Trudna tinejdžerica umrla nakon što su liječnici u Teksasu odbili pobaciti fetus

Foto: Facebook

Ujutro 29. listopada 2023. Candace Fails preklinjala je da netko u teksaškoj bolnici pomogne njezinoj trudnoj kćeri. Nevaeh Crain je plakala od boli, povraćala je od grčeva i nije mogla hodati. Krvavih bedara i s povišenom temperaturom ova je 18-godišnjakinja došla u dvije različite hitne službe unutar 12 sati. I oba puta se kući vraćala u još gorem stanju.

Prva bolnica dijagnosticirala joj je upalu grla, a druga sepsu, po život opasnu reakciju na infekciju. Ali liječnici su rekli da njezinu šestomjesečnom fetusu srce kuca i da Crain može kući. Kad je treći put došla u bolnicu, ginekolog je inzistirao na dva ultrazvuka kako bi potvrdio smrt fetusa, a potom je premjestio na intenzivnu njegu.

Dva sata nakon dolaska u bolnicu tlak joj je pao, usne poplavile i organi su joj počeli otkazivati. Nekoliko sati kasnije bila je mrtva, piše CNN. Nevaehina majka još uvijek ne može razumjeti zašto njezin slučaj nije tretiran kao hitan. Ali to je ono s čim se sada suočavaju mnoge trudnice u američkim saveznim državama koje zabranjuju pobačaj.

"Trudnice su u biti postale nedodirljive", rekla je Sara Rosenbaum, profesorica na Sveučilištu George Washington.

Postojala je šansa da i Crain i fetus prežive

Teksaška zabrana pobačaja predviđa zatvorsku kaznu za intervencije koje prekidaju otkucaje srca fetusa, bez obzira je li trudnoća željena ili ne. Postoje iznimke za stanja opasna po život, ali strah od potencijalnih pravnih posljedica mijenjaju tretmane s trudnicama s komplikacijama.

Postoji i savezni zakon koji sprječava liječnike hitne pomoći da uskrate njegu koja spašava život. Usvojen prije gotovo četiri desetljeća, ovaj zakon obvezuje hitne službe na stabilizaciju pacijenata u medicinskim krizama. Bidenova administracija tvrdi da se ovo primjenjuje čak i u slučajevima kada bi abortus mogao biti neophodan. Međutim Teksas je upozorio liječnike kako zabrana pobačaja znači da se mogu suočiti s 99 godina zatvora.

Postojala je šansa da i Crain i fetus prežive. Bolnica je bila dobro opremljena za prijevremeni porod. U drugom scenariju, da je infekcija otišla predaleko, prekid trudnoće bio bi neophodan da se spasi Crain.

I Fails i Crain vjerovale su da je pobačaj moralno pogrešan. Ali kad joj se kći razboljela, Fails je očekivala da će učiniti sve što je u njihovoj moći da spriječe smrtonosni ishod, čak i ako to znači gubitak Lillian, kako se trebala zvati njena unuka. Po njezinu mišljenju, više su se bavili provjerom otkucaja srca fetusa nego brigom za Nevaeh.

"Znam da zvuči sebično. Bog zna da bih radije imala obje uz sebe, ali da sam mogla birati, izabrala bih svoju kćer", rekla je Fails.

Spontani pobačaj

Crain je upravo završila srednju školu u svom rodnom gradu Vidoru u Teksasu u svibnju 2023. kada je saznala da je trudna sa svojim dečkom Randallom Broussardom. Crain se 28. listopada 2023. probudila s glavoboljom. Ubrzo je počela mučnina. Oko 15 sati obitelj joj je rekla da mora u bolnicu.

U čekaonici baptističke bolnice čekala je četiri sata. Dijagnosticirana joj je upala grla i otpuštena je kući s receptom za antibiotike. Usred noći probudili su je jaki bolovi u trbuhu. Fails i Broussard odvezli su je u bolnicu Christus St. Elizabeth. Oko 4:20 ujutro ginekolog William Hawkins vidio je da Crain ima visoku temperaturu, ubrzani puls i jake bolove u abdomenu. Sve je ukazivalo na sepsu.

Ovakve pacijentice treba pomno nadzirati dok im se vitalni pokazatelji ne poprave. Treba pronaći izvor zaraze. Ako je infekcija bila u njenoj maternici, fetus je vjerojatno trebalo ukloniti operacijom. No, unatoč svemu, nakon infuzije, doze antibiotika, lijekova protiv bolova i provjere stanja fetusa (čiji su otkucaji srca također bili nenormalni ubrzani), Nevaeh je otpuštena kući.

Kasnije se pokazalo da je Hawkins i prije propustio dijagnosticirati infekcije kod nekih pacijenata. Liječnici koji su naknadno pregledali dokumentaciju tvrde da je Nevaeh morala biti primljena na liječenje. Nevaeh Crain više nije mogla hodati, teško je disala i grčila se od boli. Vrativši se kući rano ujutro, pošla je na WC i shvatila da je njeno donje rublje umrljano krvlju. Pobačaj je počeo.

Vratili su se u bolnicu Christus St. Elizabeth. Oko 9:30 dežurni ginekolog dr. Marcelo Totorica nije mogao detektirati otkucaje srca ploda. Standardni protokol nalaže da pacijenticu koja doživi spontani pobačaj treba stabilizirati i u većini slučajeva odmah operacijom provesti porod. Ali u Christus St. Elizabethu, ginekolog je samo nastavio s antibioticima.

Tužba

Iako je već obavio ultrazvuk, Totorica je tražio i drugi. Teksaški zakon zahtijeva da liječnici ustanove odsutnost otkucaja srca fetusa prije intervencije koja bi mogla prekinuti trudnoću. Iznimke za hitne medicinske slučajeve zahtijevaju da liječnici dokumentiraju i obrazlože svoje odluke.

Oko 11:00 sati, dva sata nakon što je Crain stigla u bolnicu, obavljen je drugi ultrazvuk. Potvrđena je fetalna smrt, ali liječnici su zaključili da je postalo previše rizično operirati. Sumnjali su da se razvila opasna komplikacija sepse poznata kao diseminirana intravaskularna koagulacija. Nevaeh je krvarila iznutra.

Izbezumljena i uplakana, Fails je pogledala svoju kćer: "Jaka si, Nevaeh. Bog nas je učinio jakima." Stara, crna krv šikljala joj je iz nosnica i usta.
Glavni državni odvjetnik Teksasa Ken Paxton uspio je postići da jedino njegova savezna država nije dužna osigurati da hitna služba ne odbija pacijentice poput Nevaeh Crain. Nakon što je Vrhovni sud SAD-a poništio ustavno pravo na pobačaj Bidenova administracija izdala je smjernice o tome kako savezne države koje su zabranile pobačaj trebaju slijediti Zakon o hitnom medicinskom liječenju.

Ovaj zakon zahtijeva od bolnica koje primaju sredstva putem Medicarea - a to su gotovo sve - da stabiliziraju svakoga tko dođe u njihovu hitnu službu. To vrijedi i za trudnice, tvrde smjernice, čak i ako to znači kršenje državnog zakona i omogućavanje pobačaja.

Paxton je odgovorio podnošenjem tužbe, rekavši da federalne smjernice "prisiljavaju bolnice i liječnike na počinjenje zločina" te da se zapravo radi o pokušaju "korištenja saveznog zakona da se svaka hitna pomoć transformira u kliniku za pobačaje".

Tužba je prošla kroz tri razine saveznih sudova i svaki put su odlučivali suci koje je imenovao bivši predsjednik Donald Trump. Nakon što je okružni sudac James Wesley Hendrix stao na stranu Teksasa Paxton je slavio trijumf nad "ljevičarskim birokratima u Washingtonu".

Bidenova administracija žalila se Vrhovnom sudu SAD-a, tražeći da se jasno stavi do znanja kako su neki hitni pobačaji dopušteni. Vrhovni sud je u rujnu odbio to učiniti. Paxton je ovo nazvao velikom pobjedom za državnu zabranu pobačaja.

Također je jasno stavio do znanja da će podići optužnicu protiv liječnika koji se odluči na pobačaj koji ne spada u teksaške uske medicinske iznimke. Prošle je godine poslao dopis u kojem je prijetio kaznenim progonom liječnici koja je dobila odobrenje suda za hitan pobačaj jedne žene iz Dallasa. Inzistirao je kako liječnica nije dokazala da je njezina pacijentica bila životno ugrožena.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.