi još se ne naziru.
Cijene nafte relativno stabilne
A nakon što su jučer porasle jutros su cijene nafte pale jer je objavljeno da su zalihe nafte u SAD-u prošloga tjedna porasle više nego što se očekivalo, što bi moglo ukazivati na slabljenje potražnje.
Na američkom je tržištu cijena barela skliznula 30 centi, na 52,00 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 28 centi, na 61,05 dolara.
Oprez na valutnim tržištima
Na valutnim se tržištima pak trguje oprezno, a u fokusu je i dalje britanska funta nakon što je sinoć vladi premijerke Therese May izglasano povjerenje u britanskom parlamentu.
Slijede konzultacije o planu B za Brexit nakon što su u utorak britanski parlamentarni zastupnici uvjerljivom većinom odbacili plan Therese May za izlazak Britanije iz Europske unije.
„U posljednja 24 sata ništa se nije dogodilo što bi nas udaljilo od mišljenja da se krećemo u smjeru odgode datuma Brexita, blažeg Brexita ili da ga uopće neće biti. No prerano je za kupnju funte”, kaže Ray Attrill, strateg u NAB-u.
Jutros se cijena funte prema američkoj valuti stabilno kreće oko 1,2870 dolara.
U odnosu na košaricu valuta, dolar je pak blago ojačao. Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 96,16 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,0 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 108,50 na 108,95 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku pa je cijena eura skliznula na 1,1385 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1405 dolara.