JOE Biden, demokratski kandidat za američkog predsjednika, prikupio je potrebnih 270 elektorskih glasova potrebnih za pobjedu.
Još u izbornoj noći stvar je izgledala potpuno drukčije - činilo se da je Trump na sigurnom putu prema pobjedi. A onda su se u ključnim državama "bojišnicama" počeli prebrojavati dopisni glasovi i situacija se dramatično preokrenula. Nakon što je tijesno pobijedio u Michiganu i Wisconsinu, Biden je došao do 264 elektorska glasa, ako se računa Arizona, u kojoj su Fox News i Associated Press već projicirali njegovu pobjedu, ali se u međuvremenu njegova razlika smanjila.
Nakon novih rezultata iz Georgije i Pennsylvanije, gdje je Biden u petak preuzeo vodstvo, vodeći američki mediji u subotu su proglasili Bidenovu pobjedu u Pennsylvaniji, a samim time i u cijeloj zemlji.
Situacija je ipak i dalje napeta, ne samo zbog dugog razdoblja prebrojavanja dopisnih glasova, kojih je ove godine nikad više, zbog pandemije koronavirusa, nego i zbog Trumpovog preuranjenog i lažnog proglašenja pobjede u izbornoj noći, kao i kasnijeg inzistiranja, bez dokaza, na tome da su glasovi za Bidena poslani poštom lažirani i da ih se ne smije brojati.
Trumpovo proglašenje pobjede unatoč rezultatu i osporavanje glasova poštom analitičari su i prije izbora najavili kao mogući "scenarij sudnjeg dana" u kojem Trump nepriznavanjem poraza i optužbama za izbornu krađu destabilizira čitav sustav, a njegovo potkopavanje izbornog procesa duboko je uznemirilo dio javnosti i političara, ne samo u SAD-u već i u američkim saveznicama.
> Analiza Trumpova obraćanja: Ostvaruje se scenarij sudnjeg dana
Europski političari strahuju da će Trumpovo osporavanje rezultata imati nesagledive posljedice za Ameriku i svijet
Tako je njemačka ministrica obrane Annegret Kramp-Karrenbauer komentirala da se nalazimo u "eksplozivnoj situaciji" te da su bili u pravu stručnjaci koji su predviđali da će SAD nakon izbora "ući u ustavnu krizu".
Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas pozvao je američke čelnike da vjeruju u izborni proces, što je posredna kritika Trumpa koji od izborne noći osporava legitimitet dopisnih glasova koji se naknadno prebrojavaju.
Šef njemačkog liberalnog FDP-a Christian Lindner izjavio je također da Trumpovo ponašanje "predstavlja kršenje tradicije i pravila" te da ulazimo u jednu "kritičnu, opasnu situaciju".
"Sprema se jedna dramatična situacija za američku demokraciju s nesagledivim posljedicama za američki narod, ali i za cijeli svijet, uključujući i Europu", zaključio je Lindner.
>>Nije vam jasno kako Trump gubi kad je uvjerljivo vodio? Evo objašnjenja
Liderica frakcije Demokrata i socijalista (S&D) u Europskom parlamentu Iratxe Garcia na Twitteru je poručila da treba pričekati konačne rezultate izbora u skladu s izbornim procesom. Ipak, dodala je da "Trumpovo ponašanje podriva američku demokraciju" te da se nada kako će "Joe Biden donijeti novu nadu američkim građanima i cijelom svijetu".
"Sigurniji sam nego ikad prije da su Europljani jači zajedno u ovom nesigurnom svijetu. Kakav god bio rezultat, EU treba svoju sudbinu preuzeti u svoje ruke", poručio je bivši belgijski premijer i istaknuti liberalni europarlamentarac Guy Verhofstadt na Twitteru, dodavši da "prati kaos s druge strane Atlantika".
U svakom slučaju, Trumpov stožer već je najavio ili podnio tužbe u više ključnih država, a Trump je sugerirao da će u cijelu stvar uključiti i Vrhovni sud, u kojem je s njegovom novom sutkinjom Amy Coney Barrett odnos snaga 6:3 u korist konzervativnih sudaca.
>>Može li sud spasiti Trumpa od mogućeg poraza?
No ako Trumpovo pravno osporavanje rezultata ne urodi plodom i Biden zaista bude izabran za novog predsjednika, mogu li Amerika i svijet odahnuti? I kako će odnos Amerike i ostatka svijeta promijeniti s Bidenom kao novim predsjednikom?
Vidmarović: Ne očekujem neko poboljšanje u odnosima sa suparnicima, možda bude i pogoršanja
Ta smo pitanja postavili stručnjaku za međunarodne odnose dr. sc. Branimiru Vidmaroviću.
"Odakle početi? Što se tiče odnosa s Rusijom, oni su u silaznoj putanji i tu nema puno povjerenja i nema komunikacije i ne postoji trenutno način na koji Biden može poboljšati povjerenje između Rusije i Amerike. On to najvjerojatnije i neće raditi zbog toga što je za demokrate Rusija ostala krivac za pobjedu Trumpa. Tako da će Bidenova administracija ići u smjeru sankcioniranja i pritiska na Rusiju. Možda će biti pomaka u produljenju nuklearnog sporazuma, ali ni to nije izvjesno. To je generalna tendencija u kojoj se ne vidi poboljšanje. Tu je i pitanje Kongresa - ako demokrati preuzmu oba doma Kongresa, oni će pritiskati velesile poput Rusije i Kine na temelju ljudskih prava, dodat će novu dimenziju pritiska na njih", kaže Vidmarović.
"U odnosima s Kinom također ne vidim nekog napretka, osim u smanjenju intenziteta trgovinskog rata. Možda će Biden donijeti malo konstruktivnijeg pristupa tom dijalogu, ali generalni trend će se nastaviti. Tako da u određenim segmentima očekujem i pogoršanje, ali ako ga i ne bude, ne očekujem ni da će biti poboljšanja", dodaje Vidmarović.
Trump je vjerojatno najkontroverzniji i najnekonvencionalniji predsjednik u gotovo 250 godina dugoj povijesti SAD-a. Njegovi zapaljivi potezi i izjave polariziraju javnost od predizborne kampanje 2016. do danas - na rasnoj, vjerskoj, spolnoj, klasnoj, stranačkoj, ideološkoj i svakoj drugoj osnovi.
Svojom populističkom politikom "Amerika prvo", biznismenskim odnosom prema vođenju države, bizarnim ispadima uživo i na Twitteru, poricanjem ruskog miješanja u izbore u njegovu korist, konstantnim obrušavanjem na medije i oporbu, nevjerojatnim nizom od više od 20 tisuća dokumentiranih lažnih ili dezinformirajućih izjava (prema evidenciji Washington Posta), podilaženjem ekstremno desničarskim pristašama i notornim diktatorima, pritiskom na strane države poput Ukrajine zbog vlastitih interesa (zbog čega je u Kongresu protiv njega pokrenut neuspješan opoziv), prijetnjama nuklearnim napadom na Sjevernu Koreju ili izlaskom iz NATO-a zbog imaginarnih dugova drugih članica, izlaskom iz Svjetske zdravstvene organizacije ključnih međunarodnih dogovora poput Pariškog sporazuma o klimi, nuklearnog sporazuma s Iranom te direktivama poput razdvajanja djece ilegalnih imigranata od roditelja, američki predsjednik izazvao je zaista rijetko viđeni kaos u Bijeloj kući te američkoj i svjetskoj politici općenito.
Unatoč tome, mogao se pohvaliti vojnom pobjedom protiv Islamske države, novim trgovinskim sporazumom s Kanadom i Meksikom te prvom fazom trgovinskog sporazuma s Kinom, susretom i smirivanjem tenzija sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong-unom, ali prije svega odličnim ekonomskim pokazateljima - rastom BDP-a i burzovnih indeksa te padom nezaposlenosti - do početka pandemije koronavirusa, koja je potopila ekonomiju i odnijela više od 230 tisuća američkih života.
Vidmarović: S Bidenom će se Amerika vratiti u svijet
"Ja mislim da će Biden nastaviti Trumpovu liniju ponovo velike Amerike, ali će je modificirati. On neće igrati na kartu američkog izolacionizma, već na kartu američke dominacije i u tu će strategiju dodati standardne slogane američkih demokrata poput jedinstva, zaštite ljudskih prava i sloboda... Radit će na tome da Amerika ne bude fokusirana na sebe, nego da se Amerika vrati u svijet. A zapravo ni Trump nije izolirao Ameriku. Učinio ju je još glasnijom, još opasnijom u nekom smislu - zbog ekonomskih pritisaka dolara, zbog sankcija, zbog neumoljive i nepomirljive retorike. I Bidenu to može koristiti jer ima postavljene te siledžijske temelje od Trumpa i sad samo uz tu batinu treba dodati malo mrkvice za ublažavanje situacije i uvlačenje zemalja natrag u američku orbitu.
"Koliko je to izgledno, to je upitno jer su veliki regionalni lideri, pa čak i manji, tijekom ovog razdoblja zapravo osjetili slobodu, vidjeli da iza prijetnji Amerike ne stoje neki veliki koraci, da mogu sami sklapati dogovore i mijenjati saveze kako im se svidi. Mislim da je sada teško vratiti se na staro, na to da Amerika upravlja jednim dijelom svijeta, a Rusija drugim dijelom svijeta. Sad se svatko ponaša kako hoće. Kina je tu odigrala značajnu ulogu, arapske zemlje, Iran... Sad zemlje imaju svojevrsni švedski stol u međunarodnim odnosima. A to je velika razlika od dosadašnjeg bipolarnog poretka. I sad je pitanje što će Biden ponuditi ostatku svijeta", ističe ovaj geopolitički analitičar.
"Europi će biti veliko olakšanje ako Biden kaže: 'S vama smo, nećemo se više tući'"
"Što se tiče Europske unije, mislim da nije upitno da će se baciti u naručje Bidenu na prvu naznaku šanse za popravljanje odnosa jer se EU još uvijek nije snašla u ulozi samostalnog aktera i stalno strahuje, od Kineza, od Rusa... Bit će im veliko olakšanje ako Biden kaže: 'S vama smo, nećemo se više tući.' Mislim da će u određenom segmentu pomoći i NATO savezu, obnovi tog jedinstva sa saveznicima. Ali tu će naići na problem Turske kao članice NATO-a i istočne Europe, koja se retorički jako slagala s Trumpom i sad će im biti teško prihvatiti američko vodstvo ako Biden počne vraćati liberalnu agendu", ocjenjuje Vidmarović: "Biden će tu imati limitirane opcije jer neće svima odgovarati povratak na staro jedinstvo. Dosta toga se poremetilo u kratkom vremenu. Biden tu ne može popraviti sve, može samo neke stvari obrnuti u američku korist."
"Trump je dao snažan poticaj nacionalizmu i državnom pragmatizmu diljem svijeta. Svi su počeli kopirati njegov model ekonomskog nacionalizma. Biden ipak može, primjerice, vratiti SAD u Pariški klimatski sporazum, uspostaviti dobre odnose s Kinom oko borbe protiv klimatskih promjena, jer to je možda i jedino područje gdje se SAD i Kina mogu naći bez trzavica. A možda će se Amerika vratiti i u Transpacifički trgovinski sporazum (TPP)", navodi Vidmarović.
"On zapravo ima usku marginu uspjeha, odnosno manevarski prostor, ako ne želi koristiti Trumpove metode. Trumpovo naslijeđe ostaje i mislim da će sam Trump ostati jedna od ključnih političkih sila u zemlji", smatra Vidmarović, koji je u načelu pesimističan oko pitanja hoće li svijet moći odahnuti nakon predsjednika Trumpa.
Hoće li ipak u našoj regiji neki odahnuti, a neki nemirno spavati s Trumpovim odlaskom?
>>Je li za Hrvatsku bolja pobjeda Trumpa ili Bidena? Puhovski: Za nas je bolji Trump
"Prema mojoj procjeni, Vučić, Đukanović, Orban i slični neće mirno spavati. Mislim da je Biden bolji za smirivanje situacije na Balkanu, za pitanje Kosova i Srbije, jer kao demokrat vjerojatno neće podržavati autoritarne tendencije. S druge strane, ako Biden previše stisne Srbiju, Bosnu, Kosovo, oni opet mogu potražiti alternativu u ruskom, turskom ili kineskom naručju. Jedina opcija je, po meni, da se udruže i usklade pozicije s Bruxellesom. Trump je formirao svoju paralelnu politiku punu bombastičnih izjava i brzopletih poteza, što je po meni bilo destruktivno", smatra Vidmarović
Glavni argument za Trumpa je da nije pokrenuo nijedan rat. Hoće li Biden?
Međutim, u obranu Trumpove vanjske politike redovito se povlači argument, koji je već prerastao u opće mjesto, da on barem nije pokrenuo nijedan rat, a da bi s Hillary Clinton bilo obrnuto. Trebamo li se onda brinuti da će njen stranački kolega Biden pokretati nove vojne intervencije koje, uz sve samouvjereniju Rusiju i Kinu, mogu nekontrolirano eskalirati?
"To je odlično pitanje na koje ja ipak ne bih odgovarao dok Biden ne objavi strategiju vanjske politike i nacionalne sigurnosti, jer tek onda ćemo moći vidjeti kakva je vizija svijeta njegove administracije i na temelju toga zaključiti na koji način oni vide prijetnje u svijetu, gdje su nepomirljivi, kako će se postaviti prema Sjevernoj Koreji, Venezueli, Rusiji, Kini, hoće li naglašavati diplomaciju ili neke vojne opcije. Mnogo je tinjajućih točaka gdje bi Biden mogao intervenirati, ali ako je pametan, neće, jer je Trumpov angažman pokazao da Amerika nije u stanju riješiti nijedan problem samostalno, čak ni samo ekonomskim sankcijama. Sjeverna Koreja, Venezuela, Iran, Sirija, svi su preživjeli Trumpov pritisak i prijetnje", zaključuje Vidmarović.
Mnoštvo je primjera koji ilustriraju koliko je Trump poremetio tradicionalne američke odnose s ostatkom svijeta, no navedimo samo dva. Prvi je činjenica da je glasnogovornik afganistanskih talibana, odgovornih za smrt 2420 američkih vojnika u gotovo 20-godišnjem ratu toj zemlji, u intervjuu za američki CBS izrazio nadu da će Trump pobijediti na izborima jer je obećao povući američke snage iz te zemlje.
>>Prvi američki veleposlanik u Hrvatskoj o Kurdima: Nema granica Trumpovoj izdaji
Druga je komentar koji je prvi američki veleposlanik u Hrvatskoj Peter Galbraith dao u lanjskom intervjuu za Index povodom Trumpovog ostavljanja kurdskih saveznika u Siriji na cjedilu pred turskom ofenzivom.
"Nema saveznika kojeg Trump ne bi izdao. Nema granica Trumpovoj izdaji", zaključio je ogorčeno Galbraith.
S druge strane, Biden, kako navodi ugledni britanski list Economist u članku u kojem je podržao njegovu kandidaturu, nije čudotvorni lijek za boljke koje muče Ameriku, ali je dobar čovjek koji bi vratio stabilnost i pristojnost u Bijelu kuću, netko tko vjeruje u institucionalni proces te kompetentni administrator s kapacitetom da počne dugu i tešku zadaću ponovnog sastavljanja razlomljene države. A to ipak daje nadu da će se i odnos Amerike prema svijetu vratiti u domenu normalnog i primjerenog za vodeću svjetsku demokraciju.