Grenland nije na prodaju, izjavio je danas čelnik tog otoka, reagirajući na komentare izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o "vlasništvu i kontroli" nad ogromnim arktičkim otokom koji je dio Danske više od 600 godina, piše Reuters. "Grenland je naš. Nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju. Ne smijemo izgubiti našu dugu borbu za slobodu", izjavio je premijer otoka Mute Egede u pisanom komentaru.
Trump je jučer najavio da je odabrao Kena Howeryja, bivšeg izaslanika u Švedskoj, za svojeg veleposlanika u Kopenhagenu te komentirao status Grenlanda, poluautonomnog dijela Danske i doma velike zračne baze američkog zrakoplovstva. "U svrhu nacionalne sigurnosti i slobode diljem svijeta, Sjedinjene Američke Države smatraju da su vlasništvo i kontrola nad Grenlandom apsolutna nužnost", napisao je Trump na platformi Truth Social.
Trump, koji stupa na dužnost 20. siječnja, nije pojasnio svoju izjavu. Danska vlada nije bila odmah dostupna za komentar.
Grenland, sa svojom zračnom bazom Pituffik, strateški je važan za američku vojsku i sustav ranog upozoravanja na balističke projektile, s obzirom na to da najkraći put od Europe do Sjeverne Amerike prolazi preko otoka.
Danska vlada mora jasno kazati da ne može biti rasprave ili pregovora o kontroli nad Grenlandom, rekao je zastupnik danskog parlamenta Rasmus Jarlov iz redova oporbene Konzervativne stranke na društvenoj mreži X.
"U slučaju da američke aktivnosti idu u smjeru preuzimanja kontrole nad danskim teritorijem, to se mora spriječiti i tome se mora suprotstaviti. U tom slučaju ne smiju ni biti tamo", rekao je Jarlov, čelnik parlamentarnog odbora za obranu.
Otok, čiji je glavni grad Nuuk bliže New Yorku doli danskom glavnom gradu Kopenhagenu, sadrži bogata nalazišta minerala, nafte i plina. No, sporo se razvija, a gospodarstvo otoka ovisi o ribarstvu i godišnjim subvencijama iz Danske.
S obzirom na zračnu bazu Pituffik, Grenland je i strateški važan za američku vojsku i njen sustav za rano upozoravanje na balističke projektile jer najkraća ruta od Europe do Sjeverne Amerike prolazi kroz otok.
Trump je već prije pokušao kupiti Grenland
Tijekom svojeg prethodnog mandata, Trump je 2019. izrazio interes za kupnju Grenlanda, ali su taj prijedlog brzo odbile i Danska i vlasti otoka, prije nego što su formalni razgovori uopće započeli.
Danska premijerka Mette Frederiksen tada je Trumpovu ponudu označila "apsurdnom", što je njega navelo da njezino odbacivanje ideje nazove "bezobraznim" te da otkaže posjet Kopenhagenu. Frederiksen i dalje obnaša dužnost danske premijerke.
Od 2009. Grenland ima pravo proglasiti neovisnost od Danske. Otok s otprilike 56.000 stanovnika, koji se godišnje oslanja na značajne proračunske transfere iz Kopenhagena, do sada se suzdržavao od takvog poteza.
Želi preuzeti i Panamski kanal?
Trump je jučer, odvojeno, zaprijetio ponovnim uspostavljanjem američke kontrole nad Panamskim kanalom, optužujući Panamu za naplaćivanje pretjeranih tarifa za korištenje tog srednjoameričkog prolaza, što je izazvalo oštru osudu panamskog predsjednika Josea Raula Mulina.