Europska unija treba gledati na izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika kao prigodu da iskoristi svoje kapacitete i svoj sustav rada kako bi se njezin glas čuo na svjetskoj sceni, izjavio je danas visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
“Trump predstavlja prigodu za Europljane, ne samo za buđenje, probudili smo se prije pet godina, nego da koriste svoje kapacitete i svoj sustav rada kako bi se naš glas čuo na svjetskoj sceni”, izjavio je Borrell na konferenciji za novinare nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova država članica.
"Odnosi s Trumpovom administraciji bit će interesantni"
“Odnosi s novom američkom administracijom bit će sigurno interesantni. To je i prigoda za nas Europljane da se pokažemo kao pouzdani partneri, kao racionalni akter, kao netko tko može donijeti racionalnost, netko tko poštuje međunarodno pravo, uviđa klimatske prijetnje”, rekao je Borrell nakon vjerojatno zadnjeg sastanka Vijeća za vanjske poslove kojem je predsjedavao. Potvrdi li Europski parlament sljedeći tjedan novu Komisiju, njegovu funkciju od 1. prosinca obnašat će bivša estonska premijerka Kaja Kallas.
Borrell je također izrazio zabrinutost zbog izvješća da Kina, Iran i Sjeverna Koreja pomažu Rusiji u njezinu ratu protiv Ukrajine.
“Rusija ne bi mogla podržavati svoje vojne napore bez pomoći Irana, Kine i Sjeverne Koreje”, rekao je Borrell.
"EU ne može biti geopolitička sila ako nam za dogovore trebaju tjedni i mjeseci"
Govoreći o Ukrajini, Borrell je rekao da Europska unija često nije bila ujedinjena. “Prečesto su naše rasprave trajale predugo. Moj zadnji poziv kolegama je da budu jedinstveniji, da brže donose odluke”, rekao je Borrell.
Istaknuo je da EU ne može biti geopolitička sila ako trebaju proći tjedni i mjeseci da bi se došlo do dogovora i djelovalo.
“Moramo biti ujedinjeniji ako želimo govoriti jezikom moći. Moramo biti ujedinjeniji, bliži našim partnerima i realističniji u našem pristupu ostatku svijeta”, rekao je Borrell.
"Ponestaje mi riječi o Gazi"
Borrell je predložio državama članicama da suspendiraju politički dijalog s Izraelom zbog kršenja ljudskih prava u Gazi. Politički dijalog predviđen je sporazumom između EU-a i Izraela u kojem stoji obveza poštivanja humanitarnog prava i ljudskih prava. Za takvu odluku potrebna je konsenzus svih država članica, ali većina država članica nije za to.
Borrell je opisujući stanje u Gazi rekao da mu ponestaje riječi. “Iscrpio sam sve riječi da bi objasnio što se događa na Bliskom istoku. Skoro 44 tisuće mrtvih u Gazi i 70 posto ubijenih su žene i djeca”, rekao je Borrell.