EUROPA je prošle godine imala rekordan broj slučajeva ospica, djelomično zbog toga što sve više roditelja odbija cijepiti djecu, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Istovremeno, rekordan broj djece dobiva cjepivo, što ulijeva nadu da širenje infekcije neće trajati dugo, kažu u WHO-u.
Najviše zaraženih u Ukrajini i Srbiji
U Europi se tijekom 2018. godine ospicama zarazilo 82.596 osoba, što je najveći broj zabilježenih oboljenja u ovom desetljeću, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije.
Više od 90% slučajeva zaraze tom virusnom bolesti pojavilo se u 10 europskih zemalja, uključujući Francusku, Italiju i Grčku.
U Europi su u 2018. godini zbog zaraze ospicama umrle 72 osobe. U 2017. umrlo ih je 42.
Europske zemlje s najvećim brojem zabilježenih slučajeva ospica od siječnja do prosinca 2018. godine su Ukrajina (53.218), Srbija (5076), Izrael (2919), Francuska (2913), Italija (2517), Rusija (2256), Gruzija (2203), Grčka (2193), Albanija (1466) i Rumunjska (1087).
Problem na lokalnoj razini
"Slika iz 2018. jasno pokazuje da trenutni tempo povećanja stope imunizacije neće biti dovoljan da se zaustavi cirkulacija ospica", rekla je liječnica Zsuzsanna Jakab, regionalna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije za Europu.
"Podaci istovremeno ukazuju na iznimno visoku procijepljenost na regionalnoj razini, ali i rekordan broj oboljelih od ospica. To znači da niske razine imunizacije na lokalnoj razini još uvijek nude široko otvorena vrata širenju virusa", dodala je.
Simptomi
Ospice su vrlo zarazna virusna bolest. Infekcija se širi kapljicama iz nosa, usta ili grla zaražene osobe. Prosječno razdoblje inkubacije prije pojave simptoma je između 7 i 14 dana.
Nakon perioda inkubacije obično se javlja povišena tjelesna temperatura uz bolove u mišićima, suhi kašalj i upalu očne spojnice (konjunktivitis).
Javlja se bol u grlu i iscjedak iz nosa. Nekoliko dana nakon pojave prvih simptoma bolesti na sluznici usne šupljine javljaju se za ospice specifične Koplikove pjege, crveni osip.
Imunitet krda
Da bi se spriječilo širenje virusa, procijepljenost mora biti 95 posto, što je poznato kao "imunitet krda".
U brojnim zemljama protivnici cijepljenja nagovaraju roditelje da ne cijepe djecu, unatoč uvjerljivim znanstvenim dokazima da je cjepivo sigurno i učinkovito.