Ilustracija (nije fotografija događaja iz članka): Gulliver Getty
AMERIČKA savezna država Teksas šalje Nacionalnu gardu na granicu s Meksikom.
Predsjednik Donald Trump želi poslati do 4 tisuće članova Garde kako bi osigurao granicu s Meksikom, dok njegov predloženi granični zid ne bude izgrađen. Od država New Mexico i Kalifornije očekuje se sličan potez kao ovaj od Teksasa i Arizone, javlja BBC.
Teksaška Nacionalna garda započela je raspoređivanje svojih trupa na južnu granicu s Meksikom, nakon što predsjednik Donald Trump niti od Kongresa niti od susjedne države na jugu nije dobio obećanje o financiranju zida uzduž granice između dviju zemalja.
"Postoji stvarna prijetnja"
Trump je prije nekoliko dana naredio trenutačno slanje Nacionalne garde, pričuvnog tijela američke vojske, na granicu s Meksikom radi obuzdavanja ilegalne imigracije.
Predsjednik Trump naredio je "raspoređivanje Nacionalne garde na jugozapadnoj granici kako bi pomogla graničarskim službama", rekla je ministrica domovinske sigurnosti Kirstjen Nielsen.
"Postoji stvarna prijetnja", rekla je Kirstjen Nielsen u objašnjenju te odluke i istaknula "neprihvatljive razine trgovine droge, opasne bande i ilegalnu imigraciju na našoj južnoj granici". "Vrijeme je za djelovanje", dodala je.
Nekoliko dana Trump vrši pojačani pritisak na Meksiko i američki Kongres da djeluju na sprečavanju dolaska ilegalnih imigranata u Sjedinjenje Države.
Američki predsjednik se dodatno zainteresirao za to pitanje nakon snimaka karavane migranata iz Središnje Amerike, uglavnom iz Hondurasa, koji žele ući u Sjedinjene Države, a sada se nalaze na jugu Meksika.
"Uhvati i oslobodi"
Američki predsjednik je predstavio svoj plan o okončavanju prakse pod nazivom "uhvati i oslobodi". Naime, Trump želi zadržati ilegalne imigrante u pritvoru dok čekaju vijesti o deportaciji, umjesto da ih dočekaju na slobodi. Trumpov postupak samo je dio njegove strože antimigracijske politike. Zatražio je i detaljnu listu vojnih i drugih ustanova koje bi mogle izvršavati ovu dužnost.
Trump već nekoliko dana objavljuje tvitove u kojima optužuje demokrate zbog "otvorenih granica, droge i kriminala". Zaprijetio je Meksiku, govoreći kako će NAFTA biti u rizičnoj situaciji ako se ne zaustavi protok migranata preko granice.
"Prijeteći stavovi"
Meksički predsjednik Enrique Pena Nieto osudio je Trumpove "prijeteće stavove bez poštovanja".
Donald Trump nazvao je slanje gardista na meksičku granicu velikim korakom, ali obojica njegovih prethodnika učinila su isto. Predsjednik Barack Obama poslao je oko 1200 vojnika da čuvaju granicu, dok je George Bush poslao oko 6 tisuća vojnika u pomoć graničnoj patroli. Oba boravka vojske trajala su oko godinu dana.
Zid uz granicu
Gradnja zida uz meksičku granicu jedno je od Trumpovih obećanja iz predsjedničke kampanje. Međutim, plan podizanja nove fizičke barijere dosad je zaustavljan i zakonodavac je odugovlačio s odlukom. Zid bi u konačnici trebao biti dugačak 1046 kilometara, a njegova izgradnja trebala bi trajati oko dvije godine. Trump je za to od Kongresa zatražio 18 milijarda dolara.
Trump je na poslovnom ručku tijekom sastanka s baltičkim vođama izjavio da je razgovarao s ministrom obrane Jimom Mattisom o slanju garde na granicu s Meksikom.
"Imamo jako loše zakone za našu granicu i učinit ćemo neke stvari. Razgovarao sam s generalom Mattisom, poduzet ćemo vojne akcije. Dok ne budemo imali zid i odgovarajuće osiguranje, vojska će čuvati našu granicu. To je velik korak. To prije nismo činili, ili ne u velikoj mjeri", izjavio je Trump.
Ministar Mattis je u petak odobrio slanje do 4000 pripadnika Nacionalne garde za operaciju koja će trajati do 30. rujna.