ARHEOLOZI su uspjeli pronaći lokaciju crkve nestalog drevnog grada Rungholta. Prema legendi, more je u jednoj noći nakon jake oluje progutalo bogat grad kao kaznu za grijehe njegovih stanovnika. A što su bili navodni grijesi? Odgovor je: pijanstvo, bezbožnost i razmetanje bogatstvom.
Priče baka i djedova navode da je život u izobilju doveo do nemoralnog načina života, a kraj je došao oko Božića 1362. kada je skupina pijanih mladića pokušala natjerati svećenika da u lokalnoj gostionici svinji da posljednji sakrament. Svećenik je nakon toga, kako kaže legenda, otišao u crkvu i molio Boga da kazni mladiće.
Sljedećeg je dana svećenik napustio grad, a nedugo zatim je Rungholt zahvatila snažna oluja koja ga je izbrisala s lica Zemlje. U pričama stoji da se srednjovjekovni zvonik mogao još neko vrijeme čuti iz dubina Sjevernog mora, piše Business Insider.
2 kilometra srednjovjekovnih humaka
Unatoč mitu o "Božjem uništenju", znanstvenici nisu smatrali da se radilo samo o lokalnoj legendi, već da je Rungholt uistinu postojao, stoga su arheolozi i drugi stručnjaci krenuli u potragu za potopljenim srednjovjekovnim gradom.
Kako bi pronašli legendarnu crkvu i naselje koje je okružuje, stručnjaci sa Sveučilišta Christian-Albrecht u Kielu su se služili kombinacijom geoznanstvenih i arheoloških metoda i otkrili ostatke "sjeverne Atlantide" u Waddenskom moru, odnosno oko otoka Sudfall su pronašli oko 2 kilometra srednjovjekovnih humaka.
Pronađeni ostaci luke, temelji velike crkve i sustav odvodnje
"Ostaci naselja skriveni ispod blata prvo se lokaliziraju i mapiraju putem raznih geofizičkih metoda kao što su magnetska gradiometrija, elektromagnetska indukcija i seizmika", rekao je geofizičar Dennis Wilken sa Sveučilišta Kiel. Znanstvenici su tijekom istraživanja pronašli ostatke luke, temelje velike crkve i sustave odvodnje.
U priopćenju navode da su istraživanja plimnih ravni dovela do novih značajnih otkrića i neusporediv uvid u živote naroda Sjeverne Frizije. "Ostaci srednjovjekovnog naselja već su jako erodirani i najčešće ih možemo uočiti kao negativne otiske. Dakle, pod hitno moramo intenzivirati istraživanje", kazala je Hanna Hadler s Instituta za geografiju na Sveučilištu Mainz.