Američka administracija predsjednika Donalda Trumpa našla se usred sigurnosnog skandala nakon što su visoki dužnosnici putem aplikacije Signal razmjenjivali detalje o planiranom napadu na Jemen, a u razgovor je greškom bio uključen i Jeffrey Goldberg, glavni urednik magazina The Atlantic, koji je sada odlučio objaviti sve poruke.
Nakon što je Atlantic prije dva dana objavio priču o ovom ozbiljnom sigurnosnom propustu, novinari su odmah pitali američkog ministra obrane Petea Hegsetha zašto je vojne planove dijelio preko nezaštićene aplikacije. "Nitko nije slao ratne planove. I to je sve što imam reći o tome", odgovorio je Hegseth.
Dan kasnije, na saslušanju u Senatu, o istom chatu pitali su direktoricu Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard i direktora CIA-e Johna Ratcliffea. Gabbard je rekla: "U toj Signal grupi nije dijeljen nikakav povjerljiv materijal." Ratcliffe je dodao: "Sve moje poruke u toj Signal grupi bile su potpuno dopuštene, zakonite i nisu sadržavale povjerljive informacije." Predsjednik Trump izjavio je kratko: "Nisu to bile povjerljive informacije."
Ipak, iz redakcije Atlantica poručili su da su se, nakon višestrukih optužbi da lažu, odlučili objaviti kompletan sadržaj poruka kako bi javnost sama mogla donijeti zaključke.
U porukama koje su dobili, koje je poslao ministar obrane Hegseth, nalaze se precizni podaci o polijetanju američkih aviona F-18 i lansiranju raketa Tomahawk prema ciljevima u Jemenu. Sve je to slano u grupu u kojoj je bio i Goldberg, novinar koji nije trebao imati pristup tim podacima.
U subotu, 15. ožujka, u 11:44 po istočnoameričkom vremenu Hegseth je napisao:
"TEAM UPDATE:
11:44 - Vrijeme sada: Vrijeme povoljno. Upravo potvrđeno s CENTCOM-om, krećemo s misijom.
12:15 - F-18 polijeću (prvi val napada)
13:45 - Počinje prvi prozor za udar (meta je na poznatoj lokaciji, sve bi trebalo biti na vrijeme; također polijeću dronovi MQ-9)
14:10 - Još F-18 polijeće (drugi val napada)
14:15 - Dronovi iznad cilja (prve bombe padaju, osim ako bude ranijih udara)
15:36 - Početak drugog vala i lansiranje prvih raketa Tomahawk s mora.
Čistimo OPSEC (operativna sigurnost). Bog čuva naše ratnike."
Potpredsjednik JD Vance ubrzo je napisao: "Pomolit ću se za pobjedu."
U 13:48 savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Waltz poslao je poruku: "Zgrada se srušila. Imamo višestruke potvrde identiteta. Pete, Kurilla, obavještajna zajednica - sjajan posao." Kurilla je zapovjednik Centralnog zapovjedništva.
Potpredsjednik Vance, očito zbunjen, odgovorio je: "Što?"
Waltz je potom pojasnio: "Tipkam prebrzo. Prva meta - njihov glavni stručnjak za projektile - potvrđeno viđen kako ulazi u zgradu svoje djevojke, koja se sad srušila." Vance je kratko odgovorio: "Odlično."
Tridesetak minuta kasnije direktor CIA-e Ratcliffe je poručio "dobar početak", a Waltz je dodao poruku s emotikonima šake, američke zastave i vatre. Prema navodima jemenskog ministarstva zdravstva pod kontrolom Huta, u napadima je poginulo najmanje 53 ljudi, no ta brojka nije potvrđena iz neovisnih izvora.
Kasnije popodne Hegseth je zaključio: "CENTCOM je bio na visini zadatka. Napadi se nastavljaju večeras, a sutra šaljemo izvještaj. Sve na vrijeme, na cilju, zasad dobri rezultati."
I dalje nije jasno kako je Goldberg uopće završio u Signal grupi. Waltz, koji ga je pozvao, rekao je da još istražuje kako se to moglo dogoditi.
Bijela kuća poslala je kasno sinoć priopćenje glasnogovornice Karoline Leavitt: "Kao što smo više puta rekli, nije bilo povjerljivih informacija u toj grupi. No, i CIA i Nacionalno vijeće za sigurnost danas su jasno rekli - to ne znači da podržavamo objavu tih razgovora. To su bile interne i privatne rasprave najviših dužnosnika i raspravljalo se o osjetljivim informacijama. Zato, da, protivimo se objavi."
Iako Trumpovi ljudi ponavljaju da se ne radi o povjerljivim informacijama, jasno je da su iz poruka vidljivi ratni planovi i naredbe američkim zračnim snagama.
Utoliko je zanimljivije što su trumpovci 2016. žestoko napadali tada predsjedničku kandidatkinju i bivšu ministricu vanjskih poslova Hillary Clinton zbog korištenja privatnih e-mailova za službenu komunikaciju i povjerljive informacije, dok sada pokušavaju na sve načine umanjiti jedan od najvećih skandala američke politike u posljednjih nekoliko desetljeća.