NA bizarnoj, gotovo nadrealnoj press-konferenciji odvjetničkog tima izbornog stožera američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja je održana jučer, moglo se čuti svašta: od kamiona s lažnim glasovima i programa koji kradu glasove do "komunističkog novca", Georgea Sorosa i Huga Chaveza.
Na press-konferenciji, koja je više zvučala kao govor teoretičara zavjera poput Alexa Jonesa nego presica odvjetničkog tima predsjednika SAD-a, tako su iznesene eksplozivne i nedokazane optužbe o monumentalnoj zavjeri Demokratske stranke predvođene novoizabranim predsjednikom Joeom Bidenom i pomognute neprijateljskim državama sa svrhom ostvarivanja najveće izborne krađe u američkoj povijesti.
"Ono s čime ovdje imamo posla i što razotkrivamo sve više iz dana u dan je golemi utjecaj komunističkog novca iz Venezuele, Kube i vjerojatno Kine i uplitanje u naše izbore u SAD-u", ustvrdila je odvjetnica Trumpovog stožera Sidney Powell, neobjašnjivo povezujući računalne sustave za prebrojavanje glasova s pokojnim socijalističkim diktatorom Venezuele Hugom Chavezom i njegovim nasljednikom Nicolasom Madurom.
>>Trumpov odvjetnik: Otkrili smo komunistički novac iz Venezuele, utjecao je na izbore
Trumpovi odvjetnici: Komunistički program krao glasove za Bidena pa zablokirao zbog goleme Trumpove prednosti
Ovaj "komunistički" računalni sustav je, zaključila je bez dokaza Powell, programiran da prebacuje određeni postotak glasova za jednog kandidata drugome, ali je prednost koju je Trump imao u izbornoj noći "bila toliko velika u mnogima od ovih država da je razbila algoritam" - što god to značilo.
"Prevaru je lako dokazati. Stotine su svjedoka. Možda i tisuće", rekao je Trumpov odvjetnik i bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani, kojem je zbog obilnog znojenja u jednom trenutku tamna tekućina, po svemu sudeći boja za kosu, počela curiti niz obraze,
>>Trumpov odvjetnik se toliko preznojavao da mu je niz lice počela curiti boja za kosu
"Ovo što se događa u zemlji je strašno, a vaša cenzura sve pogoršava", obrušio se i na novinare. Giuliani je nekako u cijelu teoriju zavjere o "centraliziranom planu" da se izbori ukradu za Bidena ubacio i Georgea Sorosa koji "financira Antifu (što je još jedna lažna vijest) i Black Lives Matter" te Hillary Clinton, odnosno Zakladu Clinton koja je i 2016. bila meta maštovitih teorija zavjere.
Giuliani: Ako isključimo Detroit, dobili smo u Michiganu
A u teoriji zavjere koju Trumpovi odvjetnici sada propagiraju izbori su, znakovito, bili ukradeni prvenstveno u gradovima s demokratskom vlašću i velikim udjelom crnačke populacije: Philadelphiji, Detroitu i Milwaukeeju - iako je analiza izbornih rezultata koju je proveo Washington Post pokazala da je Biden dobio prvenstveno zahvaljujući preokretu u predgrađima, u kojima su većina glasača bijelci. Tako je Biden u suburbanim okruzima dobio 2.3 % više glasova nego Clinton 2016., dok je u urbanim okruzima, na koje su se Trumpovi odvjetnici fokusirali, dobio samo 1.7 % glasova više.
"Rezultat izbora (u Michiganu, u kojem je Biden dobio) mijenja se ako isključimo glasove iz okruga Wayne", rekao je otvoreno Giuliani. U okrugu Wayne se, inače, nalazi Detroit, u kojem Afroamerikanci imaju većinu od više od 80 % stanovnika.
>>Trump pokušava spriječiti Bidenovu pobjedu na sudovima, gubi tužbu za tužbom
No daleko najbitniji zaključak ove prilično rastrojene presice, ne odnosi se na same bombastične optužbe koje imaju minimalne šanse proći na sudu. Samo u četvrtak sudovi u Georgiji, Pennsylvaniji i Arizoni odbacili su tri tužbe Trumpovih odvjetnika. Trenutna situacija je takva da je samo jedna od 33 tužbe koje su Trumpovi odvjetnici podnijeli prihvaćena na sudu, izvijestio je demokratski odvjetnik Marc Elias.
Trumpova odvjetnica: Cijeli izbori trebaju biti poništeni, republikanci trebaju sami odabrati elektore za Trumpa
Ključna je, naime, potvrda da Trumpov izborni i odvjetnički tim ima jasnu, ali po demokraciju izuzetno opasnu strategiju - oboriti rezultat izbora, pri čemu sudske tužbe više služe kao izlika nego kao izravno sredstvo. Čak i ako sudovi odbace sve tužbe o nepravilnostima, cilj im je nagovoriti republikanske lokalne vlasti u ključnim državama da pošalju elektore koji će glasati za Trumpa umjesto za Bidena, neovisno o rezultatu.
"Jedna stvar koju opet iznova čujem od Rudyjevih ljudi večeras: znaju da ne mogu dostiću (Bidenovu prednost). Ono što žele - u Pennsylvaniji, Michiganu, Nevadi, drugim državama - je da rezultat glasanja ne bude potvrđen. Njihov krajnji cilj: natjerati Zastupnički dom (da odredi pobjednika). Giualiani govori o tome privatno", napisao je na Twitteru novinar Washington Posta, Robert Costa.
A Powell je u intervjuu za Fox News nakon konferencije potpuno nedvosmisleno iznijela njihov plan.
"Cijeli izbori, iskreno, u svim odlučujućim državama trebaju biti oboreni i zakonodavne vlasti trebaju osigurati da elektori budu odabrani za Trumpa", rekla je Powell.
"Ova press-konferencija bila je najopasnijih sat i 45 minuta na televiziji u američkoj povijesti. I možda i najluđih", upozorio je Christopher Krebs, ravnatelj vladine agencije za cyber-sigurnost kojeg je Trump ovaj tjedan naprasno otpustio jer je ovaj demantirao optužbe o masovnoj izbornoj prevari.
"Nema nijednog dokaza da je sustav glasovanja izbrisao, izgubio ili izmijenio listiće ili da je na bilo koji način bio hakiran", istaknula je u priopćenju vladina agencija CISA, kojoj je Krebs bio na čelu, zajedno s drugim američkim agencijama za sigurnost izbora.
Trump pozvao republikance iz Michigana u Bijelu kuću kako bi "potkopao izbore"
Ovog tjedna izbio je još jedan skandal kad je republikanski državni tajnik Georgije Brad Raffensperger ustvrdio da je republikanski senator i jedan od najistaknutijih Trumpovih lojalista, Lindsey Graham, vršio na njega pritisak da u reviziji glasova u toj državi odbaci što više glasova poslanih poštom, i to legalnih glasova, kako bi izmijenio rezultat.
"Naprosto je implicirao, 'pogledajte dobro i vidite koliko glasova možete izbaciti'", rekao je Raffensperger. Graham je kasnije negirao tu optužbu, nazivajući je "smiješnom" i tvrdeći da je samo tražio da se bolje provjere potpisi na glasačkim listićima poslanima poštom.
Raffensperger kaže da je dobio i prijetnje smrću ako potvrdi pobjedu Bidena u Georgiji.
"Bolje ti je da ne zezneš ovo ponovno prebrojavanje. Tvoj život ovisi o tome", glasi jedna od poruka za koje kaže da ih je dobio posljednjih dana, prenosi Washington Post.
Revizija glasova u Georgiji je, inače, potvrdila Bidenovu pobjedu.
>>Ovo su rezultati izbora u Georgiji nakon revizije, nema dokaza da je Trump prevaren
Također, Trump je pozvao predsjednika Zastupničkog doma i Senata savezne države Michigan na sastanak u Bijelu kuću koji se treba održati danas, što je New York Times opisao kao "pokušaj podrivanja izbora". Naime, predsjednik Senata Michigana Mike Shirkey izjavio je ranije ovog tjedna da je Biden novoizabrani predsjednik i da se "neće dogoditi" da Kongres ove države jednostrano obori rezultat izbora u toj državi i umjesto za Bidena pošalje elektore koji će glasati za Trumpa. Dodao je i kako ne vjeruje da će tužbe koje je Trumpov tim podnio oko navodnih izbornih nepravilnosti diljem zemlje "na kraju izmijeniti rezultate izbora".
A odvjetnici Trumpovog izbornog stožera, predvođeni Rudyjem Giulianijem, jasno su dali do znanja da pokušavaju upravo to.
Tako su od suda u Pennsylvaniji, još jednoj odlučujućoj državi za ishod ovih izbora, zatražili da ga proglasi pobjednikom predsjedničkih izbora u Pennsylvaniji, a da zastupnički dom te države, koji kontroliraju republikanci, izabere elektore koji će glasati za predsjednika SAD-a.
U podnesku sudu Trumpova kampanja je od suca Matthewa Branna zatražila da razmotri donošenje odluke da su "rezultati općih predsjedničkih izbora 2020. neispravni te da se zastupničkom domu prepusti izbor elektora Pennsylvanije".
>>Što ako republikanci ignoriraju rezultat i proglase Trumpa pobjednikom?
Strategija bez presedana koja će izazvati ustavnu krizu
Riječ je o strategiji bez presedana čiji legitimitet je u najmanju ruku upitan, a mnogi ga stručnjaci i analitičari već nazivaju pokušajem puča pomoću lokalnih vlasti i elektora umjesto vojske.
Podsjetimo, u američkom izbornom sustavu pobjednik se odlučuje glasovima elektora, koji u pravilu glasaju prema rezultatu izbora u svojoj saveznoj državi. Tako 55 elektora iz Kalifornije glasa za kandidata koji je odnio pobjedu u Kaliforniji, 38 elektora iz Teksasa glasa za pobjednika u Teksasu, 29 elektora iz Floride za pobjednika u Floridi i tako dalje.
Stoga bi u saveznim državama u kojima republikanci drže većinu u lokalnim Kongresima isti mogli jednostrano odbaciti rezultat izbora kao nevažeći i poslati elektore koji će umjesto za Bidena glasati za Trumpa. A u državama u kojima su ured guvernera i Kongres u rukama suparničkih stranaka - Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu - moglo bi se dogoditi da guverneri odaberu jedan set elektora koji će glasati za Bidena, a državni Kongresi drugi set elektora koji će glasati za Trumpa.
Elektori se, po američkom Ustavu, trebaju sastati u glavnim gradovima svojih država 14. prosinca i glasati. U pravnom smislu nije potpuno jasno što se događa ako se dvije suparničke grupe elektora taj dan pojave u navedenim državama. Takav scenarij izazvao bi ozbiljnu ustavnu krizu.
Hoće li na kraju o svemu odlučivati Mike Pence?
Teško je reći kako će ta kriza završiti. Prema jednom tumačenju 12. amandmana američkog Ustava, predsjednik Senata bi bio taj koji bi odlučio koji su elektorski glasovi legitimni. Budući da je formalni predsjednik Senata potpredsjednik države, to bi značilo da bi Mike Pence odabrao republikanske elektore i osigurao pobjedu Trumpu.
Prema drugom tumačenju, kako suparnički elektorski glasovi jednako vrijede, međusobno bi se poništili i ta država naprosto ne bi imala udjela u računanju pobjede. U tom je slučaju opet prilično neizvjesno tko bi na kraju bio izabran.
Prema trećem tumačenju, valjani elektori su isključivo oni koje potvrdi guverner, piše Guardian. To pak znači da bi u spomenutim državama elektorski glasovi ipak išli Bidenu.
"Takav scenarij je iznimno nevjerojatan, ali zabrinjavajuće je da se o njemu uopće raspravlja", komentirao je Barry Burden, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Wisconsin.
I zaista, kako god se ova neviđena izborna kriza na kraju razriješila, sama činjenica da je predsjednik SAD-a spreman na takav način pokušati potkopati demokratski sustav i nelegitimno ostati na vlasti izuzetno je zabrinjavajuća.