Trump je (opet) osoba godine. To su bili i Hitler, Staljin i Putin...

Foto: Profimedia, Time arhiva

Donald Trump je osoba godine u izboru časopisa Time. "Njegova druga izborna pobjeda povijesna je na više načina, objavio je Time prilikom predstavljanja užeg izbora, u kojemu su se još našli Elon Musk i Kate Middleton.

"Trump će biti najstariji predsjednik u povijesti SAD-a, preuzimajući dužnost po drugi put u dobi od 78 godina i sedam mjeseci. Kada je Joe Biden započeo svoj mandat 2021. godine, imao je 78 godina i dva mjeseca. Trump će biti također prvi osuđenik izabran za predsjednika", naveo je Time, pozivajući se na njegovu osudu za krivotvorenje poslovnih dokumenata radi izborne prijevare.

Time časopis tako je po drugi puta odabrao Donalda Trumpa za osobu godine, nakon što su ga prvi puta proglasili osobom godine u 2016. godini, kada je porazio Hilary Clinton u predsjedničkim izborima i postao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.

Adolf Hitler

No, Time časopis je u svojoj stogodišnjoj povijesti biranja osobe godine imao i još kontroverznijih izbora.

Tako su 1938. godine za osobu godine izabrali Adolfa Hitlera. Time je objasnio izbor na sljedeći način: "Hitler je 1938. godine postao najveća prijeteća sila kojoj se demokratski, slobodoljubljivi svijet danas suprotstavlja".

Josif Staljin

Samo godinu dana kasnije, 1939., za osobu godine izabrali su Josifa Staljina, samo da bi ga ponovno izabrali za osobu godine 1942. godine. Time je opisao kult ličnosti koji je Josif Staljin stekao: "Josif Stalin je učinio veliki korak prema tome da stekne status božanstva još dok je bio živ. Nema ulizivanja koje je previše očigledno, niti komplimenta koji je previše za njega. Postao je fontana mudrosti socijalizma".

Nikita Hruščev

Uz Staljina, Time časopis za osobu godine odabrao je još jednog sovjetskog čelnika: Nikitu Hruščeva.

Time je tada obrazložio svoj izbor: "U dvanaest mjeseci 1957. godine, Nikita Hruščov, sin seljaka kojeg su prezirali stranački veterani intelektualci, eliminirao je sve svoje ozbiljne rivale - barem na određeno vrijeme." Hruščov je obišao SAD i sastao se s Eisenhowerom 1959. godine. Predložio je razdoblje mirne koegzistencije između dviju zemalja. No, rastući nesklad u Republici i neuspjeh mnogih vođinih ambicioznih projekata izazvali su pritisak na stranačke vođe, koji su ga prisilili na umirovljenje 1964. godine.

Ruholah Homeini

Više od dvadeset godina kasnije, 1979. godine, Time je za osobu godine izabrao Ruholaha Homeinija.

Politički aktivni šiitski svećenik, Homeini je bio otvoreni kritičar zapadnih politika iranskog šaha i bio je izgnan u Irak na 14 godina prije nego što se preselio u Francusku, gdje je nastavio svoju opozicijsku politiku. Do siječnja 1979. godine, javni bijes prema šahu natjerao ga je na bijeg, a mjesec dana kasnije Homeini se vratio iz izgnanstva. Do travnja iste godine uspostavio je teokraciju temeljenu na strogom pridržavanju islamskog zakona, a SAD je postao najveći neprijatelj Irana.

Uz njegovu podršku, studenti su 4. studenog 1979. zauzeli američko veleposlanstvo u Teheranu i držali 52 Amerikanca kao taoce 444 dana. U 1980., spor s Irakom prerastao je u osmogodišnji sveti rat koji je stajao obje zemlje više od milijun života. I nakon njegove smrti 1989. godine, Homeini ostaje snažan simbol za Irance. "Rijetko je koji tako nevjerojatan lider uzdrmao svijet", napisao je Time prilikom njegovog izbora za osobu godine 1979. godine.

Vladimir Putin

U 2007. godini, Time časopis odlučio je izabrati ruskog predsjednika Vladimira Putina za osobu godine.

Tada su svoj izbor pojasnili navodeći kako biti osoba godine nije čast, ali i naglasili da je Putinov djed bio Staljinov kuhar.

"Nitko ne bi Putina označio kao dijete sudbine. Jedini preživjeli sin lenjingradskog radnika, rođen je nakon onoga što Rusi nazivaju Velikim domovinskim ratom, u kojem su izgubili više od 26 milijuna ljudi. Jedini dokaz da je sudbina igrala ulogu u Putinovoj priči dolazi iz posla njegova djeda: kuhao je za Josifa Staljina, diktatora koji je nanio nepojmljive užase svojoj naciji", navode.

"Time-ova osoba godine nije i nikada nije bila čast. To nije podrška. To nije natjecanje popularnosti. U najboljem slučaju, to je jasna spoznaja svijeta kakav jest i najmoćnijih pojedinaca i sila koje oblikuju taj svijet—na bolje ili na gore. U konačnici, radi se o vodstvu - hrabrom vodstvu koji mijenja svijet. Putin nije mali izviđač. Nije demokrat u bilo kojem smislu u kojem bi to definirao Zapad. Nije uzor slobode govora. On se, iznad svega, zalaže za stabilnost - stabilnost prije slobode, stabilnost prije izbora, stabilnost u zemlji koja je jedva doživjela stabilnost u posljednjih sto godina. Hoće li postati više nalik čovjeku za kojeg je njegov djed pripremao blini - koji je dvaput bio Time-ova osoba godine - ili poput Petra Velikog, povijesne figure koju najviše cijeni; hoće li se pokazati kao reformator ili kao autokrat koji će Rusiju vratiti u doba represije - to ćemo znati tek u narednom desetljeću. Uz značajnu cijenu za principe i ideje koje slobodne nacije cijene, on je izveo izvanredno vođenje nametnuvši stabilnost na naciju koja je rijetko poznavala stabilnost i vratio Rusiju za stol svjetskih sila. Iz tog razloga, Vladimir Putin je Time-ova osoba godine 2007.", napisali su tada.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.