KAMENJE s Mjeseca koje je prikupio kineski lander Chang'e-5 u sebi sadrži vodu, ali onoliko koliko su znanstvenici očekivali.
Stručnjaci su nakon analize kamenja ustanovili da tlo na našem satelitu ima razine H20 oko 28.5 dijelova na milijun (ppm), što nije baš puno, čak i za Mjesec. No, u mineralu apatit bilo je vode do 179 ppm.
Lander se spustio na Mjesec 1. prosinca 2020., prikupio uzorke tla te se 16. prosinca te iste godine vratio na Zemlju.
Možemo izvući vodu i kisik iz Mjesečeva tla
Podsjetimo, znanstvenici Europske svemirske agencije (ESA) uspješno su putem "kuhanja" izvukli vodu i kisik iz Mjesečeva tla. Zagrijali su minerale na temperaturu od oko 1000 stupnjeva Celzijevih, pri čemu su se oni pretvorili u plin. Nastali plinovi su prošli kroz katalizator koji odvaja vodu, a kisik su ekstrahirali elektrolizom.
Nakon tog procesa dobio se nusproizvod bogat silicijevim dioksidom i metalima koji se može podvrgnuti daljnjoj preradi za druge resurse koji se mogu koristiti prilikom istraživanja Mjeseca.
Analiza zasebnog kineskog tima znanstvenika objavljena ranije ove godine pokazala je da u nekim vrstama stijena na određenim područjima našeg prirodnog satelita ima vode na oko 120 ppm do 180 ppm, piše Msn.
"Čak i najvlažnija područja na Mjesecu suša su od najgore pustinje na Zemlji"
Planetarna znanstvenica Parvathy Prem sa Sveučilišta Johns Hopkins u Marylandu kazala je da je pronađena količina vode niža nego što se očekivalo. Pretpostavlja da je to zbog toga što je Chang'e-5 prikupio uzorke u toplo doba dana ili zbog toga što je sletio u područje koje Zemljino magnetsko polje štiti od Sunčevog vjetra.
Naime, solarni vjetar sadrži vodik koji se može pretvoriti u vodu ako se poveže s atomima kisika na površini Mjeseca. Stručnjaci se nadaju da bi astronauti koji će u budućnosti duže boraviti na Mjesecu moći iz njegova tla izvući vodu i čisti kisik. No, još uvijek nije poznato koliko će se te vode uopće moći iskoristiti.
"Trebali bismo obraditi veliku količinu tla da bismo iz njega izvukli nešto vode. Čak i najvlažnija područja na Mjesecu suša su od najgore pustinje na Zemlji. No, s druge strane, voda na nekom drugom svemirskom tijelu, čak i u malim količinama, jako je dragocjena stvar", kazala je Prem.
Istraživanje naziva Evidence of water on the lunar surface from Chang’E-5 in-situ spectra and returned samples objavljeno je u časopisu Nature Communications.