Visoki zapadni dužnosnici kritizirali su danas bivšeg američkog predsjednika i mogućeg kandidata za povratak u Bijelu kuću nakon što je dao naslutiti da možda neće priskočiti u pomoć i zaštititi saveznike iz NATO-a od potencijalne ruske invazije ako i dalje ne budu dovoljno izdvajali za obranu.
Trump je, prepričavajući sastanak s čelnicima NATO-a tijekom jučerašnjeg političkog skupa u Južnoj Karolini, citirao predsjednika jedne "velike zemlje", koju nije imenovao, a koji ga je upitao: "Pa, gospodine, ako ne platimo, a ponovno nas napadne Rusija - hoćete li nas zaštititi?" Trump je, prenoseći vlastite riječi, odgovorio da ga ne bi zaštitio jer nije platio.
Trump je srezao financiranje NATO-a
Dok je bio predsjednik, Trump je srezao financiranje NATO-a i često se žalio da Sjedinjene Države plaćaju više od poštenog udjela. "Bilo kakva sugestija da saveznici neće braniti jedni druge podriva našu sigurnost, uključujući i sigurnost SAD-a, i stavlja američke i europske vojnike u povećan rizik", rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
"Na bilo koji napad na NATO odgovorit ćemo ujedinjeno i snažno", dodao je. Poljski ministar obrane Wladyslaw Kosiniak-Kamysz rekao je da je moto NATO-a "Svi za jednog, jedan za sve" konkretna obveza. "Potkopavanje vjerodostojnosti savezničkih zemalja znači slabljenje cijelog NATO-a. Nikakva izborna kampanja nije izlika za poigravanje sa sigurnošću Saveza", napisao je Kosiniak-Kamysz na X-u.
Reagirala i Bijela kuća
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova oglasilo se porukom na X-u: "Svi za jednog, jedan za sve", s dodatkom #StrongerTogether. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel je na X-u napisao da su "nesmotrene izjave o NATO sigurnosti i članku 5 o solidarnosti isključivo u Putinovom interesu". Bijela kuća jučer je odbacila Trumpovu izjavu kao "užasnu i bezobzirnu".
Glasnogovornik Bijele kuće Andrew Bates, upitan o Trumpovim riječima, rekao je: "Poticanje invazije na naše najbliže saveznike od ubojitih režima je užasno i bezobzirno - i ugrožava američku nacionalnu sigurnost, globalnu stabilnost i naše gospodarstvo."
Sjevernoatlantski ugovor sadrži odredbu koja jamči međusobnu obranu država članica u slučaju napada. Trump, favorit za republikansku predsjedničku nominaciju, bio je žestok kritičar Sjevernoatlantskog saveza dok je bio predsjednik, više puta prijeteći da će se povući iz Saveza. Srezao je financiranje NATO-a i često se žalio da Sjedinjene Države plaćaju više od poštenog udjela.
Zabrinutost oko moguće Trumpove pobjede
Bates je rekao da je predsjednik Joe Biden, demokrat koji traži reizbor na predsjedničkim izborima u studenom, obnovio savezništvo SAD-a nakon što je preuzeo dužnost 2021., osiguravši da NATO sada bude "veći i vitalniji nego što je ikad bio".
"Umjesto da poziva na ratove i promiče kaos, predsjednik Biden nastavit će jačati američko vodstvo i zalagati se za naše interese nacionalne sigurnosti – a ne protiv njih", rekao je u jučer objavljenoj izjavi.
Budući da Trump vodi pred Bidenom u nekim anketama, europski saveznici brinu se da bi Trumpova pobjeda u studenom mogla ugroziti predanost SAD-a Savezu, ali glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg prošlog je mjeseca rekao da ne misli da bi drugo Trumpovo predsjedništvo ugrozilo članstvo SAD-a.
Trump i dalje napada NATO
Stoltenberg, koji tjera države članice da povećaju izdvajanja za obranu, rekao je da europski saveznici povećavaju vojne doprinose i "kreću se u pravom smjeru". Trump i dalje napada transatlantski savez pa je na predizbornom skupu prošlog mjeseca rekao kako ne vjeruje da bi zemlje NATO-a podržale Sjedinjene Države ako budu napadnute.
Što se tiče ruskog rata u Ukrajini, Trump je pozvao na deeskalaciju i prigovorio zbog dosad potrošenih milijardi, no iznio je i nekoliko političkih prijedloga. Od invazije Moskve u veljači 2022. američka pomoć Ukrajini iznosi oko 75 milijardi dolara, rekao je Stoltenberg, dok su druge članice NATO-a i zemlje partneri zajedno osigurale više od 100 milijardi dolara.