U drevnom gradu Maja otkriveno čudno naselje. Gradili su repliku velikog grada?

Foto: Sveučilište Brown/Thomas Garrison/Pacunam

ARHEOLOZI pomoću moderne tehnologije snimanja terena danas mogu otkriti drevne zgrade i građevine koje se inače ne vide na površini. Tako su nedavno laserima pronašli skriveno naselje u jednom od najvećih gradova drevnih Maja – Tikalu.

Stručnjaci smatraju da je Tikal, arheološki lokalitet u Gvatemali, u davnoj prošlosti bio jedno od najvažnijih naselja u drevnom carstvu Maja, osobito između 200. i 900. godine poslije Krista. Kada je bio na vrhuncu, u njemu je vjerojatno živjelo i do 90.000 ljudi.

Naselje replika?

Koristeći opremu za skeniranje LIDAR, arheolozi su pronašli dokaze o naselju čije građevine nalikuju stilu zgrada u Teotihuacanu; velikoj metropoli čija je gradnja krenula stoljećima prije uspona Azteka, a koju je izgradila uglavnom nepoznata kultura, piše Science Alert.

Ovo otkriće moglo bi znanstvenicima ponuditi neke odgovore o interakciji ova dva grada. Iako su bili međusobno udaljeni više od 1.000 kilometara, već je poznato da su trgovci putovali između ta dva urbana središta.

"Pokazalo se da je ono što smo smatrali prirodnim brežuljcima zapravo naselje koje podsjeća na carsku palaču u Teotihuacanu", rekao je antropolog Stephen Houston sa Sveučilišta Brown.

"Bez obzira na to tko je izgradio ovu repliku i zašto, to bez sumnje pokazuje da je mnogo ranije nego što mislili postojala određena razina interakcije između Tikala i Teotihuacana", dodao je.

Grobno mjesto ratnika

Ono što posebno iznenađuje kod ovog otkrića jest to da se arheološki lokalitet Tikal sustavno pretraživao još od 1950-ih te da je cijelo to vrijeme ovo naselje bilo skriveno od pogleda.

Stručnjaci smatraju da su pronađene zgrade možda služile kao neka vrsta diplomatskog veleposlanstva ili možda vojna ispostava. Čini se da su ga napravili ljudi iz Teotihuacana ili mještani pod njihovom kontrolom.

Iskopavanja su pokazala da su objekti u tom naselju bili napravljeni od blata, a ne od vapnenca kojeg su tradicionalno koristile Maje, što upućuje na to da su na tom mjestu možda građene replike.

U tom su naselju našli i na jedno grobno mjesto za koje se čini da se u njemu nalazi teotihuakanski ratnik, a koje podsjeća na slične ukope u tom dalekom gradu.

Istraživanje naziva A Teotihuacan complex at the Classic Maya city of Tikal, Guatemala objavljeno je u časopisu Antiquity.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.