Budući da popis zemalja koje izdaju upozorenja za putovanja u SAD postaje sve duži, neki posjetitelji odlučuju se na potpuni bojkot. BBC donosi razloge zbog kojih mnogi stranci mijenjaju svoje planove putovanja i što bi to moglo značiti za Amerikance. S obzirom na to da američki predsjednik Donald Trump provodi nove politike, uvodi carine saveznicima i obračunava se s imigracijom, mnogi preispituju svoje planove putovanja u SAD.
Zbog strože provedbe graničnih pravila nedavno su privedeni neki kanadski i europski turisti, što je potaknulo Njemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Dansku, Finsku i Portugal da izdaju upozorenja i savjete za putovanja u SAD. Posebno je primjetan hladan odnos iz susjedne Kanade, iz koje godišnje u SAD putuje više od 20 milijuna posjetitelja.
Kao odgovor na Trumpove carine i prijetnje aneksijom, bivši premijer Justin Trudeau nedavno je pozvao svoje sunarodnjake: "Sada je vrijeme da izaberemo Kanadu, to bi moglo značiti promjenu ljetnih planova putovanja i ostanak u Kanadi."
Čini se da je apel naišao na odjek. U veljači su dolasci u SAD pali za više od 20%. Procjenjuje se da bi samo 10% manje kanadskih posjetitelja moglo rezultirati smanjenjem prihoda od 2,1 milijarde dolara i gubitkom 14.000 radnih mjesta.
Dok neki Kanađani izbjegavaju SAD zbog promjena u politici, drugi kažu da se više ne osjećaju sigurno kao prije. Kanadska novinarka Kate Dingwall ovako je to objasnila: "Zabrinuta sam zbog granice i mogućnosti da negdje zaglavim, s obzirom na to koliko je Trump neprijateljski nastrojen prema Kanadi. Postoji osjećaj nelagode kada je riječ o posjetu Americi u ovom trenutku."
Keith Serry, pisac i komičar iz Montreala, otkazao je pet nastupa u travnju u New Yorku zbog napete političke situacije. "Iskreno govoreći, jednostavno se trenutačno ne osjećam sigurno u SAD-u. Osim toga, osjećam snažnu odbojnost prema trošenju svojeg novca na način koji bi mogao pomoći gospodarstvu neprijateljske države", napisao je na svojoj Facebook stranici.
Posljednjih mjeseci neki Kanađani suočili su se sa strožim sigurnosnim provjerama na granici nego prije. Jedna žena dospjela je na međunarodne naslovnice jer ju je imigracijska služba pritvorila na dva tjedna nakon što joj je viza opozvana.
"Mi smo zemlja koja se ponosi vrijednostima kao što su uključenost, jednakost i ljudska prava. Kada se čini da su te vrijednosti u neskladu s onim što se događa preko granice, postaje teže opravdati putovanje", rekao je Amar Charles Marouf, kanadski državljanin koji radi u Svjetskom ekonomskom forumu.
Nije da Kanađani više ne putuju; mnogi jednostavno mijenjaju tradicionalna odredišta. Marouf kaže da Meksiko, Južna Amerika i Europa trenutačno djeluju pristupačnije: "Kalifornija će biti tu kad sve ovo završi, ali osjećam da je manji rizik otići u Portugal umjesto toga."
Neka međunarodna odredišta bilježe porast prometa, što se pripisuje dolasku Kanađana koji sada izbjegavaju SAD. "U posljednjih nekoliko tjedana primili smo 20 posto više upita od Kanađana", rekao je Diarmaid O'Sullivan, direktor prodaje i marketinga u hotelu Hamilton Princess Hotel & Beach Club Bermuda.
Zanimljivo je da se sve to događa upravo dok SAD doživljava rekordni rast u sektoru putovanja i turizma. Profesorica na UNLV-u Marta Soligo ukazuje na Izvješće o gospodarskim trendovima za 2024. Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC), koje je pokazalo da je SAD vodeće svjetsko tržište putovanja i turizma.
Projekcije američkog Ureda za statistiku rada pokazuju da će gospodarstvo SAD-a otvoriti više od 800.000 novih radnih mjesta u sektoru slobodnog vremena i ugostiteljstva.
"Takvi podaci pomažu nam razumjeti važnost ovog sektora u SAD-u, pokazujući da bi manji broj turista iz najvažnijih zemalja mogao značajno naštetiti američkom gospodarstvu. Posljedice ovih problema mogu utjecati i na velike američke korporacije, poput hotelskih lanaca, ali i na mala poduzeća", rekla je Soligo za BBC.
Promjena u obrascima putovanja već ima opipljiv učinak na američko gospodarstvo. Tourism Economics nedavno je ažurirao svoju prognozu putovanja u SAD s predviđenog rasta od 8.8% na pad od 5.1%. Samo u Kaliforniji međunarodni turisti donijeli su 2023. godine više od 24 milijarde dolara lokalnom gospodarstvu.
Iako bi utjecaj bojkota putovanja u SAD mogao imati znatne nacionalne posljedice, neki analitičari također upozoravaju da će gubitak turističkih dolara najvjerojatnije osjetiti i pojedinci.
"Zaposlenici i mala poduzeća u SAD-u također su pogođeni bojkotima putovanja", rekao je Thomas Goodwin, čelnik Udruge za izložbe i konferencije. Goodwin napominje da više od 99% poslovne i profesionalne industrije događaja u SAD-u čine mala poduzeća, a više od 80% svih izlagača američka su i međunarodna mala poduzeća.
"Kada međunarodni poslovni putnici odustanu od dolaska u SAD, svi - od graditelja štandova i izvođača usluga do ugostitelja i pojedinačnih kvalificiranih radnika - trpe, a ne samo političari ili vlada. Bojkot ima domino-efekt na hotele, taksije, restorane i trgovine", kaže Goodwin.
Postoji i trošak koji je teže kvantificirati: globalni utjecaj američke kulture.
"Pad broja posjetitelja šalje poruku da SAD gubi moć i utjecaj koji je nekoć imao kroz otvorenost, kulturalno vodstvo i globalnu naklonost", rekla je Neri Karra Sillaman, stručnjakinja za poduzetništvo na Sveučilištu Oxford, te dodala:
"Ako se ovaj trend nastavi, to bi moglo natjerati turističke urede ili čak lokalne vlasti da kreiraju kontranarative kako bi povratili povjerenje. Nisam sigurna hoće li to biti učinkovito jer vladine politike daju konačni smjer i oblikuju percepciju."
Sillaman napominje da bojkoti putovanja također imaju dugoročni danak za kulturu, gospodarstvo i ukupnu inovaciju: "Kada akademici, znanstvenici, umjetnici, dizajneri i poduzetnici počnu birati druge zemlje, SAD će izgubiti više od samih posjetitelja. Dugoročno će izgubiti konkurentnost, dobru volju i pretvorit će se u zatvoreno društvo koje guši rast i inovaciju."
Taj ljudski utjecaj bojkota također se očituje na bezbroj načina, primijetio je odvjetnik iz Missourija John Beck: "Radio sam sa stotinama stranaca u posljednjih 15 godina i iz prve ruke vidio kako politike mogu rezultirati time da se pojedinci - obični putnici, studenti, obitelji - nađu pogođeni. Rijetko je riječ o politici. Riječ je o propuštenim vjenčanjima, izgubljenim poslovnim dogovorima ili nemogućnosti posjeta umirućem roditelju."
Beck kaže da je radio s najmanje 80 klijenata koji su odgodili ili otkazali putovanja u SAD zbog stvarne ili percipirane neprijateljske atmosfere u posljednjih nekoliko godina. To uzrokuje komplikacije za podijeljene obitelji, međunarodne kompanije koje ne mogu premještati talente i poslovanje zbog nedostatka slobode kretanja.
"Većina Amerikanaca nema puno veze s politikama koje frustriraju globalne putnike. Oni samo žele sigurnost, pravednost i dostojanstvo. To je ono što moramo zaštititi", zaključio je Beck.