Trumpov "ruski čovjek" je gotov, ali noćna mora za predsjednika SAD-a tek počinje

Foto: Twitter

OSTAVKA Michaela Flynna, savjetnika za nacionalnu sigurnost s najkraćim mandatom u američkoj povijesti, nije iznenađenje. Amerika ipak ima predsjednika koji je previše nesmotren da bi riješio incident za nacionalnu sigurnost na povjerljiv način.

Kako piše Richard Wolffe za Guardian, prije četiri mjeseca kad je Trump bio kandidat sa slabim šansama za pobjedu na izborima, obećavao je da će biti predsjednik s najčvršćim timom za nacionalnu sigurnost.

Dapače, jedan od njegovih omiljenih argumenata bio je taj da se Hillary Clinton ne može povjeriti nacionalna sigurnost jer je pokazala da joj se ne mogu povjeriti niti povjerljivi e-mailovi dok je bila državna tajnica.

Tko je veća prijetnja za nacionalnu sigurnost?

Iako je ova tvrdnja tada zvučalo smiješno, piše Wolffe, Trumpov tim je brzo iskoristio objavu šefa FBI-a o ponovnom otvaranju istrage o Clinton (koja je ubrzo potom zaključena) da bi izdao priopćenje za javnost pod naslovom: "Nemarno korištenje tajnog servera od strane Clinton doveo je nacionalnu sigurnost u rizik."

Manje od tjedan dana nakon toga, na drugoj predsjedničkoj debati, Trump je otišao korak dalje i zaprijetio Clinton da će je procesuirati i zatvoriti ako dođe na vlast. "Nije znala riječ - slovo C na dokumentu. Je li tako? Nije znala niti što ta riječ - što to slovo znači."

Recimo da Clinton zaista nije znala da C znači "confidential" (eng. povjerljivo), a da je Trump to znao. Recimo i da je privatni e-mail server Clinton zaista bio sigurnosni rizik za Ameriku. Što onda Michael Flynn i Trumpovi predsjednički sastanci u njegovom privatnom resortu Mar-a-Lago znače za nacionalnu sigurnost, pita se Wolffe?

Za članove kluba u Mar-a-Lagu, čija članarina je skočila sa 100 na 200 tisuća dolara otkad je Trump postao predsjednik, to znači da mogu iz prvog reda gledati kako predsjednik SAD-a i japanski premijer usred sastanka reagiraju na izvanrednu vijest o novom sjevernokorejskom testiranju balističkog projektila.

Kako fotografija nosača nuklearnih kodova može završiti na Facebooku?

Objava jednog od gostiju kluba, Richarda de Agazija, na Facebooku, dovoljno govori: "TI BOKCA!!! Bilo je fascinantno gledati nalet aktivnosti na večeri kad su došle vijesti da je Sjeverna Koreja ispalila projektil prema Japanu. Premijer Japana šćućurio se sa svojim osobljem, a predsjednik (Trump) telefonira s Washingtonom DC...Vau...Centar akcije!!!"

Agazio je čak i fotografirao Trumpa i japanskog premijera Shinza Abea kako gledaju, kako se čini, povjerljive dokumente koje im osoblje osvjetljuje mobitelima. Trump je čak i pozirao. De Agazio je objavio i fotografiju s vojnim asistentom koji prati TrumpA noseći famozni kovčežić s nuklearnim kodovima.

 

 

 

 

Zašto Trump nije otpustio kompromitiranog Flynna?

Dakle, predsjednik Trump niti incident za nacionalnu sigurnost ne može rješavati povjerljivo, daleko od očiju javnosti.

A ovo je samo jedan detalj u životu novog predsjednika čiji je donedavni savjetnik za nacionalnu sigurnost i sam rizik za nacionalnu sigurnost. Michael Flynn je bio toliko nesmotren u svojoj komunikaciji i toliko zabrinjavajuće zbrkan u svojim političkim prioritetima da je telefonirao s ruskim veleposlanikom prije nego je stupio na dužnost u administraciji.

Očito ne shvaćajući da sve razgovore tog tipa prate američke obavještajne službe, Flynn je s veleposlanikom razgovarao o okončanju sankcija Rusiji koje je uveo Barack Obama u zadnjim danima svog mandata zbog uplitanja Kremlja u američke izbore.

Zatim je lagao o tom razgovoru potpredsjedniku Mikeu Penceu, koji je potom, vjerujući Flynnu, sam nehotice lagao američkoj javnosti u izjavi na tu temu.

Prema istrazi obavještajnih i protuobavještajnih službi, koje su o tome upozorile Bijelu kuću prije nekoliko tjedana, moguće je da je Flynn bio žrtva ruske ucjene.

No onda se postavlja pitanje zašto Trump nije napravio ono što je tako rado činio na reality showu The Apprentice, kojim se proslavio, i rekao mu: "Otpušten si!". Zašto mu je pustio da sam podnese ostavku kad je aferu postalo nemoguće poricati? Jer, upravo je to napravio v.d. državne odvjetnice Sally Yates, koja ga je također upozorila da je Flynn kompromitiran.

Tek smo zagrebali površinu Trumpove povezanosti s Kremljem

Trump je u kampanji optužio Clinton da vodi humanitarnu zakladu koja je u biti "kriminalna organizacija" koja prima mito od stranih vlada. Sad kad je predsjednik, dopušta stranim vladama da financiraju njegov biznis u Washingtonu i Mar-a-Lagu.

Možda je Trumpov problem sa Zakladom Clinton bila samo stvar profesionalne zavisti, zaključuje Wolffe.

Tek smo zagrebali površinu Trumpove kompromitirajuće povezanosti s Kremljem. Prošlog tjedna američki dužnosnici su potvrdili neke od podataka navedenih u kontroverznom dosjeu koji je sastavio bivši agent britanskog MI6, istog onog zbog kojeg je Trump napao CNN i Buzzfeed kao "lažne vijesti" i "hrpu smeća".

Trump se može šepiriti i razbacivati "alternativnim činjenicama" koliko hoće. Ali prije ili kasnije, ustav koji je prisegao braniti će ga sustići. Vrhovni zapovjednik koji kompromitira nacionalnu sigurnost ne može očekivati da će zadržati posao.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.