OKO 10.000 Hrvata sudjelovalo je u četvrtak navečer na prosvjedu u Mostaru protiv izbora Željka Komšića za hrvatskog člana predsjedništva BiH koji je izabran glasovima Bošnjaka.
Prosvjednici su upozorili kako se suživot u BiH ne može graditi negiranjem političke volje Hrvata te su pozvali na izmjene Izbornog zakona.
"Želimo dati do znanja svim građanima BiH da postoje mladi ljudi koji su uglavnom hrvatske narodnosti koji traže da se poštuju naši interesi, naši zahtjevi, jer se s nama, na kraju krajeva, mora graditi BiH i ako žele dobro Bosni i Hercegovini da trebaju ubuduće uvažavati interese nas mlađih i inače našeg naroda u BiH'', rekao je jedan od prosvjednika Petar Ćavar.
Uz isticanje transparenata #notmypresident i nacionalnih zastava u BiH, Hrvati su se okupili na prostoru sveučilišnog Kampusa na poziv neformalne Facebook skupine 'RIP Democracy in BiH'. Na početku prosvjeda okupilo se između 4000 i 5000 ljudi, a kolonu koja je završila svoj hod kod ureda što ga je u Mostaru otvorio odlazeći hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović priključio se veliki broj mladih i drugih Mostaraca, ali i Hrvata koji su pristigli iz susjednih općina.
Kolona duga jedan kilometar
Kolona s ljudima koja je ispunila glavne ulice Mostara je u jednome trenutku bila dugačka skoro kilometar.
Ispred Čovića ureda u Mostaru brojni su zapalili svijeće i time, kako su objasnili, simbolično poslali poruku o hrvatskoj prisutnosti u BiH i gaženju njihovih prava.
Probošnjački političar hrvatskih korijena Komšić je nedugo nakon što je izabran za člana Predsjedništva BiH najavio da će zatvoriti taj ured i ponuditi ga studentima, ali su ga odmah odbili studenti Sveučilišta na kojemu se nastava odvija na hrvatskom jeziku. Komšića su nazvali personom non grata.
Desetak većinskih hrvatskih općina, među kojima su Grude, Posušje, Čapljina, te institucija također su u protekla dva dana poručile Komšiću kako nije dobrodošao.
Komšić je pobijedio u izbornoj utrci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH protukandidata Dragana Čovića. Hrvatske stranke i brojne udruge te pojedinci upozoravaju kako je Komšić treći put zaredom nametnut mimo volje Hrvata glasovima Bošnjaka koji su brojniji u Federaciji BiH. Prema podacima Središnjeg izbornog povjerenstva u četiri gotovo isključivo hrvatske općine na području Županije zapadnohercegovačke Komšić je dobio oko 160 glasova ili 0,66 posto, a za Čovića je tamo glasovalo oko 30.000 Hrvata.