Foto: Index, Sanjin Strukic/PIXSELL
TEŠKO bolesni, 15-godišnji dječak Marin Držić, nalazi se u terminalnoj fazi bolesti. Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj, u kojoj se trenutno nalazi, nema kapacitete za palijativnu skrb.
Liječnici su roditeljima preporučili da ga odvedu na kućnu njegu ili smjeste u Specijalnu bolnicu za kronične bolesti dječje dobi u Gornjoj Bistri.
Očajan otac Mladen Držić u razgovoru za Index rekao je da liječnici žele otpustiti njegova sina na kućnu njegu, no da obitelj nema snage za to. Za Bistru kaže da je prekapacitirana.
"Liječnici su nam rekli da se radi o danima i satima. Rekli su nam da ga odvedemo doma na kućnu njegu, no mi to nismo u stanju psihički izdržati, pogotovo nakon što smo ga doma već jednom reanimirali. Moj mlađi 12-godišnji sin i ja", rekao je za Index očajni otac Mladen Držić.
Prvi put u 15 godina hospitaliziran
Njihov Marin kao 8-mjesečna beba doživio je prometnu nesreću koja je uzrokovala njegovo teško zdravstveno stanje i niz poteškoća, a sve do 15. 11. 2016. Marin nikad nije bio hospitaliziran, jer su o njemu skrbili on i supruga.
U studenom je prvi put završio u bolnici. Pustili su ga doma 20. siječnja ove godine i potom je opet došlo do pogoršanja njegova zdravstvenog stanja. Tad su ga njegov mlađi brat i tata reanimirali.
"Nakon toga smo završili kod psihijatra, a sin kod psihologa jer je to jako utjecalo na nas. Potreseni smo i psihički nemoćni to opet proživljavati. Marin je opet završio u Klaićevoj i prije tri dana su ga oni reanimirali. Jučer su nas liječnici pozvali i rekli da ga trebaju pustiti na kućnu njegu jer je običaj u svijetu da djeca umiru doma.
On je u terminalnoj fazi i jedina stvar koju djeca u ovom trenu trebaju je dostojanstvo koje se ni njemu ni nama roditeljima ne dozvoljava. Hrvatska nema palijativnu skrb ni za djecu ni odrasle. Ne postoji ustanova za takvu skrb, osim bolnice u Bistri koja je prekapacitirana. Mi smo očajni, želimo da ima zdravstvenu skrb koju zaslužuje", rekao nam je Mladen Držić.
Ravnatelj: Patnja roditelja je nezamisliva
Kontaktirali smo i ravnatelja Klaićeve, dr. Zorana Bahtijarevića koji nam je rekao da je patnja Marinovih roditelja nezamisliva. Rekao nam je da je Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj akutna bolnica koja nema kapacitete za palijativnu skrb. Za to je, kaže, osnovana bolnica u Bistri.
"Tim roditeljima je nevjerojatno teško i najdublje suosjećam s njima, kao i svi liječnici. Dijete se nalazi u teškom zdravstvenom stanju i ponudili smo im da se premjesti u Bistru, no oni toj opciji zasad nisu skloni.
Klaićeva nije nijedno dijete pustila da umre kod kuće bez izričite suglasnosti roditelja. Iako su preporuke struke da se dijete u terminalnoj fazi bolesti pusti da bude okružen obitelji, u svom prirodnom okruženju kako bi mu bilo lakše. No ovdje ne govorimo o tome. Tim roditeljima je jezivo teško jer je dijete vrlo bolesno. Roditeljima je ponuđeno da, kada izliječimo akutnu bolest, da se premjesti u Bistru koja je predviđena za takve slučajeve", rekao nam je ravnatelj Klaićeve, još jednom naglasivši da je patnja i bol koju roditelji i dijete u ovoj fazi prolaze nezamisliva.
Razgovarali smo i s predsjednicom udruge Ljubav na djelu Ljiljanom Vuletić koja okuplja roditelje djece oboljele od malignih bolesti. Tijekom dugogodišnjeg rada u Udruzi susrela se, na žalost, s nizom slučajeva u kojima je djeci bila potrebna palijativna skrb.
Vuletić: Palijativa u Hrvatskoj ne postoji
No ona kao takva u Hrvatskoj ne postoji.
"Sve je u povojima, svaka bolnica se snalazi kako zna. Nemamo pravu palijativnu skrb ni za djecu, niti za odrasle. Hrvatska nema određenu nacionalnu strategiju za takvu skrb. Što se tiče Klaićeve, ona ima palijativni tim koji određuje vrstu lijekova za djecu u terminalnoj fazi bolesti, razgovara s roditeljima, no tom je timu potrebno puno više edukacije i liječnika.
Svaki roditelj ima pravo tražiti da mu dijete koje je u terminalnoj fazi ostane na liječničkoj skrbi, o tome nema govora. Država treba pomoći da se palijativna skrb što bolje organizira. Zdravstvena ustanova ne bi smjela dijete u toj fazi poslati doma. To bi morao biti izbor roditelja. Kako god bilo, ovo je najteža moguća situacija za roditelje i zato se palijativna skrb u Hrvatskoj napokon treba organizirati i postaviti na višu razinu", rekla nam je Ljiljana Vuletić.
Hrvatska nema bolnicu za djecu kojoj je potrebna palijativna skrb
A da bolnica koja bi bila namijenjena samo palijativnoj skrbi za djecu u Hrvatskoj ne postoji, rekao nam je i ravnatelj Specijalne bolnice za kronične bolesti u Gornjoj Bistri, dr. Renato Mittermayer.
Objasnio je da su oni specijalizirani za kronične bolesti te da nisu registrirani za palijativnu skrb, iako primaju i pacijente u završnoj fazi bolesti kojima je takva skrb potrebna. Raspolažu sa 110 postelja i trenutno imaju mjesta i za pacijenta iz Klaićeve.
"Čuli smo za slučaj M.D. i mogli bismo ga primiti, međutim tražimo da se provede postupak i da nam bolnica pošalje dokumentaciju", rekao nam je dr. Mittermayer. A u Klaićevoj su nam rekli da ne mogu poslati dokumentaciju sve dok se Marinovi roditelji ne odluče za tu opciju.