Foto: Hina
AMERIČKI predsjednik Donald Trump rekao je da vjeruje kako će u istrazi o ruskom miješanju u prošlogodišnje američke predsjedničke izbore biti tretiran pošteno, no dodao je da ne zna koliko će dugo istraga trajati.
Odbacio zabrinutost
Ipak, u razgovoru za New York Times Trump je, kako se čini, odbacio zabrinutost zbog istrage, koja je pokrenuta nakon što su američke obavještajne agencije zaključile da je Rusija pokušala pomoći Trumpu da pobijedi svoju protukandidatkinju Hillary Clinton hakiranjem i objavljivanjem neugodnih emailova i drugim propagandnim djelovanjem.
"Nije bilo tajnog dogovora. Ali mislim da će (Mueller) biti pošten", rekao je američki predsjednik u razgovoru održanom u Trumpovom golf klubu u West Palm Beachu na Floridi.
Dodao je da ne zna koliko će istraga trajati. "Ne mogu vam reći. Jednostavno ne znam", rekao je Trump. Dodao je da nije dobro da istraga dugo traje jer "zbog toga SAD ne izgleda dobro", ali je naglasio da je ona s druge strane dodatno okupila njegove pristaše. "Ono što je istraga napravila, ona je naljutila moju biračku bazu i ojačala je. Moja baza je snažnija nego ikad", rekao je Trump.
"Mekan prema Kini"
Trump je u intervjuu također kritizirao Kinu ustvrdivši da je bio "mekan" u trgovinskim pitanjima kako bi Peking izvršio pritisak na Sjevernu Koreju, a Kina je opskrbila naftom režim u Pjongjangu.
"Bio sam mekan prema Kini jer za mene je rat jedina bitnija stvar od trgovine", rekao je Trump. Ranije u četvrtak Trump je na Twitteru napisao da je Kina "uhvaćena na djelu" jer je dopustila isporuke nafte Sjevernoj Koreji, što će onemogućiti "prijateljsko rješenje" sjevernokorejske nuklearne krize.
"Ako mi oni pomognu sa Sjevernom Korejom, mogu na trgovinu gledati malo drugačije, barem na neko vrijeme. I to sam radio. Ali ako se nafta i dalje isporučuje, nisam sretan zbog toga", rekao je Trump.
Trump je na Twitteru istaknuo da je jako razočaran potezima Kine. "Nikada neće biti prijateljskog rješenja problema sa Sjevernom Korejom ako se to nastavi", istaknuo je, ali nije jasno zaprijetio vojnim napadima. Posljednjih mjeseci američki predsjednik obećao je "potpuno uništiti" Sjevernu Koreju u slučaju da režim Kim Jong-una pokrene napad.
Sankcije prema Sjevernoj Koreji
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je 22. prosinca postrožilo sankcije protiv Sjeverne Koreje nakon pregovora između Sjedinjenih Država i Kine, glavnog trgovinskog partnera Sjeverne Koreje.
Nova rezolucija postrožava prethodne sankcije i dodatno smanjuje isporuke nafte koja uglavnom stiže iz Kine.
Posljednjih mjeseci američka administracija bila je zadovoljna naporima Kine koja je glasala za tri UN-ove rezolucije usvojene od ljeta, koje su svaki put dodatno postrožile sankcije Pjongjangu.
Washington je uvjeren da bi samo pravi pritisak Kineza i strogo poštivani naftni embargo mogli prisiliti Kim Jong-una na pregovore o napuštanju nuklearnog programa.