Foto: FaH
No, šef berlinske policije kasnije je rekao kako policija nije sigurna da je uhićeni Pakistanac izveo napad u kojem je poginulo dvanaest ljudi, što znači da je počinitelj možda još uvijek u bijegu.
Ovo su neke činjenice o izbjeglicama iz Pakistana, Afganistana i drugih zemalja.
Podaci pokazuju da je 1,25 milijuna tražitelja azila stiglo u Europu 2015., dvostruko više nego prethodne godine, bježeći od ratova i siromaštva u Siriji, Afganistanu, Iraku i drugim zemljama na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi.
Brojne europske zemlje pokrenule su medijske kampanje i upozorenja kako bi obeshrabrile migrante da krenu put Europe, ali to nije usporilo njihov priljev.
Više od pola milijuna ljudi stiglo iz Sirije i Afganistana
Najveću skupinu čine Sirijci kojih je stiglo 363.000, a slijedi ih 178.200 Afganistanaca.
Talibanska pobuna, koja se razbuktala nakon odlaska stranih vojnika 2014., jača šanse afganistanskih tražitelja azila.
Situacija je manje jasna u pogledu Paksitanaca koji svake godine traže azil u Europi i u Sjevernoj Americi na temelju vjerskog, političkog ili seksualnog progona.
Pripadnici muslimane sekte Ahmedije, kršćani i obraćenici na kršćanstvo smatraju se najranjivijim skupinama zbog čestih napada na njihove domove i bogomolje te stalne prijetnje progonom zbog svetogrđa.
Među ostalim osjetljivim grupama su seksualne manjine, oni koji se boje napada talibana i mješoviti parovi.
Prema službenim statistikama, 48.015 Pakistanaca zatražilo je 2015. azil u Europi, više nego dvostruko u odnosu na 22.220 godine 2014. Broj tražitelja azila samo u Njemačkoj bio je 8470, prema 4225 godinu ranije.
Zahvaljujući propusnoj granici s Afganistanom, brojni Pakistanci, posebno etnički paštuni sa sjeverozapada mogu tvrditi da su Afganistanci kako bi povećali šanse za dobivanje azila.
Pušta se puno više Afganistanaca nego Pakistanaca
Prema dužnosnicima EU-a, stopa odobravanja zahtjeva je oko 20 posto za Pakistance, a 60 posto za Afganistance.
Pojašnjavajući tu razliku, europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos rekao je 2015. da "se Pakistance ne može smatrati političkim izbjeglicama, jer je Pakistan u demokratskom procesu".
U srpnju je paštunski tinejdžer nožem divljao po lokalnom vlaku u njemačkom gradu Wurzburgu ranivši četvoro turista iz Hong Konga i jednu Nijemicu.
Nakon početnih pretpostavki da se radi o Pakistancu, kasnije je utvrđeno da je zapravo iz Afganistana.
Njemački tjednik Der Spiegel identificirao ga je kao Riaza Khana Ahmadzaija, tvrdeći da je bio u kontaktu s Islamskom državom (IS).
IS ga je nagovarao da se automobilom zaleti u ljude, ali je on to odbio jer nije imao vozačku dozvolu.
Umjesto toga, tinejdžer rekao da će ući u vlak i napasti putnike.