NESTAŠICA prasadi na tržištu sve je izraženija, kupci obilaze uzgajivače, potražnja je velika, ali svinja nema.
"Prasci se maltene prodaju i prije nego što se oprase, zapravo se već unaprijed naručuju. Kupci uzimaju čak i prasce "odbijače" i sami ih nadohranjuju dok ne postignu određenu težinu, samo da ih osiguraju na vrijeme. Za prase od 10 do 12 kilograma, starosti od oko četiri tjedna, plaćaju i po 350 do 400 kuna. Takva situacija skoro nije bila. Prasci od 25 do 30 kilograma i dalje se prodaju po visokoj cijeni od 25 i 26 kuna za kilogram žive vage i vjerujem da će im cijena i dalje rasti", kaže za Glas Slavonije svinjogojac Antun Golubović iz Đurića.
Osjetno poskupljenje
Čim netko na društvenim mrežama objavi da prodaje prase, odmah, kaže, nastaje prava pomama i u nekoliko minuta stiže i po 50 komentara: Odakle si? Koliko imaš? Ostavi mi, stižem po njih...
Do nestašice svinjskoga mesa i porasta cijena na tržištu, prema Golubovićevim riječima, došlo je prvenstveno zbog situacije u Kini, koja je i najveći potrošač, a ondje je zbog afričke svinjske kuge prepolovljeno matično stado i sada je suočena s velikim deficitom.
Zbog toga je cijena prasaca u Njemačkoj, Danskoj, Nizozemskoj, u zemaljama iz kojih Hrvatska inače uvozi najviše svinjetine, sada skočila na 93 eura za komad, plus troškovi prijevoza. Sada svi oni višak svinjskog mesa šalju u Kinu i smanjili su pritisak na druge zemlje, među kojima je i Hrvatska.
A to se najbolje vidi po cijenama mesa u trgovačkim centrima, gdje su se carsko meso i plećka donedavno prodavali po 20-ak kuna za kilogram, a sada su osjetno poskupjeli, kaže. Domaći proizvođači zadovoljavaju samo 30 posto potreba za svinjskim mesom u Hrvatskoj.
Bit će još poskupljenja?
Golubović strahuje kakva će biti ova godina što se tiče ratarskih kultura i proizvodnje stočne hrane. U bunarima još nema vode, nema snijega ni kiše, a ako uslijedi suša, hrana će poskupjeti i to će se odraziti i na cijenu mesa.
"Koliko god nama svinjogojcima ove cijene sada lijepo zvuče, bojim se sušne godine jer tada će najgore proći krajnji potrošač. Treba gledati dugoročno i ono što nije normalno, nije normalno. Posljedično bi mogle poskupjeti i prerađevine od svinjskog mesa: salame, paštete, kobasice, mast i drugi proizvodi", upozorava.