U Kini se širi novi virus, zaraženo više desetaka ljudi. Evo koji su simptomi

Ilustracija: EPA

ZDRAVSTVENI stručnjaci počeli su pratiti novi virus u Kini, kojim su se do sada zarazili deseci ljudi.

Novi Langya henipavirus (LayV) prvi je put otkriven u sjeveroistočnim provincijama Shandong i Henan krajem 2018., ali su ga znanstvenici službeno identificirali tek prošlog tjedna.

Virus je vjerojatno prešao sa životinja na ljude, smatraju znanstvenici. Testirali su divlje životinje i kod više od četvrtine od 262 rovke pronašli virusnu RNA, što, kako navode, pokazuje da bi ova životinja mogla biti prirodni rezervoar za taj virus. LayV je otkriven i kod 2% domaćih koza i 5% pasa.

Kod ljudi je ovaj virus izazvao visoku temperaturu, umor, kašalj, gubitak apetita i bolove u mišićima. Za sada nije bilo smrtnih slučajeva, piše The Guardian.

"Nema potrebe za panikom"

Infektolog Wang Linfa s Medicinskog fakulteta Duke-NUS rekao je za kineski Global Times da slučajevi LayV-a "nisu bili fatalni ili jako ozbiljni te da nema potrebe za panikom".

Stručnjaci za sada ne znaju je li se ovaj virus počeo prenositi s čovjeka na čovjeka. Većina od 35 zabilježenih slučajeva zaraze otkrivena je kod poljoprivrednika, a ostali su bili radnici u tvornicama.

"Tijekom praćenja bliskih kontakata devetero pacijenata nije otkriven prijenos, ali treba napomenuti da je veličina našeg uzorka premala za određivanje statusa prijenosa s čovjeka na čovjeka", kazali su znanstvenici.

Stručnjaci su sekvencionirali genom LayVa i utvrdili da se radi o henipavirusu, kategoriji zoonotskih RNA virusa. Zoonoza, odnosno zoonotski virusi, potiču od životinja, a mogu se putem hrane ili na druge načine prenijeti na ljude. U zoonotske RNA viruse spadaju i virusi hendra i nipah, koji su povezani s visokim stopama smrtnosti. LayV je najbliže povezan s virusom mojiang, koji je otkriven u južnoj Kini.

Tajvan također prati situaciju

Tajvanski Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavio je u nedjelju da će sekvencionirati genom i provesti mjere nadzora nad virusom. Chuang Jen-hsiang, zamjenik glavnog ravnatelja tajvanskog CDC-a, rekao je na konferenciji za novinare da agencija istražuje puteve prijenosa i da će surađivati ​​s Odborom za poljoprivredu pri analizi sličnih bolesti kod vrsta koje su porijeklom s Tajvana.

Stručnjaci za zarazne bolesti već dugo upozoravaju da će klimatske promjene i uništavanje prirode povećati rizik od prijenosa virusa sa životinja na ljude, što je poznato kao efekt "zoonotskog širenja".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.