Turci se žalili na postupak javne nabave u Hrvatskoj. Sud EU: To je neosnovano

Ilustracija: Shutterstock

Turska tvrtka Kolin Inşaat iz Ankare, koja se neuspješno natjecala u postupku javne nabave za izgradnju željezničke infrastrukture u Hrvatskoj, izgubila je spor jer Turska nema potpisan međunarodni sporazum s EU u području javne nabave, priopćeno je iz Suda EU.

"Gospodarski subjekti iz trećih zemalja, poput Turske, koje nisu sklopile takav međunarodni sporazum s Unijom ne mogu sudjelovati u postupku javne nabave u Uniji zahtijevajući jednako postupanje u odnosu na ponuditelje iz država članica ili ponuditelje iz trećih zemalja koje takav sporazum obvezuje", kaže se u priopćenju Suda EU.

Državna komisija za kontrolu postupka javne nabave odbila je u srpnju 2022. drugi put žalbu turske tvrtke Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. iz Ankare na odabir izvođača radova na građevinskom i elektroenergetskom željezničkom infrastrukturnom podsustavu u okviru projekta obnove postojećeg i izgradnje novog kolosijeka nizinske pruge na dionici Hrvatski Leskovac – Karlovac. 

Turska tvrtka u žalbi je tvrdila da odabrani izvođač, a to je Strabag, ne ispunjava uvjete koji se navode u natječaju. 

Što kaže sud?

Hrvatski naručitelj pokrenuo je postupak javne nabave za izgradnju željezničke infrastrukture, a turska tvrtka je osporavala zakonitost odluke o dodjeli nabave drugom ponuditelju. 

Nadležni nacionalni sud u Hrvatskoj zatražio je potom od Suda EU pojašnjenje okolnosti u kojima naručitelji mogu, na temelju direktive koja je relevantna za javnu nabavu, zatražiti od ponuditelja, nakon isteka roka za dostavu ponuda, ispravke ili razjašnjenja njihove inicijalne ponude.  

Sud ističe da je u odnosu na određene treće zemlje Unija obvezana međunarodnim sporazumima, osobito Sporazumom Svjetske trgovinske organizacije o javnoj nabavi (GPA), kojima se jamči recipročan i ravnopravan pristup gospodarskih subjekata javnoj nabavi.

Na taj način, u skladu s direktivom koja je primjenjiva na javnu nabavu o kojoj je riječ u ovom slučaju, naručitelji iz država članica ne smiju nepovoljnije postupati s gospodarskim subjektima iz trećih zemalja koje su potpisnice takvog sporazuma u odnosu na gospodarske subjekte iz Unije. Gospodarski subjekti iz tih trećih zemalja mogu se pozivati na odredbe te direktive.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.